Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus
  • Aktuální: Přechod (klimakterium): tělesné a hormonální změny

Přechod (klimakterium): tělesné a hormonální změny

Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus
Autor: gesundheit.gv.at

V období přechodu (klimakteria) se v těle ženy mění hormonální rovnováha. Dříve pravidelná menstruace se začíná opožďovat, až jednoho dne ustane zcela (menopauza). Během klimakteria se mohou objevit různé potíže, jako například návaly horka, poruchy spánku nebo výkyvy nálad. Zároveň však mizí menstruační potíže nebo starosti s antikoncepcí. Různé ženy vnímají klimakterium odlišně – přibližně zde platí „pravidlo třetin“: jedna třetina žen má závažné potíže, jedna třetina má středně závažné potíže a jedna třetina nemá téměř žádné potíže.

Kdy nastává menopauza?

Průměrný věk, kdy se u žen objevuje menopauza, je 51 let. U některých žen však může klimakterium začít mnohem dříve nebo naopak mnohem později. Pokud se menopauza objeví před 40. rokem věku, jedná se o předčasnou menopauzu. Věk posledního menstruačního krvácení je pravděpodobně do jisté míry dědičný. To znamená, že menopauza u dcery nastane přibližně ve stejném věku jako u matky. Kromě toho existují náznaky, že menopauza nastává dříve u žen s mnoha dětmi a u silných kuřaček. Nástup menopauzy může být ovlivněn rovněž nadváhou nebo podváhou, a také délkou menstruačního cyklu.

Jaké jsou příčiny klimakteria?

Klimakterium má hormonální příčiny. Během plodného období v životě ženy (tzn. od začátku menstruace až do menopauzy) produkují vaječníky ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron. Oba pohlavní hormony mají za úkol připravit tělo na možné těhotenství.

Jaká je role estrogenu a progesteronu?

Estrogen je důležitý pro plodnost (fertilitu) a pohlavní vývoj žen. Progesteron připravuje děložní sliznici na uhnízdění oplodněného vajíčka. Pokud nedojde k uhnízdění vajíčka, koncentrace progesteronu a estrogenu opět klesá, což se nakonec projeví menstruačním krvácením (viz článek Menstruační cyklus). S nástupem klimakteria vaječníky postupně snižují produkci hormonů. To vede k hormonálním výkyvům a ovulace je méně častá. Po poslední ovulaci nastává menopauza, menstruace ustává, a žádná vajíčka již nemohou dozrávat.

Co se děje při menopauze?

V souvislosti s věkem se u ženy mění hladina hormonů. Kolem 40. roku věku začíná funkce vaječníků klesat, takže postupně produkují méně progesteronu i estrogenů (ženských pohlavních hormonů).

Již při narození obsahují oba vaječníky několik milionů ovariálních folikulů (viz článek Ženské pohlavní orgány: struktura a funkce). Tento počet v pubertě klesá přibližně na 100 000 až 250 000, a poté se postupně snižuje s každou ovulací. Ačkoli při každé ovulaci opouští vaječníky pouze jedno vajíčko, každý měsíc dozrává také několik ovariálních folikulů, které po ovulaci zanikají.

Po přibližně 50 letech života ženy (průměrná hodnota) již ve vaječnících nejsou žádné folikuly, které by mohly dozrát v tzv. Graafův folikul. Ovariální folikuly jsou však mj. zodpovědné za produkci estrogenů, proto také klesá hladina těchto pohlavních hormonů. V důsledku těchto změn se nakonec objeví poslední menstruační krvácení řízené vaječníky, které je označováno jako menopauza.

S menopauzou se mění i produkce hormonů v mozku. Protože vaječníky produkují během klimakteria čím dál méně estrogenu, mozek vylučuje větší množství hormonů ze skupiny gonadotropinů. Jedná se o pohlavní hormony, které mají stimulovat vaječníky k produkci hormonů. Vylučován je zejména tzv. folikulostimulační hormon (FSH). V důsledku této změny hormonální rovnováhy se během klimakteria mohou objevit různé příznaky, jako jsou návaly horka a pocení.

Přesná příčina návalů horka dosud není zcela objasněna. Někteří vědci se domnívají, že klesající hladina estrogenu vede k výkyvům tepelné rovnováhy těla.

Poznámka: U mladších žen se menopauza může objevit jako vedlejší účinek léčby (například po odstranění nebo ozařování obou vaječníků v rámci protinádorové léčby). Takto navozená menopauza je označována jako indukovaná menopauza, a obvykle vyvolává podobné potíže jako přirozená menopauza.

Jak probíhá klimakterium?

Začátek klimakteria se u jednotlivých žen liší. U některých žen je nástup tohoto období velmi nenápadný, takže si ho téměř nevšimnou, případně si ho nevšimnou vůbec. Pro jiné ženy je nástup klimakteria nepřehlédnutelný, protože se projevuje zřetelnými tělesnými příznaky. Celkově období klimakteria (přechodu) trvá několik let.

Lékaři někdy období klimakteria rozdělují do tří fází:

Premenopauza je přibližně období mezi 40. a 50. rokem života, které začíná v průměru čtyři roky před poslední menstruací. Během této doby vaječníky zpomalují svou činnost a produkce hormonů začíná klesat. Mohou se vyskytnout poruchy menstruačního cyklu, které se projeví nepravidelným a/nebo silným (či slabým) nebo dlouhotrvajícím (či velmi krátkým) menstruačním krvácením.

Perimenopauza nastává kolem 50. roku života. Žena při ní obvykle pozoruje výrazné nepravidelnosti menstruačního cyklu, až nakonec menstruace vymizí úplně. V době poslední menstruace je ženám v průměru 51 let. Přesný čas menopauzy lze určit až zpětně – poté, co se po dobu jednoho roku neobjevila další menstruace. Během perimenopauzy se mohou s různou intenzitou objevovat typické klimakterické příznaky, jako jsou návaly horka, pocení atd.

Postmenopauza začíná jeden rok po poslední menstruaci. Během tohoto období se tělo přizpůsobuje nové hormonální rovnováze a klimakterické potíže pozvolna ustupují. Konec postmenopauzy – a tedy i konec klimakteria – se u jednotlivých žen liší a závisí nejen na hormonálních změnách, ale i na subjektivním prožívání obtíží.

Poznámka: Žena může teoreticky otěhotnět po celou dobu před nástupem menopauzy. Lékaři proto doporučují vysadit antikoncepci až po uplynutí jednoho roku od poslední menstruace.

Klimakterium jako příležitost

Klimakterium je často spojováno se stárnutím. Lze je však vnímat i jako začátek nové životní etapy – nemusí tedy nutně znamenat, že se objeví jen zdravotní potíže a další problémy. Mnoho žen v této fázi života objevuje nové možnosti a příležitosti.

Související odkazy

  1. MedLike: Menopauza (odkaz vede na web medvik.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Ženské pohlavní hormony, me...

Přechod (klimakterium): léčba při obtížích

Klimakterium (přechod) je součástí života každé ženy, nejedná se o nemoc. Časté potíže, jako jsou...

Ženské pohlavní hormony, me...

Přechod (klimakterium): příznaky

Hormonální změny během klimakteria (přechodu) nemusí být vždy spojeny s obtížemi. U některých žen...

Ženské pohlavní hormony, me...

Menstruační cyklus

Určité základní znalosti o fungování ženského těla jsou výhodou například při výběru vhodné antik...

Sexuální zdraví

Menstruace a antikoncepce

Jako menstruaci, menses či měsíčky označujeme měsíční krvácení, při kterém se u ženy odlučuje děl...

Související doporučené zdroje

Ženské pohlavní hormony, me...

Menstruace

Projevy premenstruačního syndromu, menstruační cyklus, problematika nepravidelných a bolestivých „měsíčků“, menstruační vložky, tampony a kalíšky, endometrióza a také další témata, která se týkají...

Přejít na externí zdroj
Ženské pohlavní hormony, me...

Menopauza

Co je menopauza (přechod, klimakterium), proč k ní dochází a kdy zpravidla nastupuje? Jaké obtíže se mohou objevit během přechodu a které choroby ohrožují ženu po menopauze? Jakým způsobem je možné...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI