Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Pohybová aktivita
  • Druhy pohybových aktivit
  • Aktuální: Plavání

Plavání

Druhy pohybových aktivit
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Plavání jako pohybová aktivita ve své podstatě nemá mnoho absolutních omezení z hlediska věku, zdravotního stavu a výkonnosti, a díky tomu s vhodnými úpravami nachází široké uplatnění jako hobby pohybová aktivita, součást profesionálního tréninku, i prostředek rehabilitace.

Plavání má potenciál všestranně rozvíjet základní funkce lidského organismu, jako je dech, krevní oběh a obranyschopnost, rovnoměrně posílit svalstvo a udržovat kloubní pohyblivost. Jistě nás ale nepřekvapí, že i u tak přirozené pohybové aktivity, jako je plavání, závisí zdravotní přínos na mnoha aspektech.

Významnou roli hraje volba plaveckého stylu a správnost techniky provedení. Nesprávná technika v jednotlivých plaveckých způsobech může prohloubit nebo podpořit vznik zdravotních problémů. Názorným příkladem jsou tzv. „prsa“. Tento styl podporuje rovnoměrné zpevnění trupu a při splývavé fází, kdy je hlava pod vodou, dochází k příjemnému protažení páteře. Pokud však neovládáme správný způsob dýchání a plaveme s hlavou v záklonu, může naopak bolesti zad zhoršit. Obdobně u pacientů po náhradě kyčelního kloubu v určité fázi rehabilitace využíváme odlehčení operované končetiny chůzí ve vodě a postupně můžeme zapojovat a posilovat žádoucí svalové skupiny např. pomocí stylu „kraul“, zatímco „prsa“ jsou kvůli specifickému pohybu, který se v kyčelním kloubu odehrává, po této operaci zakázaným stylem.

Pokud dokážeme vhodně využít vlastností vodního prostředí a třeba kompenzačních pomůcek nebo asistence, plavání rozšiřuje možnost pohybu pro osoby, které se za normálních okolností v prostoru pohybují s obtížemi, například obézní, kteří navíc ocení menší zátěž nosných kloubů. Vodní prostředí má na druhou stranu svá pravidla a specifika, z nichž některá, jako jsou prosté obavy, můžeme postupně překonat, zatímco jiné je nutné respektovat. V případě některých chronických onemocnění, zejména těch spojených se záchvatovitou poruchou vědomí (např. epilepsie), jednoznačně doporučujeme poradit se s ošetřujícím lékařem. Samozřejmostí je, že v případě probíhajících infekcí nebo náhlém zhoršení stavu u dlouhodobě nemocného, je na místě klid a rekonvalescence, a návrat k pohybové aktivitě po úpravě stavu je opět vhodné konzultovat s lékařem.

Lze každopádně shrnout, že plavání jako součást aktivního, racionálního životního stylu lze pro většinu lidí doporučit. V mnohých městech je možné v kurzech k tomu určených plavat již s kojenci. Od dětství je pak velmi důležité vést děti k plavání pod odborným dohledem trenérů a učitelů plavání, aby si osvojili správné pohybové návyky a techniku. I v případě, že se pro plavání rozhodneme až v dospělosti jako „věční začátečníci“ či neplavci, není problém navštěvovat kurzy plavání pro dospělé ve skupinách nebo pro jednotlivce.

Jako vždy je na nás, zda k pohybové aktivitě přistoupíme zodpovědně s ohledem na své tělo, nikoliv pouze s cílem podání výkonu. Zásady správného plavání je důležité dodržovat, ať už jsme profesionální sportovec nebo sportujeme příležitostně.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Rakovina prsu

Rakovina prsu: rehabilitace a následná péče

Cílem rehabilitace a následné péče je provázet pacientku se zhoubným nádorem prsu na její cestě k...

Odpočinek, relaxace a sport

Letní sporty a zdraví

ZPRACOVÁNO FORMOU 9 ČLÁNKŮ JAKO SAMOSTATNÁ KATEGORIE (S NÁZVEM LETNÍ SPORTY A ZDRAVÍ)Letní sporty...

Léčba obezity

Léčba obezity: pohybová aktivita

Pohyb a aktivita má při redukci hmotnosti své zakořeněné místo a o jejím významu není třeba pochy...

Voda a zdraví

Kurzy plavání kojenců a batolat

Kurzy plavání batolat byly ojediněle pořádány již v 80. letech, ovšem až na počátku 90. let se za...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 30.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI