Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Výživa zdravé populace
  • Sezónní ovoce a zelenina
  • Aktuální: Cibule

Cibule

Sezónní ovoce a zelenina
Autor: gesundheit.gv.at

Cibule má v kuchyni všestranné využití. Můžete ji použít k okořenění jídla nebo i jako hlavní přísadu do jídla – téměř žádná jiná zelenina není tak univerzálně použitelná. Kromě mnoha vitaminů a minerálů obsahuje cibule i éterické oleje a sirné sloučeniny (sulfidy), které se řadí mezi sekundární metabolity rostlin. Cibuli byste měli na kostičky krájet vždy ostrým nožem, jinak zhořkne.

Botanická charakteristika

Cibule kuchyňská (Allium cepa) patří do čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae) a pěstuje se jako jednoletá až dvouletá rostlina. Existuje velké množství odrůd cibule, které se vzájemně liší barvou, tvarem, velikostí, časem sklizně i skladovatelností. Chuť může být jemně nasládlá až velmi ostrá, v závislosti na odrůdě. Cibule mohou být kulaté, oválné, podlouhlé nebo zploštělé, a dorůstají průměru čtyř až deseti centimetrů. V Česku se nejčastěji pěstují žluté, bílé a červené odrůdy. Jarní cibulka se sklízí předčasně – v době, kdy rostlina ještě nestačila vytvořit typicky tvarovanou a zralou podzemní cibuli. Ve francouzské kuchyni a v haute cuisine se často používá cibule šalotka (Allium cepa var. aggregatum), kterou tvoří hruškovitě tvarovaná hlavní cibule a větší počet dceřiných cibulí; to vše je společně obklopeno červenohnědou slupkou. Šalotka má jemnější chuť než klasická cibule.

Cibule od místních pěstitelů je k dostání celoročně. Období hlavní sklizně je od začátku jara až do konce léta.

Živiny, vitaminy a minerály

Cibule má vysoký obsah vody a téměř žádný tuk, proto je to velmi nízkokalorická zelenina. Cibule je zdrojem mnoha vitaminů a minerálů, jako jsou vitaminy skupiny B, vitamin C, draslík a selen. Obsah sacharidů se liší v závislosti na odrůdě: jemnější odrůdy cibule obsahují více cukru. Kromě toho obsahuje cibule éterické oleje a sirné sloučeniny (sulfidy), které se řadí mezi sekundární metabolity rostlin.

Typické aroma i chuť dodává cibuli sirná sloučenina zvaná aliin. Tato těkavá sloučenina vzniká až při nakrojení cibule. Síru obsahuje i thiopropanal S-oxid, což je látka, která při krájení cibule způsobuje člověku nepříjemné slzení.

Tabulka 1: Energie a živiny obsažené v cibuli
Látky obsažené v cibuli Na 100 g jedlé části Látky obsažené v cibuli Na 100 g jedlé části
Energie (kcal) 27 Železo (mg) 0,3
Tuky (g) 0,3 Vitamin A (µg) 1
Bílkoviny (g) 1,2 Vitamin B1 (mg) 0,03
Sacharidy (g) 4,9 Vitamin B2 (mg) 0,03
Vláknina (g) 1,8 Vitamin B3 (mg) 0,2
Draslík (mg) 162 Vitamin B6 (mg) 0,13
Vápník (mg) 31 Vitamin C (mg) 10
Hořčík (mg) 11 Vitamin E (mg) 0,1

Využití v kuchyni

Téměř žádná jiná zelenina není tak univerzálně použitelná jako cibule: jíst se dá syrová, pečená i vařená, a je chuťovým základem pro mnoho pokrmů. V některých jídlech – třeba v cibulové polévce, v cibulovém koláči nebo v cibulovém závinu – je dokonce hlavní přísadou. Cibule se používá v mnoha zeleninových, rybích a masových pokrmech, dále v polévkách, omáčkách, salátech, pomazánkách apod. Cibule výtečně chutnají i nakládané, například jako perlové cibulky nebo italské předkrmy. Červená cibule má jemnější chuť a díky svému dekorativnímu vzhledu se více hodí ke zdobení pokrmů.

Cibuli byste měli na kostičky krájet vždy ostrým nožem, jinak zhořkne. Kromě toho by se měla krájet až těsně před použitím, protože rychle ztrácí chuť i intenzitu.

Poznámka: Chcete-li omezit pálení a slzení očí při krájení cibule, dejte ji předtím asi na 20 minut do mrazničky nebo během krájení občas opláchněte prkénko, nůž i cibuli vodou.

Skladování

Při nákupu skladované cibule dbejte na to, aby cibule byly pevné a působily plným dojmem. Slupka by měla být suchá a čistá. V žádném případě by na ní neměly být nahnilé skvrny. Šustění slupky je známkou toho, že vnější vrstva cibule je dobře proschlá. Pokud cibule změkne nebo na ní již vyrašily zelené výhonky, je to známkou příliš dlouhého skladování. Při nákupu jarních cibulek dbejte na svěží a čerstvé listy bez otlačenin.

Jsou-li jsou cibule skladovány na vzdušném, suchém a tmavém místě, lze je uchovávat po dobu několika měsíců. Za žádných okolností se nesmí balit do fólie nebo do plastu. Ideální skladovací teplota pro cibuli je mezi jedním a dvěma stupni Celsia. Jarní cibulky lze uchovat v zásuvce na zeleninu v chladničce po dobu čtyř až pěti dní.

Poznámka: Jakmile cibule začne klíčit, měla by se co nejdříve spotřebovat.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Sezónní ovoce a zelenina
Kapusta

Kapusta byla dříve považována za jídlo chudých lidí, její kudrnatá zelená hlávka je však v dnešní...

Sezónní ovoce a zelenina
Pórek

Pórek je menší příbuzný cibule a mnoho lidí jej má v oblibě pro jeho mírnější chuť. Pórek dodává...

Sezónní ovoce a zelenina
Broskve

Sametově ochmýřené broskve jsou šťavnaté a sladké, proto jsou oblíbeným ovocem pro všechny mlsné...

Sezónní ovoce a zelenina
Třešně a višně

Nápadně červeným a baculatým třešním či višním lze jen těžko odolat. Jejich sezóna v létě trvá je...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 27.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace