Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Výživa zdravé populace
  • Vitaminy
  • Aktuální: Vitamin B3 (niacin)

Vitamin B3 (niacin)

Vitaminy
Autor: gesundheit.gv.at

Vitamin B3 neboli niacin patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Je součástí mnoha důležitých koenzymů a významně se podílí na metabolismu sacharidů, lipidů a proteinů, a také na energetickém metabolismu. Kromě toho hraje důležitou roli při opravách DNA uvnitř buněk, dále se uplatňuje při dělení buněk a podílí se na správném fungování imunitního systému. Niacin je souhrnné označení pro nikotinamid a kyselinu nikotinovou, které se v těle mohou vzájemně přeměňovat. Lidský organismus si niacin dokáže vyrobit i sám.

V čem je vitamin B3 obsažen?

Dobrými zdroji vitaminu B3 jsou ančovičky, fazole mungo, arašídy a vnitřnosti. Kromě toho obsahují velké množství niacinu ryby, jako je tuňák, losos či makrela, a také maso (např. libové hovězí, telecí a vepřové) a drůbež. Mezi další zdroje se řadí houby, mléko, vejce, chléb, pečivo a brambory. Potraviny rostlinného původu obsahují niacin především ve formě kyseliny nikotinové, zatímco z potravin živočišného původu se v trávicím traktu uvolňuje niacin převážně ve formě nikotinamidu. Tělo si v případě potřeby dokáže vyrobit niacin samo, a to z aminokyseliny tryptofanu. Tato aminokyselina se nachází zejména v potravinách bohatých na proteiny. Potřeba niacinu z potravin obsahujících tryptofan je však poměrně nízká a individuálně značně odlišná.

Poznámka: Aby bylo možné porovnávat mezi sebou potraviny obsahující různé formy vitaminu B3, byly zavedeny tzv. ekvivalenty niacinu (někdy se používá zkratka NE z anglického výrazu niacin equivalent): 1 mg NE tak odpovídá 1 mg niacinu nebo 60 mg tryptofanu.

Kolik vitaminu B3 potřebujeme?

Doporučená denní dávka vitaminu B3 pro dospělé ve věku 25–51 let je 12 mg NE pro ženy a 15 mg NE pro muže. Těhotné ženy a kojící matky mají vyšší potřebu: ve druhém trimestru těhotenství je doporučená denní dávka 14 mg NE a v posledním trimestru 16 mg NE. Doporučená denní dávka vitaminu B3 pro kojící matky je 16 mg NE.

Další informace k doporučeným denním dávkám vitaminů se dočtete na stránce Vitaminy – pokrytí denní potřeby.

Nedostatek/nadbytek vitaminu B3

Nadbytek vitaminu B3 může způsobit záchvatovité zarudnutí kůže obličeje a rukou (tzv. „flush“). Mezi další příznaky vysokého množství niacinu se řadí zažívací potíže, intolerance glukózy a poškození oční čočky (viz článek Oko: struktura a funkce). Předávkování vitaminem B3 prostřednictvím běžné stravy je však poměrně obtížné.

Nedostatek vitaminu B3 se v našich zeměpisných šířkách vyskytuje spíše výjimečně. Častěji je pozorován v zemích, kde mezi základní složky potravy patří kukuřice a proso, neboť tyto dvě obiloviny obsahují jen málo využitelného niacinu. Na nedostatku vitaminu B3 se mohou podílet mj. chronické průjmy, nadměrná konzumace alkoholu, mentální anorexie nebo jaterní cirhóza. Typickým onemocněním z nedostatku niacinu je pelagra, která se projevuje změnami na kůži v místech vystavených světlu a také změnami na sliznicích trávicího traktu. Dalšími důsledky nedostatku vitaminu B3 mohou být mj. průjem, deprese a demence.

Poznámka: Niacin je relativně stabilní vůči působení tepla i delšímu skladování.

Související odkazy

  1. Pavel Hlúbik: Vitaminy – důležitý faktor ovlivňující zdraví. 2 část – metabolismus hydrosolubilních vitaminů. Interní medicína pro praxi 2011, 3(12): 564–567. (odkaz vede na PDF soubor na webu internimedicina.cz, 89 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Vitaminy
Vitaminy – pokrytí denní potřeby

Denní potřeba jednotlivých vitaminů většinou nebývá důsledně pokryta každý den, ani to není nezby...

Vitaminy
Vitamin B6 (pyridoxin)

Vitamin B6 neboli pyridoxin patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitamin B6 je souhrnné označen...

Vitaminy
Vitamin B7 (biotin)

Vitamin B7 neboli biotin patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Biotin hraje významnou úlohu jako...

Diety u onemocnění trávicíh...
Dieta při jaterních onemocněních

Játra jsou nejdůležitějším metabolickým orgánem. Z dietních vlivů je nejvýznamnější toxické alkoh...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 23.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace