Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Dýchací cesty a plíce
  • Astma
  • Aktuální: Astma: prevence

Astma: prevence

Astma
Autor: gesundheit.gv.at

Je-li pozorována přecitlivělost na některé látky nebo člověk pociťuje jakékoli potíže, které by mohly poukazovat na onemocnění dýchacích cest, je zapotřebí se co možná nejdříve dostavit k odbornému lékařskému vyšetření. Jen tak lze předejít zhoršení zdravotního stavu a možnému rozvoji příznaků astmatu. Pokud je to možné, je třeba se snažit vyhýbat látkám, na něž má pacient známou přecitlivělost, popř. jiným situacím zhoršujícím astma.

Které nemoci podporují rozvoj astmatu?

Některá onemocnění rozvoj astmatu podporovat, zvláště pokud nejsou léčena. Mezi tato onemocnění se řadí především alergie a nemoci s nimi související. Je proto důležité nechat si přetrvávající obtíže s dýchacími cestami (dlouhodobý kašel, produkce hlenu apod.) včas lékařsky vyšetřit a v případě potřeby zahájit léčbu.

Alergie: Alergie je přehnaná reakce imunitního systému. Projevuje se tak, že při kontaktu s látkou, která je sama o sobě neškodná, tělo zareaguje přehnanou imunitní reakcí a obvykle vytváří specifické protilátky. To spouští alergickou reakci a specifické potíže, které se mohou navenek projevovat jako různé klinické obrazy: atopická dermatitida, potravinová alergie, senná rýma (alergická rýma), zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida) apod. Protože alergie je systémové onemocnění (tzn. postihuje celý organismus), může se projevit i jako zánětlivá reakce v průduškách. Alergie a s ní související onemocnění proto náchylnost k astmatu zvyšují.

Bronchitida: Akutní bronchitida je zánět průdušek vyvolaný patogeny, jako jsou viry nebo bakterie. Vyskytuje se hlavně v chladném ročním období a může být spojena s jinými infekcemi. Při nasazení správné léčby lze akutní bronchitidu obvykle vyléčit. Pokud bronchitida navzdory léčbě neustupuje, hovoříme o chronické bronchitidě. Neléčená (nebo chybně léčená) bronchitida může příznaky astmatu zhoršovat.

Jaký vliv má životní styl a životní prostředí?

Styl života a životní prostředí hrají důležitou roli nejen v rozvoji astmatu, ale v podpoře zdraví obecně. Některé rizikové faktory můžeme ovlivnit sami, a právě na ty je potřeba se zaměřovat. Za hlavní příčinu celosvětového nárůstu výskytu astmatu jsou považovány nezdravé stravovací návyky a životní styl, zvláště pak vdechování cigaretového kouře.

Strava

Vyvážená zdravá strava (bohatá na vitamíny, s vyváženým množstvím kalorií a s omezeným obsahem masa) je obecně důležitá pro udržování zdraví a prevenci nemocí, ale roli hraje i poté, co se onemocnění rozvine. Vědecké studie dokazují, že jedním z důležitých faktorů ztěžujících léčbu astmatu je nadváha, a že mnoha astmatikům svědčí redukce tělesné hmotnosti. Bližší informace o zdravém stravování najdete v kategorii Výživa zdravé populace.

Pohyb

Pravidelný pohyb má mnoho pozitivních účinků. Zlepšuje fyzickou výkonnost a odolnost, navíc napomáhá udržování normální tělesné hmotnosti, případně zhubnutí. Pravidelný individuální tréninkový program může být – po konzultaci s ošetřujícím lékařem – důležitou součástí léčby astmatu. Mezi sporty, které jsou pro pacienty s astmatem vhodné (neboť jsou šetrné k průduškám), patří gymnastika, jogging, jízda na kole nebo plavání v teplé vodě. Bližší informace na toto téma najdete v kategorii Pohybová aktivita.

Pozor! Silně chlorovaná voda může astmatické obtíže zhoršit!

Stres

Zatím chybí jasné vědecké důkazy o tom, že by psychický stres mohl být přímou příčinou vzniku astmatu nebo alergií. Bylo však prokázáno, že stres oslabuje imunitní systém a může příznaky astmatu zhoršit. Pokud je to tedy možné, je vhodné se stresu vyhýbat, případně mu čelit pomocí relaxačních technik.

Kouření

Kouření narušuje funkci řasinek, které se vyskytují na sliznici průdušek. Důsledkem toho je zhoršená samočisticí schopnost průdušek, a kuřáci jsou tak náchylnější k onemocněním dýchacích cest. Tato onemocnění pak často mají závažnější průběh nebo se mohou stát chronickými. U kuřáků bylo prokázáno obzvláště vysoké riziko vzniku chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) a rakoviny plic. Kouření během těhotenství také zvyšuje riziko poškození zdraví nenarozeného dítěte: kouření u nastávajících maminek je jediným opakovaně prokázaným rizikovým faktorem pro rozvoj astmatu.

Děti kuřáků trpí častěji nemocemi dýchacích cest, astmatem a záněty středního ucha. Vědecké výzkumy ukazují, že cigaretový kouř snižuje i účinnost protizánětlivé léčby astmatu. Pacienti s astmatem by proto nikdy neměli kouřit aktivně ani pasivně a měli by se vyhýbat zakouřeným místnostem!

Několik tipů, jak přestat kouřit, najdete v článku Závislost na tabáku: kde hledat pomoc?

Vliv životního prostředí

Faktory životního prostředí, jako jsou znečištění vzduchu či zvýšená expozice chemikáliím, přispívají k nárůstu výskytu respiračních chorob v průmyslových zemích. Vliv na vývoj nebo zhoršení astmatu byl prokázán u následujících látek znečišťujících ovzduší:

  • jemný prach (např. částečky z výfukových plynů dieselových motorů),
  • oxidy dusíku, ozon,
  • tabákový kouř (v uzavřených místnostech),
  • polétavý prach ve vzduchu (ve venkovních prostorách).

Předcházejte infekcím

Infekce mohou oslabovat celý organismus. V případě přecitlivělosti nebo onemocnění dýchacích cest mohou vhodná preventivní opatření pomoci předcházet zánětlivým reakcím a infekcím, což může snížit stávající zdravotní rizika a zabránit dalšímu zhoršování zdravotního stavu.

Odborníci doporučují očkování proti chřipce a pneumokokům, zvláště pak u starších lidí (ve věku nad 60 let), u lidí s chronickými onemocněními (např. diabetes mellitus) a lidí s oslabeným imunitním systémem.

Na koho se mohu obrátit?

Při podezření na astma se obraťte na svého praktického lékaře (v případě dětí na praktického lékaře pro děti a dorost), který vás následně může odeslat na podrobnější vyšetření za specialistou (pneumologem), případně k dalším specialistům (např. alergolog).

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Astma

Astma: formy

V závislosti na podnětu vyvolávajícím onemocnění rozlišujeme mezi alergickým a nealergickým astma...

Jiná onemocnění dýchacího s...

Akutní zánět průdušek (akutní bronchitida)

Akutní bronchitida je jedním z nejčastějších onemocnění vůbec. Jedná se o zánět sliznice průdušek...

Astma

Astma: příčiny a spouštěče

Astma je ve vyspělých zemích jedním z nejčastějších chronických onemocnění, které často postihuje...

Jiná onemocnění dýchacího s...

Zánět průdušek (bronchitida): základní informace

Odborným termínem bronchitida se označuje zánět průdušek, tedy zánět dolní části dýchacích cest....

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 25.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI