Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Životní prostředí a zdraví
  • Voda a zdraví
  • Aktuální: Kurzy plavání kojenců a batolat

Kurzy plavání kojenců a batolat

Voda a zdraví
Autor: Státní zdravotní ústav

Kurzy plavání batolat byly ojediněle pořádány již v 80. letech, ovšem až na počátku 90. let se začaly na komerčním základě šířit do různých měst ČR. Jelikož do té doby měly dle provozního řádu bazénů obvykle přístup do bazénu až děti od tří let, bylo třeba začít po hygienické stránce řešit i tuto problematiku. V současné době je ošetřena vyhláškou MZ č. 238/2011 Sb. v platném znění, která upravuje hygienické požadavky na bazény pro kojence a batolata (§ 22 a přílohy č. 8 a 10 k citované vyhlášce).

Aktivita s tak malými dětmi a v takovém prostředí není zcela bez rizika (především infekční onemocnění, možný tepelný diskomfort, expozice chemickým látkám z bazénové vody, (u)tonutí a nesprávné manipulace s dítětem). Během více než 20 let provozování těchto aktivit však nebyla v souvislosti s plaváním kojenců evidována žádná epidemie, nicméně chybí přehled o výskytu a počtu sporadických (jednotlivých, neepidemických) případů onemocnění kojenců či jejich doprovodu (průjmová onemocnění, záněty zevního zvukovodu nebo středního ucha, kožní onemocnění, alergické projevy, respirační onemocnění apod.), které by mohly s touto činností souviset.

Výsledky odborných zahraničních studií dokládají, že v prostorách bazénů s chlorovanou vodou je kritická inhalační expozice těkavým vedlejším produktům chlorace (především trichloraminu), a že tato expozice se může negativně projevit na zdraví osob, které zde pobývají pravidelně delší dobu (personál, závodní plavci), nebo na zdraví dětí, které tyto bazény navštěvovaly od útlého věku. V obou případech se jedná o vyšší riziko vzniku astmatu, popř. dalších respiračních onemocnění. Další studie prokázala, že návštěvnost v chlorovaných bazénech v raném věku je později během dětství spojena s vyšším rizikem vzniku zánětu dýchacích cest a senzibilizace IgE na roztoče v domácnostech, nezávisle na jiných rizikových faktorech. Jednalo se však o běžné bazény se standardním provozem, nikoliv o speciální provozy určené pouze malým dětem, a některé publikované studie ani přesně neudávají úroveň expozice trichloraminu, takže je obtížné posoudit, nakolik jsou podmínky ve studovaných bazénech srovnatelné s podmínkami tuzemských kurzů plavání kojenců a batolat. Navíc v Belgii, kde byly studie prováděny, jsou v porovnání s ČR výrazně vyšší limitní hodnoty pro koncentraci chloru ve vodě.

Problematice aktivit velmi malých dětí v prostředí chlorovaných bazénů se věnovala i příslušná odborná instituce v Německu – Umweltbundesamt (UBA – Spolkový úřad pro životní prostředí). Ve svém stanovisku uvádí, že přes všechna opatření technického i hygienického rázu nelze (podle současného stavu poznání) s jistotou vyloučit přídatné riziko onemocnění astmatem nejcitlivější skupiny osob. Proto se doporučuje brát v úvahu především individuální dispozici vůči vlivům životního prostředí (atopie). Zejména u predisponovaných dětí mladších dvou let se plavání s batolaty nedoporučuje do té doby, než budou k dispozici další poznatky, které by svědčily o neškodlivosti této aktivity.“

Plavání kojenců a batolat patří bezesporu mezi oblíbené aktivity, která však s sebou zároveň nesou určitá zdravotní rizika. Proto by kurzy měly probíhat jen v takových zařízeních, která jsou k tomuto účelu skutečně vhodná a splňují hygienické podmínky kladené na jejich provoz (viz § 22 a příloha 10 vyhlášky č. 238/2011 Sb. v platném znění). A protože za nezávadnost prostředí, ve kterém jsou kurzy pořádány, nesou odpovědnost provozovatelé, je otázkou, zda by se také oni sami neměli začít v této záležitosti angažovat, byť i nad rámec předepsaných hygienických norem (např. usilovat o co nejnižší hodnoty trichloraminu v ovzduší krytých bazénů, popřípadě i jiných vedlejších produktů dezinfekce v ovzduší i ve vodě). Je také třeba zvážit, zda se jedná o aktivitu vhodnou pro všechny děti. Domníváme se, že děti do dvou let věku s pozitivní alergickou anamnézou by se vzhledem ke zdravotním rizikům (zvýšena incidence respiračních onemocnění a astmatu) neměly kurzů „plavání“ účastnit, to už ovšem spadá spíše do kompetence dětských lékařů. Česká pediatrická společnost JEP ostatně vydala „Stanovisko k plavání kojenců a batolat“, které je veřejnosti dostupné na jejích webových stránkách. 

Související odkazy

Podrobnější informace:

  1. Stanovisko SZÚ ke kurzům plavání kojenců a batolat
  2. Stanovisko České pediatrické společnosti JEP: Kurzy plavání pro kojence a batolata - co by měly vědět jejich rodiny
  3. Voisin C., Sardella A., Bernard A. (2008). Riziko alergických onemocnění spojené s návštěvou bazénů s chlorovanou vodou. Hygiena, 53(3): 93-101.
  4. UBA (2011). Sdělení Spolkového úřadu pro životní prostředí po konzultaci s Komisí pro vodu v plaveckých a koupelových bazénech Spolkového ministerstva pro zdraví při Spolkovém úřadu pro životní prostředí: Plavání s malými dětmi a vedlejší produkty dezinfekce v prostředí plaveckých bazénů (Babyschwimmen und Desinfektionsnebenprodukte in Schwimmbädern). Bundesgesundheitsblatt, 54(1): 142-144.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Astma
Astma: formy

V závislosti na podnětu vyvolávajícím onemocnění rozlišujeme mezi alergickým a nealergickým astma...

Druhy pohybových aktivit
Plavání

Plavání jako pohybová aktivita ve své podstatě nemá mnoho absolutních omezení z hlediska věku, zd...

Astma
Astma: příčiny a spouštěče

Astma je ve vyspělých zemích jedním z nejčastějších chronických onemocnění, které často postihuje...

Astma
Astma: prevence

Je-li pozorována přecitlivělost na některé látky nebo člověk pociťuje jakékoli potíže, které by m...

Související doporučené zdroje

Voda a zdraví

Pijete vodu z watercooleru?

Watercooler – česky doslova „ochlazovač vody“ – je zařízení pro čepování balené pitné vody z velkoobjemových vratných plastových lahví (barelů). Voda může být podle typu přístroje ochlazována, ohří...

Přejít na externí zdroj
Voda a zdraví

Pitný režim

Dodržování pitného režimu je jedním z faktorů ovlivňujících lidské zdraví. Proto je třeba věnovat pozornost významu a zásadám správného pitného režimu – kolik a co pít, jaké nápoje jsou považovány...

Přejít na externí zdroj
Voda a zdraví

Vlastní studna – výhoda i riziko

Více než milion obyvatel ČR není zásobován pitnou vodou z veřejných vodovodů, ale z vlastní domovní studny. Další miliony využívají vlastní studny na chatách a chalupách během víkendů a dovolených....

Přejít na externí zdroj
Voda a zdraví

Jak se vyznat v balených vodách?

Je důležité mít povědomí o základních údajích o složení kojeneckých, pramenitých a minerálních balených vod vyráběných v ČR, informace o jednotlivých typech balených vod a o výhodách i rizicích spo...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 23.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace