Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Onemocnění ženských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Endometrióza: léčba

Endometrióza: léčba

Onemocnění ženských pohlavních orgánů
Autor: gesundheit.gv.at

V současné době neexistuje žádná léčebná metoda, která by dokázala endometriózu úplně vyléčit. Léčba musí být vždy přizpůsobena individuálním potřebám konkrétní pacientky: proto je rozhodující, zda žena vyhledala pomoc lékaře kvůli silným bolestem, neplodnosti nebo kombinaci obojího. K dispozici jsou různé možnosti léčby; její volba závisí především na cíli léčby.

Léčba endometriózy stojí na dvou pilířích [1–4]:

  • medikamentózní neboli farmakologická léčba (užívání léků),
  • chirurgická léčba (operace).

V některých případech lze přidat další postupy, jako je léčba neplodnosti či psychosomatická léčba. Ke zmírňování bolesti lze případně použít i alternativní léčebné postupy, jako je akupunktura, akupresura, změna stravy apod. Účinek metod alternativní medicíny však nebyl vědecky prokázán.

Poznámka: U žen s endometriózou, které nepociťují žádné obtíže, neplánují dítě a není u nich poškozen některý z orgánů (např. vaječník, střeva nebo močovod), není léčba nezbytně nutná.

Medikamentózní léčba

Ke zmírnění nebo odstranění obtíží, jako jsou silné menstruační bolesti nebo křeče (dysmenorea), lze použít léky. K dispozici jsou dvě skupiny léčiv: jednak léky proti bolesti, jednak hormonální přípravky (inhibitory ovulace / antikoncepční pilulky, gestageny a analoga GnRH).

Poznámka: Existují určité důkazy, že hormonální léčba může přispívat k potlačování růstu endometriální tkáně mimo dělohu. Mnoho hormonálních přípravků je však spojeno s nežádoucími vedlejšími účinky (např. návaly horka, bolesti hlavy, vaginální suchost), takže jejich snášenlivost i doba užívání jsou omezené. Stejně jako u jiných léků je proto důležité, abyste společně s ošetřujícím lékařem zvážila přínosy a nežádoucí účinky. V této souvislosti je však také třeba zmínit, že úroveň důkazů o účinnosti některých z níže uvedených forem farmakoterapie je stále nízká.

Při mírných obtížích

Ženám s opakujícími se, nikoli však extrémně obtěžujícími bolestmi v podbřišku mohou ulevit léky proti bolesti nebo perorální antikoncepce (antikoncepční pilulka). V tomto ohledu se nejlépe osvědčily léky proti bolesti (analgetika) a současně protizánětlivé léky (antiflogistika) ze skupiny NSAID.

Poznámka: Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou obvykle dobře snášeny. Mohou se však vyskytnout některé vedlejší účinky, jako jsou žaludeční potíže, nevolnost či bolesti hlavy.

U lehčích forem endometriózy může pomoci užívání antikoncepčních pilulek, které upravují menstruační cyklus a tlumí produkci hormonů ve vaječnících. Jelikož tyto pilulky jsou obvykle snášeny lépe než jiné hormonální přípravky, často se používají u velmi mladých žen s endometriózou. Pokud antikoncepční pilulky nepřinášejí úlevu, lze použít i jiné hormonální přípravky. Ty však silněji zasahují do hormonální rovnováhy.

Při silnějších obtížích

Pokud žena trpí potvrzenou endometriózou se silnými bolestmi a neplánuje početí, lze k farmakologické léčbě endometriózy využít další hormonální přípravky. Patří k nim gestageny a analoga GnRH.

Poznámka: Hormonální přípravky nejenže v různé míře snižují tělu vlastní produkci hormonů ve vaječnících, ale obvykle také potlačují menstruaci. Proto nejsou vhodné pro ženy, které plánují mít děti.

Gestageny

Kromě antikoncepčních pilulek, které obsahují pouze gestageny, existuje ještě možnost nechat si zavést nitroděložní tělísko, ze kterého se gestageny postupně uvolňují do okolí. Při příjmu gestagenů je v těle simulováno těhotenství. V důsledku toho je blokována produkce estrogenů a po nějaké době přestane narůstat děložní sliznice. Gestageny však mohou mít řadu nežádoucích účinků. Patří mezi ně deprese, přibývání na váze, poruchy spánku, ztráta libida, bolesti hlavy, nevolnost, vypadávání vlasů, akné apod.

Analoga GnRH

Tvorba estrogenu a progesteronu ve vaječníku je regulována hormony, které vznikají jinde v těle, například v podvěsku mozkovém. Jedním z nich je přirozeně vznikající gonadotropiny uvolňující hormon (GnRH) neboli gonadoliberin. Užíváním některého z analog GnRH, což je synteticky vyrobený GnRH, se prostřednictvím zpětné vazby zastaví produkce tělu vlastního GnRH. Analog GnRH, který je tak převážně přítomen, následně způsobí, že tělo přestane produkovat vlastní estrogen ve vaječnících. Kvůli nedostatku estrogenu nedorůstá každý měsíc děložní sliznice a také nedochází k menstruačnímu krvácení.

Poznámka: Nedostatek estrogenu v těle může způsobit příznaky podobné příznakům menopauzy: mohou se objevit návaly horka, výkyvy nálad, bolesti hlavy, únava apod.

Cílem farmakologické léčby je zmírnit bolest, zmenšit stávající ložiska endometriózy a zabránit jejich dalšímu růstu, a v neposlední řadě i předejít vzniku nových ložisek. Zatím není zcela jasné, do jaké míry mohou hormonální přípravky vést k regresi nebo úplnému vymizení endometriózy. Endometrióza má totiž sklony k recidivě, tzn. po ukončení léčby se často objeví znovu. Pro dlouhodobou hormonální léčbu jsou vhodné antikoncepční přípravky, jako jsou pilulky, antikoncepční náplasti nebo hormonální implantáty a gestagenní přípravky.

Chirurgická léčba

Chirurgická léčba endometriózy má následující cíle:

  • odstranění viditelných ložisek endometriózy,
  • uvolnění srůstů tkáně,
  • obnovení funkce vejcovodů,
  • zlepšení fertility (plodnosti),
  • zmírnění bolesti.

Tyto různé cíle vyžadují odlišný přístup lékaře ke každé individuální pacientce. Proto je před zahájením léčby důležitý podrobný anamnestický rozhovor mezi lékařem a pacientkou, aby bylo jasné, které cíle jsou pro ženu nejdůležitější. Je její prioritou odstranění bolesti nebo zachování či zlepšení plodnosti?

Laparoskopie nebo otevřená operace

K potvrzení diagnózy a léčbě endometriózy lze provést chirurgický zákrok. Metodou první volby je laparoskopie. V závislosti na rozsahu endometriózy nebo na místě, kde se její ložiska nacházejí, je však v některých případech nutná otevřená operace. Při obou metodách jsou ložiska endometriózy odstraňována v celkové anestezii za použití tepla (např. laseru). Současně lze odstranit případné endometriální cysty nebo uvolnit srůsty tkáně.

Chirurgické odstranění ložisek endometriózy a endometriálních cyst může zmírnit bolest ve všech stadiích endometriózy (stadium I až IV). Existují rovněž důkazy, že odstranění ložisek zlepšuje plodnost.

Poznámka: Pokud během operace nejsou odstraněna všechna ložiska, mohou se po několika letech z těch zbývajících (přehlédnutých či původně mikroskopických) vytvořit nová ložiska endometriózy, která mohou opět způsobovat potíže.

Odstranění dělohy (hysterektomie)

Pokud se ložiska endometriózy vyskytují ve svalovině dělohy (tzv. adenomyóza), zvažují některé ženy – zvláště pokud mají velmi výrazné příznaky – chirurgické odstranění dělohy neboli hysterektomii. Hysterektomie však nemůže endometriózu zcela vyléčit, zejména pokud nejsou současně odstraněny i vaječníky. Teprve odstranění vaječníků zastaví produkci ženských pohlavních hormonů. To však může vést k náhlému nástupu typických klimakterických potíží.

Na koho se mohu obrátit?

Ke stanovení diagnózy je nutná návštěva gynekologa. V některých nemocnicích existují tzv. centra pro léčbu endometriózy, která se specializují na diagnostiku a léčbu tohoto onemocnění.

Související odkazy

  1. K. Janoušková, T. Pláteníková, M. Hájek, M. Procházka, M. Klugar: Endometrióza a její vliv na plodnost a kvalitu života. Praktický lékař 2018, 98(4): 147–152. (odkaz vede na web prolekare.cz)
  2. M. Fanta, P. Koliba, H. Hrušková: Endometrióza. Česká gynekologie 2012, 77(4): 314–319. (odkaz vede na web prolekare.cz)
  3. Hana Hrušková: Endometrióza: výrazný dopad na kvalitu života ženy. Interní medicína 2011, 13(10): 394–396. (odkaz vede na PDF soubor na webu internimedicina.cz, 158 kB)
  4. News Medical: Endometriosis treatments [Léčba endometriózy] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Ženské pohlavní hormony, me...

Menstruační potíže, bolestivá menstruace (dysmenorea)

Jako menstruaci označujeme pravidelné měsíční krvácení dívek od puberty (mezi 9. a 15. rokem živo...

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza: příčiny a příznaky

Endometrióza je benigní (nezhoubné), často chronické onemocnění, které se může vyskytnout kdykoli...

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza a plánování rodičovství

Endometrióza postihuje přibližně 6–10 % všech žen v plodném věku. Kolem 30–40 % žen s endometrióz...

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza: diagnóza

Endometrióza je stále poměrně neznámé, avšak časté onemocnění, které postihuje asi 6 až 10 procen...

Související doporučené zdroje

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě endometriózy. Jaké jsou základní typy endometriózy a jak může souviset toto onemocnění s bolestivou menstruací, neplodností a bolestí při poh...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Syndrom polycystických ovarií

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě polycystických ovarií (vaječníků). V příspěvcích je vysvětleno, jak vypadají a fungují vaječníky a jaké změny nastávají v těle ženy v případě...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Hysterektomie

Co je hysterektomie a při kterých onemocněních se k ní přistupuje? Jak se odstranění dělohy provádí a s čím je třeba počítat těsně po operaci? Jaké změny v životě ženy přináší tento operační výkon?...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Cystokéla

Co je cystokéla, jak se projevuje, proč vzniká a lze jí předejít? Koho nejčastěji postihuje toto onemocnění a ke kterým zdravotním komplikacím může vést? Na základě kterých vyšetření určí lékař uve...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 02.04.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI