Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Onemocnění ženských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Endometrióza: diagnóza

Endometrióza: diagnóza

Onemocnění ženských pohlavních orgánů
Autor: gesundheit.gv.at

Endometrióza je stále poměrně neznámé, avšak časté onemocnění, které postihuje asi 6 až 10 procent všech žen v reprodukčním věku [1]. Endometrióza je proto mnohdy odhalena až velmi pozdě. Kromě silných bolestí je častým důvodem k návštěvě gynekologa také nemožnost otěhotnět. Existují různé vyšetřovací metody k odhalení ložisek endometriózy a k vyloučení jiných příčin obtíží.

Jak se stanoví diagnóza?

Aby mohl gynekolog stanovit diagnózu, nejprve s pacientkou podrobně pohovoří (tzv. anamnestický rozhovor). Vyptávat se bude zejména na povahu obtíží, kdy a ve kterých místech těla je žena pociťuje. Následuje gynekologické vyšetření, spočívající zejména v palpaci a vizuálním vyšetření pomocí vaginálního zrcátka [2]. Prvním kontaktním místem však může být i praktický lékař, který ženu v případě potřeby odešle ke specialistovi. Při palpačním vyšetření gynekolog zjišťuje, zda žena pociťuje bolest při mírných pohybech dělohy a při tlaku na jednotlivé oblasti v podbřišku.

Transabdominální ultrazvuk (ultrazvukové vyšetření skrze břišní stěnu) může odhalit větší ložiska endometriózy a endometriální cysty na vaječnících (endometriomy). Malá ložiska nebo srůsty však nelze ultrazvukem zobrazit.

transabdominální ultrazvuk – ilustrační fotografie

Obrázek 1: Transabdominální ultrazvuk – ilustrační fotografie. (Zdroj: depositphotos.com)

Kromě transabdominálního ultrazvuku může gynekolog využít také vaginální ultrazvuk, který může odhalit další endometriální cysty na vaječnících nebo ložiska endometriózy na střevě či v močovém měchýři.

Obrázek 2: Vaginální ultrazvukové vyšetření – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44969113)

Nejspolehlivější metodou v diagnostice endometriózy je laparoskopie [2]. Tento zákrok se provádí v celkové anestezii. Malým řezem v blízkosti pupku při něm operatér zavede do břišní dutiny laparoskop, což je tenký optický přístroj s malou kamerou. Pomocí laparoskopu si lékař může detailně prohlédnout orgány v břišní dutině a v pánvi. Tímto způsobem lze odhalit i malá ložiska endometriózy a případné srůsty. Zároveň je možné odstranit jednotlivá ložiska a odebrat vzorky tkáně (biopsie) k jejich mikroskopickému vyšetření a potvrzení suspektní diagnózy.

Obrázek 3: Laparoskopie – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31118602)

Stupně závažnosti

Podle revidovaného klasifikačního systému Americké společnosti pro reprodukční medicínu (American Society for Reproductive Medicine, ASRM) lze endometriózu podle velikosti a lokalizace (umístění) ložisek rozdělit do čtyř stadií [3]:

  • stadium I – minimální endometrióza,
  • stadium II – lehká endometrióza,
  • stadium III – středně těžká endometrióza,
  • stadium IV – těžká endometrióza.
Poznámka: Od roku 1973 bylo navrženo již 22 různých klasifikačních systémů pro endometriózu [4]. Dosud tedy neexistuje mezinárodní shoda v tom, jak endometriózu popsat nebo jak ji klasifikovat.

Další diagnostické metody

V závislosti na příznacích a výsledcích gynekologického vyšetření mohou být použity i další vyšetřovací metody, jako je například magnetická rezonance (MRI). Ta je však užívána pouze u některých žen a v současnosti nepatří mezi základní diagnostické nástroje [1].

Na koho se mohu obrátit?

Ke stanovení diagnózy je nutná návštěva gynekologa. V některých nemocnicích existují tzv. centra pro léčbu endometriózy, která se specializují na diagnostiku a léčbu tohoto onemocnění.

Související odkazy

  1. K. Janoušková, T. Pláteníková, M. Hájek, M. Procházka, M. Klugar: Endometrióza a její vliv na plodnost a kvalitu života. Praktický lékař 2018, 98(4): 147–152. (odkaz vede na web prolekare.cz)
  2. M. Fanta, P. Koliba, H. Hrušková: Endometrióza. Česká gynekologie 2012, 77(4): 314–319. (odkaz vede na web prolekare.cz)
  3. Hana Hrušková: Endometrióza: výrazný dopad na kvalitu života ženy. Interní medicína 2011, 13(10): 394–396. (odkaz vede na PDF soubor na webu internimedicina.cz, 158 kB)
  4. International working group of AAGL, ESGE, ESHRE and WES, Nathalie Vermeulen, Mauricio S Abrao, Jon I Einarsson, Andrew W Horne, Neil P Johnson, Ted T M Lee, Stacey Missmer, John Petrozza, Carla Tomassetti, Krina T Zondervan, Grigoris Grimbizis, Rudy Leon De Wilde, Endometriosis classification, staging and reporting systems: a review on the road to a universally accepted endometriosis classification. Human Reproduction Open, Volume 2021, Issue 4, 2021, hoab025. (odkaz vede na web academic.oup.com; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Onemocnění ženských pohlavn...
Endometrióza: léčba

V současné době neexistuje žádná léčebná metoda, která by dokázala endometriózu úplně vyléčit. Lé...

Onemocnění ženských pohlavn...
Endometrióza a plánování rodičovství

Endometrióza postihuje přibližně 6–10 % všech žen v plodném věku. Kolem 30–40 % žen s endometrióz...

Onemocnění ženských pohlavn...
Endometrióza: příčiny a příznaky

Endometrióza je benigní (nezhoubné), často chronické onemocnění, které se může vyskytnout kdykoli...

Ženské pohlavní hormony, me...
Menstruační potíže, bolestivá menstruace (dysmenorea)

Jako menstruaci označujeme pravidelné měsíční krvácení dívek od puberty (mezi 9. a 15. rokem živo...

Související doporučené zdroje

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě endometriózy. Jaké jsou základní typy endometriózy a jak může souviset toto onemocnění s bolestivou menstruací, neplodností a bolestí při poh...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Syndrom polycystických ovarií

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě polycystických ovarií (vaječníků). V příspěvcích je vysvětleno, jak vypadají a fungují vaječníky a jaké změny nastávají v těle ženy v případě...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Hysterektomie

Co je hysterektomie a při kterých onemocněních se k ní přistupuje? Jak se odstranění dělohy provádí a s čím je třeba počítat těsně po operaci? Jaké změny v životě ženy přináší tento operační výkon?...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Cystokéla

Co je cystokéla, jak se projevuje, proč vzniká a lze jí předejít? Koho nejčastěji postihuje toto onemocnění a ke kterým zdravotním komplikacím může vést? Na základě kterých vyšetření určí lékař uve...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 19.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace