Za „nedobrovolně bezdětnou“ je považována žena, která si přeje mít dítě, ale neotěhotní ani po roce nechráněného a pravidelného pohlavního styku. Kromě mnoha jiných různorodých příčin může být právě endometrióza důvodem bezdětnosti, zvláště pokud vejcovody a vaječníky nefungují správně kvůli endometriálním ložiskům nebo kvůli srůstům ve tkáni.
Jak probíhá léčba?
Pro ženy s endometriózou, které touží po dítěti, není vhodná hormonální léčba. Hormony totiž potlačují funkci vaječníků, což výrazně snižuje plodnost nebo zcela brání početí.
U této skupiny žen je proto prvním krokem v léčbě (po vyšetření hladiny hormonů a spermiogramu) laparoskopie, při níž lze stávající ložiska endometriózy téměř úplně odstranit. Zároveň se tím může zlepšit plodnost pacientky, a tím i zvýšit šance na spontánní otěhotnění.
Umělé oplodnění (IVF)
V případě déle trvající neplodnosti (bezdětnosti) a/nebo pokud je ženě více než 35 let, ale také u závažných forem endometriózy, je na místě uvažovat nad umělým oplodněním (IVF) [2]. Před započetím IVF by však endometrióza měla být adekvátně léčena.
Související odkazy
- K. Janoušková, T. Pláteníková, M. Hájek, M. Procházka, M. Klugar: Endometrióza a její vliv na plodnost a kvalitu života. Praktický lékař 2018, 98(4): 147–152. (odkaz vede na web prolekare.cz)
- Hana Hrušková: Endometrióza: výrazný dopad na kvalitu života ženy. Interní medicína 2011, 13(10): 394–396. (odkaz vede na PDF soubor na webu internimedicina.cz, 158 kB)