Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Výživa nemocných
  • Co je co ve výživě
  • Aktuální: Enterální výživa

Enterální výživa

Co je co ve výživě
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Jako enterální (střevní) výživu označujeme umělou výživu podávanou do trávicího traktu (tedy jinou formou, než je běžná dieta). Dnes je v oblasti umělé výživy dávána přednost všem formám enterální výživy před parenterální (infuzní). Enterální výživa umožňuje přívod živin přirozenou cestou, stimuluje funkce trávicího traktu, snižuje přerůstání střevní mikroflóry, snižuje střevní permeabilitu (propustnost) a ovlivňuje střevní peristaltiku.

Enterální výživa je ve srovnání s parenterální výživou levnější, lze ji snadněji uskutečňovat a je provázena menším počtem komplikací. Vede ke zkrácení doby hospitalizace a je snáze realizovatelná i ambulantně. Přípravky pro enterální výživu mají definovaný obsah (jsou nutričně definované), jsou nízkoosmolální (viz pojem osmolalita) a většinou bezezbytkové (nevedou k průjmu), bezlaktózové (při nemocech střev laktáza často chybí, viz článek Intolerance laktózy) a neobsahují gluten (lepek).

Řada přípravků je chuťově upravená, což umožňuje kontinuální popíjení výživy v průběhu celého dne. Tento způsob výživy je stále více využíván a je označován anglickým slovem sipping (srkání). Běžné je podávání do žaludeční či střevní (jejunální) sondy, nebo do gastrostomie (sonda zavedená do žaludku, viz článek Dieta při zavedené gastrostomii).

Enterální výživa je podávána u nemocných neschopných z nějakého důvodu přijímat běžnou dietu, tedy ohrožených poruchou výživy při alespoň částečně zachované funkci trávicího traktu. Jedná se rovněž o stavy, kdy pacient nechce nebo nesmí jíst. Při této formě výživy dochází i k výživě střevní sliznice.

Typická onemocnění vhodná k enterální výživě jsou: zúžení v oblasti polykacích cest a žaludku, poruchy polykání, úrazy obličeje, zkrácení střeva a syndrom krátkého střeva (viz článek Dieta při syndromu krátkého střeva), akutní a chronické střevní záněty a záněty slinivky břišní, horečnaté stavy, období kolem operace, nechutenství a často i ve stáří. Výživu lze podávat v dávkách (bolusech) podobně jako jídlo, nebo kontinuálně (jako infuze) – pak obvykle řídíme podání pumpou.

Sipping (usrkávání) je výhodnější a přirozená varianta umělé výživy, pokud není pacient schopen jíst dostatečné množství normální výživy. Takto lze zvýšit příjem proteinů (bílkovin), energie, minerálů a vitaminů. Další možností je podání do sondy – trubice z měkkého plastu zavedená do žaludku nebo až do střeva (60–100 cm).

Nabídka nutričních roztoků je v současnosti velice pestrá a je využívána v různých dávkách energie, nejčastěji kolem 1 kcal/l ml (0,7–1,5 kcal/1 ml). Jiné přípravky jsou určeny pro sipping, jiné pro výživu do gastrické sondy a jiné do jejunální sondy.

Přípravky s vlákninou podporují motilitu (pohyblivost) trávicího traktu, mastné kyseliny s krátkými řetězci slouží jako výživa pro střevní buňky enterocyty. Tuky o střední délce řetězce (medium-chain triglycerides, MCT) jsou výhodným zdrojem energie pro játra.

V posledních letech jsou do přípravků doplňovány další složky. U některých je uváděn stimulační efekt na imunitu (polynenasycené mastné kyseliny, nukleové kyseliny). Nejvíce jsou vědecky prokázány efekty glutaminu (aminokyselina), mimo jiné také na zlepšení citlivosti na inzulin.

Enterální výživa diabetikům je podávána kontinuálně v dávce do 20 g glukózy na hodinu. Tak lze zabránit výraznému zvýšení glykemie. Glykemie musí být při stanovení rychlosti přívodu výživy kontrolována.

Příklady přípravků pro enterální výživu: Fresubin, Nutrison, Nutrodrip, Nutridrink apod.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Zvláštní výživová opatření

Parenterální výživa

Jako parenterální výživu označujeme výživu podávanou infuzemi do žil. Parenterální výživa se využ...

Diety u onemocnění trávicíh...

Dieta při zavedené gastrostomii

Při některých nemocech jícnu či poruchách polykání se zavádí tzv. gastrostomie. Tenká hadička je...

Diety u onemocnění trávicíh...

Dieta při střevních zánětech

Chronické i akutní střevní záněty jsou onemocnění, která vyžadují vždy také dietní léčbu. V akutn...

Diety u onemocnění trávicíh...

Dieta při syndromu krátkého střeva

Při úrazech a operacích někdy dochází k takové ztrátě (zkrácení) tenkého střeva, že není schopno...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI