Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus
  • Aktuální: Menstruační cyklus

Menstruační cyklus

Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus
Autor: gesundheit.gv.at

Určité základní znalosti o fungování ženského těla jsou výhodou například při výběru vhodné antikoncepční metody. Menstruační cyklus hraje v ženském těle významnou roli. První menstruace (menarche) se u většiny dívek objevuje v období puberty, tzn. mezi devátým a patnáctým rokem života. Ovulace se často objeví až po první menstruaci, avšak teoreticky může dívka otěhotnět již v měsíci před menarche.

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus je doba od prvního dne menstruace (první den cyklu) do posledního dne před další menstruací (poslední den cyklu). Obvykle se opakuje každých 25 až 32 dní. Přesná délka cyklu se u jednotlivých žen liší. Délka cyklu navíc není u jedné a téže ženy vždy konstantní. Délku mohou ovlivnit vnitřní i vnější vlivy, jako je nemoc, stres, cestování, léky nebo změny klimatu.

V každém menstruačním cyklu se děložní sliznice (endometrium) znovu vytváří, a na konci cyklu se tato sliznice v rámci menstruace odloučí (s výjimkou těhotenství). Během menstruace se děložní svalovina (myometrium) v nepravidelném rytmu stahuje (kontrakce) a opět uvolňuje (relaxace). Tyto kontrakce odlučují děložní sliznici od děložní stěny. Uvolněná tkáň pak společně s krví odtéká skrze děložní hrdlo a pochvu z těla ven.

Zatímco některé ženy děložní kontrakce ani nepostřehnou nebo pociťují jen lehké tahání, u jiných jsou kontrakce velmi bolestivé (tzv. dysmenorea, viz článek Menstruační potíže). Někteří odborníci předpokládají, že během menstruace v důsledku poklesu hladiny progesteronu (hormon pocházející ze žlutého tělíska) se v děložní sliznici hromadí prostaglandin, a ten je nejspíše rozhodujícím faktorem pro sílu děložních kontrakcí.

Za přibližně čtyřtýdenním rytmem menstruačního cyklu stojí hormonálně řízené periodické změny děložní sliznice a vaječníků. Když se dívka narodí, má ve vaječnících přibližně 700 000 až dva miliony nezralých vajíček; v době první menstruace jich je stále ještě asi 400 000. Teprve na začátku puberty však v každém cyklu jedno z nich dozraje v oplodnitelnou vaječnou buňku. Asi dva týdny před začátkem další menstruace se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a je zachyceno vejcovodem. Takzvaná ovulace tedy probíhá například 14. den cyklu trvajícího 28 dní.

Někdy se v této době objevuje mírné krvácení nebo krátkodobý – obvykle jednostranný – pocit tahání v podbřišku. Současně se zkapalňuje hlen, který normálně uzavírá vchod do dělohy (děložní branku). Pokud během této doby dojde k pohlavnímu styku, mohou se spermie (spermatické buňky) snadno dostat k vajíčku.

Oplodnění

Ke splynutí vajíčka a spermie dochází v jednom ze dvou vejcovodů. Ty spojují vaječníky s dělohou. Vajíčko může být oplodněno až 24 hodin po ovulaci. Po oplodnění doputuje do dělohy, což trvá asi čtyři až pět dní. Mezitím se v děloze vlivem ženských pohlavních hormonů vytvořila dobře prokrvená a živinami bohatě zásobená sliznice (endometrium), která je připravená na uhnízdění vajíčka. Pokud vajíčko není oplodněno, endometrium se asi po 14 dnech rozpustí a je vyloučeno během nadcházející menstruace. Celý cyklus pak může začít znovu.

Obrázek 1: Zjednodušené schéma menstruačního cyklu. (Zdroj: By Isometrik - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8703107)

První menstruace (menarche)

První menstruace neboli menarche se objevuje u většiny dívek v období puberty, tzn. mezi devátým a patnáctým rokem věku. Ovulace se často objeví až po první menstruaci. Pokud však k ovulaci dojde před menarche, může dívka otěhotnět již v měsíci před první menstruací.

První menstruaci téměř vždy předchází vylučování bělavého poševního sekretu. Tento hlenový výtok, odborně označovaný jako leukorea (lidově někdy též „bělotok“), se objevuje přibližně šest až dvanáct měsíců před menarche a je řízen hormonálně. Pohlavní hormony společně s růstovými hormony řídí i pubertální růstový spurt. Ten trvá přibližně tři roky. Dívky však dosahují maximální rychlosti růstu dlouho před menarché. Během puberty se také vyvíjejí ženská prsa a pubické ochlupení. Celkově trvá puberta asi čtyři roky.

Menopauza

Menopauza je období od posledního dne poslední menstruace do dvanácti měsíců po ní. Přesnou dobu menopauzy lze tedy určit až zpětně. Mezi menarche a poslední menstruací uplyne v průměru 40 let. Je to období, během kterého může mít žena děti.

Pravděpodobnost otěhotnění se s věkem snižuje. Antikoncepci je však třeba používat až dvanáct měsíců po poslední menstruaci, aby se předešlo nechtěnému těhotenství.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Sexuální zdraví

Menstruace a antikoncepce

Jako menstruaci, menses či měsíčky označujeme měsíční krvácení, při kterém se u ženy odlučuje děl...

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza: příčiny a příznaky

Endometrióza je benigní (nezhoubné), často chronické onemocnění, které se může vyskytnout kdykoli...

Rozmnožování

Ženské pohlavní orgány: struktura a funkce

Ženské pohlavní orgány slouží k rozmnožování, sexuálnímu uspokojení a hrají důležitou roli v horm...

Ženské pohlavní hormony, me...

Přechod (klimakterium): tělesné a hormonální změny

V období přechodu (klimakteria) se v těle ženy mění hormonální rovnováha. Dříve pravidelná menstr...

Související doporučené zdroje

Ženské pohlavní hormony, me...

Menstruace

Projevy premenstruačního syndromu, menstruační cyklus, problematika nepravidelných a bolestivých „měsíčků“, menstruační vložky, tampony a kalíšky, endometrióza a také další témata, která se týkají...

Přejít na externí zdroj
Ženské pohlavní hormony, me...

Menopauza

Co je menopauza (přechod, klimakterium), proč k ní dochází a kdy zpravidla nastupuje? Jaké obtíže se mohou objevit během přechodu a které choroby ohrožují ženu po menopauze? Jakým způsobem je možné...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 02.04.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI