Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Dětské nemoci
  • Bakteriální a virové infekce u dětí
  • Aktuální: Onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu B (Hib)

Onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu B (Hib)

Bakteriální a virové infekce u dětí
Autor: Státní zdravotní ústav

Bakterie Haemophilus influenzae způsobuje tzv. hemofilové nákazy (či infekce). Existuje několik typů této bakterie, ale pouze typ b způsobuje nejčastěji (až 95 %) závažnější formy této infekční choroby, například epiglotitidu (zánět hrtanové příklopky) či zánět mozku. Přirozeným zdrojem je výhradně člověk. K přenosu infekce dochází obvykle kapénkovou cestou. Následující text pojednává o infekci vyvolané bakterií Haemophilus influenzae typu b, proti níž se lze nechat naočkovat.

Výskyt

Bakterie Haemophilus influenzae typu b (Hib) je zodpovědná za 95 % všech invazivních infekcí H. influenzae u neimunizovaných populací a je důležitou příčinou závažných a někdy i smrtelných infekcí, zejména u dětí do 6 let. Hib vyvolává u předškolních dětí život ohrožující epiglotitidu (zánět hrtanové příklopky) a zánět mozku; po zavedení plošného očkování proti Hib je výskyt těchto onemocnění vzácný. U dospělých bývají časté infekce neopouzdřenými (jinými) kmeny H. influenzae, které vznikají jako lokální komplikace virové respirační nákazy.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že ročně na celém světě onemocní Hib infekcí tři miliony osob, z toho 400 000 zemře. Většina případů je mezi neimunizovanými dětmi a v ekonomicky rozvojových zemích. Věk je důležitým rizikovým faktorem pro invazivní Hib infekce a v neimunizovaných populacích jsou děti mladší pěti let vystaveny nejvyššímu riziku Hib onemocnění. Dvě třetiny případů se vyskytují u dětí mladších dvou let a maximální incidence onemocnění je ve věku 10–12 měsíců.

Graf: Vývoj onemocnění vyvolaných HiB v letech 1987 - 2018. Nejprve se nemocnost pohybovala až k hodnotě 1,1 na 100 tisíc obyvatel. Po roce  2001, kdy se začalo s vakcinací, nemocnost prudce klesla až k nule.

Obrázek 1: Trend onemocnění vyvolaných Hib v České republice v letech 1987–2018 (Zdroj: Státní zdravotní ústav)

Prevence

Od roku 2001 jsou všechny děti očkovány proti hemofilu typu b (HiB), očkovací látka je v současnosti součástí hexavakcíny.

Očkování se provádí očkovací látkou proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B, onemocnění vyvolanému Haemophilus influenzae typu b:

a) u dětí (schéma 2 + 1):

  • od 9. týdne věku (2. měsíc),
  • další dávka se podá za dva měsíce po první dávce (4. měsíc),
  • přeočkování se provede v 11. – 13. měsíci života dítěte, tzn. interval mezi druhou a třetí dávkou je minimálně 6 měsíců.

b) u dětí očkovaných proti tuberkulóze od započatého třináctého týdne po narození dítěte, vždy však po zhojení postvakcinační reakce po očkování proti tuberkulóze.

c) u nedonošených dětí třemi dávkami očkovací látky podanými v intervalech nejméně jednoho měsíce mezi dávkami, a čtvrtou dávkou podanou nejméně šest měsíců po podání třetí dávky (schéma 3 + 1),

Očkování proti Hib je také indikováno a hrazeno z veřejného zdravotního pojištění u osob (i dospělých) s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny, osob s indikovanou nebo provedenou splenektomií, osob s provedenou autologní nebo alogenní transplantaci hematopoetických kmenových buněk, osob se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti.

Příznaky onemocnění

Epiglotitida se projevuje horečkou, bolestí v krku a dušností. Dítě nemůže polykat, vytékají mu sliny z úst. Bývá nepřirozeně klidné, což může vést k domněnce, že onemocnění není závažné, ale pokud není včas zahájena správná léčba, hrozí zadušení dítěte. Zánět mozku vyvolaný Hib se vyskytuje nejčastěji u dětí ve věku 2 měsíců až 2 let. Onemocnění začíná horečkou, dítě je apatické, odmítá pít, zvrací. 20–30 % dětí má po onemocnění následky, nejčastěji hluchotu, psychomotorickou retardaci a obstrukční hydrocefalus. Hib může dále u dětí způsobit zánět plic, zánět očnice (orbitocelulitidu), septický zánět kloubů, akutní zánět středního ucha s komplikacemi vedoucími k zánětu mozku, hnisavý zánět spojivek, u novorozenců a osob (všeho věku) s poruchou imunity sepsi.

Další důležité informace

Inkubační doba: obvykle trvá 1–4 dny.

Původce: bakterie Haemophilus influenzae typu b (Hib).

Zdroj onemocnění: nemocný člověk nebo bezpříznakový nosič.

Přenos: kapénkovou nákazou, vzácně kontaktem s kontaminovanými předměty.

Období nakažlivost, vnímavost, imunita: původce onemocnění je vylučován v období infekce, bezpříznakové nosičství může trvat dlouho, nakažlivost mizí po léčbě antibiotiky. Vnímavost k nákaze je všeobecná, imunita se vytváří po očkování nebo prodělaném onemocnění.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

Očkování (vakcinace) Očkování dětí Očkování dospělých

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Očkování: základní informace

Úhrada očkování

Ze zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů (s účinností o...

Infekční nemoci

Pneumokoková onemocnění

Původcem onemocnění jsou bakterie Streptococcus pneumoniae, s velkým počtem různých sérotypů. One...

Infekční nemoci

Virová hepatitida B (žloutenka typu B)

Virová hepatitida B je jedno z nejzávažnějších virových onemocnění člověka – u 5 až 10 % pacientů...

Bakteriální a virové infekc...

Záškrt (difterie)

Záškrt je znám od starověku a před zavedením očkování patřil k hlavním příčinám dětské nemocnosti...

Související doporučené zdroje

Bakteriální a virové infekc...

Spalničky

Zdroje věnované prevenci, cestě přenosu, příznakům, průběhu, komplikacím, diagnostice a léčbě spalniček. Prostor je poskytnut také názorům na povinné očkování nebo zajímavostem z historie očkování...

Přejít na externí zdroj
Bakteriální a virové infekc...

Neštovice

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě neštovic. Dozvíte se, proč se neštovicím říká dětská nemoc, pro koho představuje nákaza touto vysoce i...

Přejít na externí zdroj
Bakteriální a virové infekc...

Příušnice

Zdroje věnované původci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě příušnic. Dozvíte se, jaká rizika představuje nákaza příušnicemi v dospělosti, z jakého důvodu se provádí očkován...

Přejít na externí zdroj
Bakteriální a virové infekc...

Rotavirové infekce

Co jsou rotaviry a jaká onemocnění způsobují? Jak se přenáší rotavirová infekce, koho nejčastěji postihuje a jakým způsobem je možné se proti ní bránit? Proč je při průjmu důležité dbát na dostateč...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI