Nesporným přínosem tance je nácvik rytmizace, schopnosti vnímat a reprodukovat rytmus. Učí nás detailně vnímat nejen napětí, polohu a pohyb jednotlivých částí těla, ale také jeho umístění v prostoru a souhru s tanečním partnerem nebo více tanečníky. Mnohdy jsou zapojovány svalové skupiny, které naše tělo v běžném životě opomíjí. Dochází k současné stimulaci těla i mysli.
Tanec s sebou samozřejmě přináší i svá rizika. Příležitostným tanečníkům hrozí úraz, jehož pravděpodobnost lze ale snížit například použitím vhodné obuvi. Časté provozování určitého tanečního stylu může způsobovat chronické přetěžování pohybového aparátu (šlach, kloubů). Profesionální tanec tedy vyžaduje průpravu a cílenou kompenzaci. Konečně, máme-li akutní nebo chronické onemocnění s omezením pohybového aparátu nebo výkonnosti, například poruchu rovnováhy nebo výhřez meziobratlové ploténky, měli bychom se o návratu k pohybové aktivitě obecně poradit s lékařem.
Autoři různých studií uvádějí, že tancem se - zvyšuje síla a flexibilita, zlepšují kardiovaskulární funkce, a tudíž je při správném provedení a intenzitě výborným doplňkem aktivního životního stylu. Existují dokonce taneční terapeutické postupy v léčbě nejrůznějších onemocnění a stavů.
Studie ale nikdy nemohou postihnout všechny aspekty tance v lidském životě. Hudba sama o sobě v nás vyvolává emoce a soustředění na hudbu a pohyb pomáhá zapomenout na stres. Tanec lidi spojuje, a zároveň individuálně posiluje jejich sebevědomí.