Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Onemocnění ženských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Endometrióza: příčiny a příznaky

Endometrióza: příčiny a příznaky

Onemocnění ženských pohlavních orgánů
Autor: gesundheit.gv.at

Endometrióza je benigní (nezhoubné), často chronické onemocnění, které se může vyskytnout kdykoli mezi pubertou a menopauzou. Ačkoli byl v posledních několika desetiletích učiněn značný pokrok ve výzkumu endometriózy, patogeneze (vznik a vývoj) tohoto onemocnění stále není zcela objasněna. Dnešní medicína předpokládá, že na vzniku endometriózy se podílí několik faktorů.

Děložní dutina je uvnitř kompletně vystlána děložní sliznicí (endometriem). V průběhu každého menstruačního cyklu se její buňky rozmnoží, endometrium zvětší svou tloušťku a připravuje se na přijetí oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nedojde, část narostlé sliznice se během nadcházejícího menstruačního krvácení odloučí a je vypuzena z těla ven. Nárůst i rozpad děložní sliznice jsou řízeny ženskými pohlavními hormony (estrogen, progesteron). Bližší informace najdete v článcích Ženské pohlavní orgány: struktura a funkce a Menstruační cyklus.

Při endometrióze roste děložní sliznice i mimo děložní dutinu. Endometrium se tak může vyskytovat například v oblasti vaječníků, pochvy, střev, uvnitř močového měchýře nebo na jeho povrchu, ale také mimo pánevní dutinu nebo i mimo břišní dutinu. Tkáň podobná děložní sliznici se však i mimo dělohu chová velmi podobně jako skutečná děložní sliznice: pod vlivem ženských pohlavních hormonů střídavě narůstá a krvácí.

Obrázek 1: Endometrióza – možné umístění endometriálních ložisek. (Zdroj: depositphotos.com)

Jaké jsou příčiny endometriózy?

Existuje několik teorií, přičemž dvě teorie jsou považovány za stěžejní: metaplastická teorie (dle Meyera, z roku 1919) a implantační teorie (dle Sampsona, z roku 1921) [1]. Implantační teorie předpokládá, že během menstruace buňky děložní sliznice neodtékají přes dělohu a skrze děložní hrdlo z těla ven, jako je tomu normálně, ale skrze vejcovody se dostávají do břišní dutiny. Naopak metaplastická teorie vychází z předpokladu, že endometrióza vzniká přeměnou některých buněk, které pocházejí ze stejné buněčné linie jako endometrium.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Endometrióza se může projevovat bolestmi – obvykle před menstruací, během ní, nebo při pohlavním styku [2]. Ložiska endometriózy se však mohou vyskytovat i chronicky a mohou způsobovat silné bolesti.

V závislosti na umístění ložisek endometriózy se mohou vyskytovat rovněž bolesti zad, bolesti v podbřišku, bolesti nebo poruchy funkce při vyprazdňování močového měchýře nebo střev a nepravidelné menstruační krvácení. Bolest je často pociťována jako křečovitá a může být doprovázena nevolností, zvracením a průjmem. Intenzita bolesti však nezávisí ani na velikosti ložisek, ani na rozsahu endometriózy. I malé ložisko může někdy způsobovat velmi silnou bolest, a naopak rozsáhlá endometrióza může být bez příznaků.

V průběhu onemocnění se mohou ložiska endometriózy zvětšit, případně se mohou vytvořit cysty. Endometriální cysty na vaječnících (endometriomy), ložiska na vejcovodech nebo na děložních vazech mohou snižovat plodnost.

Časté příznaky

Mezi časté příznaky endometriózy patří mimo jiné:

  • Dysmenorea: Menstruace doprovázená mimořádně křečovitou bolestí v podbřišku. Předpokládá se, že spouštěčem je zvýšená produkce prostaglandinů v děložní sliznici, což způsobuje stahování děložní svaloviny (myometria). Bližší informace najdete v článku Menstruační potíže, bolestivá menstruace (dysmenorea).
  • Dyspareunie: Bolest při pohlavním styku, která je často pociťována jako pálení nebo křeče. Bližší informace najdete v článku Bolestivý pohlavní styk (dyspareunie).
  • Bolesti v podbřišku: Vyskytují se s různou intenzitou a obvykle nesouvisejí s menstruací.
  • Pocit plnosti, nadýmání nebo střevní potíže: Pokud ložiska endometriózy postihují močový měchýř nebo střeva, může být močení nebo vyprazdňování střev bolestivé.
Poznámka: Výše popsané příznaky nemusí být typické pouze pro endometriózu, ale vyskytují se i u mnoha jiných změn v břišní dutině! To, zda endometrióza vůbec nějaké příznaky vyvolává a jak jsou závažné, se u jednotlivých žen značně liší.

Související odkazy

  1. K. Janoušková, T. Pláteníková, M. Hájek, M. Procházka, M. Klugar: Endometrióza a její vliv na plodnost a kvalitu života. Praktický lékař 2018, 98(4): 147–152. (odkaz vede na web prolekare.cz)
  2. Pavel Tomeš: Endometrióza a dyspareunie. Actual Gynecology and Obstetrics 2019, 11: 8–13. (odkaz vede na web actualgyn.com)
  3. M. Fanta, P. Koliba, H. Hrušková: Endometrióza. Česká gynekologie 2012, 77(4): 314–319. (odkaz vede na web prolekare.cz)
  4. Hana Hrušková: Endometrióza: výrazný dopad na kvalitu života ženy. Interní medicína 2011, 13(10): 394–396. (odkaz vede na PDF soubor na webu internimedicina.cz, 158 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza: léčba

V současné době neexistuje žádná léčebná metoda, která by dokázala endometriózu úplně vyléčit. Lé...

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza a plánování rodičovství

Endometrióza postihuje přibližně 6–10 % všech žen v plodném věku. Kolem 30–40 % žen s endometrióz...

Ženské pohlavní hormony, me...

Menstruační potíže, bolestivá menstruace (dysmenorea)

Jako menstruaci označujeme pravidelné měsíční krvácení dívek od puberty (mezi 9. a 15. rokem živo...

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza: diagnóza

Endometrióza je stále poměrně neznámé, avšak časté onemocnění, které postihuje asi 6 až 10 procen...

Související doporučené zdroje

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě endometriózy. Jaké jsou základní typy endometriózy a jak může souviset toto onemocnění s bolestivou menstruací, neplodností a bolestí při poh...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Syndrom polycystických ovarií

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě polycystických ovarií (vaječníků). V příspěvcích je vysvětleno, jak vypadají a fungují vaječníky a jaké změny nastávají v těle ženy v případě...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Hysterektomie

Co je hysterektomie a při kterých onemocněních se k ní přistupuje? Jak se odstranění dělohy provádí a s čím je třeba počítat těsně po operaci? Jaké změny v životě ženy přináší tento operační výkon?...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Cystokéla

Co je cystokéla, jak se projevuje, proč vzniká a lze jí předejít? Koho nejčastěji postihuje toto onemocnění a ke kterým zdravotním komplikacím může vést? Na základě kterých vyšetření určí lékař uve...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI