Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus
  • Aktuální: Přechod (klimakterium): příznaky

Přechod (klimakterium): příznaky

Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus
Autor: gesundheit.gv.at

Hormonální změny během klimakteria (přechodu) nemusí být vždy spojeny s obtížemi. U některých žen přechod probíhá tak nenápadně, že si jej téměř nevšimnou. Jiné ženy naopak pociťují zřetelné tělesné příznaky. Někdy se stává i to, že žena si klimakterium neuvědomí, dokud úplně neustane menstruace. Přibližně zde platí „pravidlo třetin“: jedna třetina žen má závažné potíže, jedna třetina má středně závažné potíže a jedna třetina nemá téměř žádné potíže.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Četnost i doba trvání všech příznaků se u jednotlivých žen může poměrně významně lišit, a zřejmě závisí na řadě faktorů (např. kulturní vlivy, rodinná a sociální síť, celkový zdravotní stav a pohoda, duševní rozpoložení). Návaly horka a pocení (vazomotorické příznaky) se nejčastěji vyskytují v perimenopauze a v postmenopauze. Tyto dva příznaky jsou považovány za nejdůležitější klinické parametry. V souvislosti s menopauzou jsou často zmiňovány rovněž tyto příznaky [1]:

  • nepravidelnosti menstruačního cyklu,
  • změny na sliznicích (suchá pochva, suché sliznice),
  • poruchy spánku,
  • výkyvy nálad a poruchy koncentrace,
  • podrážděnost, depresivní nálada, sklíčenost, úzkostné pocity,
  • potíže s klouby,
  • tachykardie, palpitace, výkyvy krevního tlaku,
  • změna hmotnosti,
  • vypadávání vlasů, změny na kůži,
  • ztráta libida.

Různé ženy prožívají výše uvedené příznaky velmi odlišně. Některé ženy v období klimakteria pociťují výrazné zhoršení kvality života, u jiných jsou potíže naopak jen mírné. Někdy se stává i to, že žena si klimakterium uvědomí až poté, co úplně vymizí menstruační krvácení. Kromě toho nebylo jednoznačně prokázáno, že výskyt zmiňovaných příznaků přímo souvisí s hormonálními změnami během klimakteria. Například příčiny poruch spánku či potíží v sexuálním životě mohou být velmi složité (např. problémy v partnerství). Proto je vhodné, když žena pociťované obtíže zkonzultuje se svým gynekologem.

Návaly horka a pocení

Mnoho žen v období klimakteria trpí návaly horka a pocením (vazomotorické příznaky). Četnost výskytu těchto typických potíží i jejich závažnost se u jednotlivých žen může poměrně významně lišit.

Návaly horka obvykle trvají několik minut, ve výjimečných případech až 15 minut. Slabé návaly horka se projevují jako dočasný pocit tepla. Závažné příznaky se projevují náhlým pocitem horka, který se šíří po horní části těla a obličeje, zčervenáním kůže a silným pocením. Po návalu horka často následuje pocit chladu a zimnice. Návaly horka mohou být doprovázeny i dalšími nespecifickými vegetativními příznaky, jako je pocit tlaku v hlavě a na hrudi, neklid, nevolnost a tachykardie (zrychlená srdeční frekvence).

Poznámka: U většiny žen se frekvence i intenzita návalů horka sníží během jednoho roku až dvou let (nejvýše pěti let). Pouze u malého počtu žen trvají potíže déle.

Suchá kůže a sliznice

V období klimakteria se v důsledku klesající hladiny estrogenu mění poševní sliznice: je tenčí, sušší a ztrácí pružnost. U některých žen to vede ke zvýšenému riziku infekce v této oblasti. Někdy kvůli tomu mohou pociťovat svědění nebo bolest (např. při pohlavním styku). V tomto období mohou být čím dál sušší i sliznice úst, trávicího traktu a očí.

Poruchy spánku

U některých žen se během klimakteria mění cirkadiánní rytmus. Mnoho žen má v noci potíže s usínáním a často se budí kvůli nočnímu pocení. Poruchy spánku jsou pravděpodobně i důvodem, proč se ženy v klimakteriu často cítí vyčerpané.

Vliv na psychiku

Nedostatek progesteronu a estrogenu může mít vliv i na psychiku. Mezi možné příznaky patří výkyvy nálad, podrážděnost a nervozita. Může se objevit deprese a/nebo úzkostné poruchy. Tyto obtíže se však v období klimakteria častěji objevují u žen, které depresí trpěly již někdy dříve.

Změny hmotnosti

Přibývání na váze je způsobeno jednak hormonálními změnami, jednak poklesem bazálního metabolického výdeje (BMR), který souvisí s věkem. Chce-li žena předejít váhovému přírůstku, musí změněným podmínkám přizpůsobit nejen svou stravu, ale i příjem a výdej energie obecně. K přibývání na váze obvykle přispívají nezměněné stravovací návyky a čím dál větší nedostatek pohybu. Přiměřenou hmotnost pomáhá udržovat vyvážená strava s dostatkem zeleniny, ovoce, ryb, libového masa a celozrnných výrobků.

Osteoporóza

V průběhu klimakteria se zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. S poklesem hladiny hormonů totiž ubývá kostní hmota, což zvyšuje riziko zlomenin. Tomuto křehnutí kostí lze do jisté míry předcházet cíleným cvičením, stravou bohatou na vápník a v případě potřeby i užíváním doplňků stravy s obsahem vápníku a vitaminu D. Stabilita kostí však nezávisí pouze na množství hormonů v těle. Bližší informace o osteoporóze najdete např. na webu MedLike [2].

Kardiovaskulární onemocnění

Riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění se s věkem zvyšuje. Důvodem však pravděpodobně není menopauza, nýbrž vyšší věk.

Sexualita a klimakterium

Schopnost pociťovat touhu a lásku nemá nic společného s věkem a s člověkem zůstává po celý život. Změny sexuálních prožitků mohou mít kromě hormonálních změn, které přirozeně probíhají v ženském těle, i jiné příčiny. Patří mezi ně celkový pocit pohody, kvalita partnerského vztahu a postoj k vlastnímu tělu. Příčiny změn v sexualitě proto často souvisejí spíše s partnerským vztahem a s představami o vlastní atraktivitě a erotičnosti, než se změnami hormonální rovnováhy.

Poznámka: Většinu tělesných i duševních změn během klimakteria nelze přičítat hormonálním změnám, ale spíše přirozeným biologickým procesům, které se odehrávají ve stárnoucím organismu.

Pozitivní účinky klimakteria

Snížení produkce estrogenu může mít na život ženy i pozitivní vliv. Po menopauze tak může vymizet například dosud přetrvávající endometrióza nebo nezhoubné bulky v děložní sliznici (myomy). Kromě toho se ženy po menopauze obejdou bez antikoncepce a nemají potíže související s menstruací. Stejně tak mohou po menopauze vymizet migrény. V rozporu se všeobecným přesvědčením se tak u některých žen po menopauze může kvalita života naopak zlepšit.

Jak se stanoví diagnóza?

Menopauzu lze diagnostikovat především u žen starších 45 let, které mají nepravidelný menstruační cyklus a pozorují na sobě příznaky klimakteria (např. návaly horka, výkyvy nálad, poruchy spánku). V mnoha případech může napovědět již podrobná anamnéza a gynekologické vyšetření. Pokud chce žena přesněji zjistit, zda u ní již začalo klimakterium, může si nechat vyšetřit hladinů pohlavních hormonů v krvi.

Související odkazy

  1. MedLike: Menopauza (odkaz vede na web medvik.cz)
  2. MedLike: Osteoporóza (odkaz vede na web medvik.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Ženské pohlavní hormony, me...

Přechod (klimakterium): tělesné a hormonální změny

V období přechodu (klimakteria) se v těle ženy mění hormonální rovnováha. Dříve pravidelná menstr...

Ženské pohlavní hormony, me...

Přechod (klimakterium): léčba při obtížích

Klimakterium (přechod) je součástí života každé ženy, nejedná se o nemoc. Časté potíže, jako jsou...

Ženské pohlavní hormony, me...

Premenstruační syndrom (PMS)

Mnoho žen se každý měsíc ve dnech před menstruací potýká s premenstruačním syndromem (PMS). Typic...

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza: léčba

V současné době neexistuje žádná léčebná metoda, která by dokázala endometriózu úplně vyléčit. Lé...

Související doporučené zdroje

Ženské pohlavní hormony, me...

Menstruace

Projevy premenstruačního syndromu, menstruační cyklus, problematika nepravidelných a bolestivých „měsíčků“, menstruační vložky, tampony a kalíšky, endometrióza a také další témata, která se týkají...

Přejít na externí zdroj
Ženské pohlavní hormony, me...

Menopauza

Co je menopauza (přechod, klimakterium), proč k ní dochází a kdy zpravidla nastupuje? Jaké obtíže se mohou objevit během přechodu a které choroby ohrožují ženu po menopauze? Jakým způsobem je možné...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 02.04.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI