Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Dýchací cesty a plíce
  • Jiná onemocnění dýchacího systému
  • Aktuální: Rozedma plic (plicní emfyzém)

Rozedma plic (plicní emfyzém)

Jiná onemocnění dýchacího systému
Autor: gesundheit.gv.at

Rozedma plic (plicní emfyzém) je chronické onemocnění plic, které je způsobeno trvalým poškozením či úplným zánikem přepážek uvnitř plicních sklípků (alveolů). Plicní emfyzém se projevuje zejména dušností a obtížemi s vydechováním, což postupně vede k hromadění vzduchu v plicích. Rozedmu plic nelze zcela vyléčit, avšak pomocí vhodně zvolené léčby lze zmírnit příznaky a zpomalit progresi onemocnění.

Plicní sklípky jsou místem, kde dochází k samotné výměně plynů mezi krví a vzduchem, tedy přestupu kyslíku (O2) ze vzduchu do krve, a naopak oxidu uhličitého (CO2) z krve do vzduchu (viz článek Dýchací cesty a plíce: základní informace). Čím více jsou tedy plicní sklípky poškozeny, tím méně kyslíku se dostává do těla.

Obrázek 1: Plicní emfyzém – schematický nákres zdravé plíce (vlevo) a plíce zničené emfyzémem (vpravo). (Zdroj: depositphotos.com)

Obrázek 2: Plicní emfyzém v detailu – schematický nákres zdravých plicních sklípků (vlevo) a zničených plicních sklípků (vpravo). (Zdroj: depositphotos.com)

Mezi příznaky onemocnění patří zejména dušnost – zpočátku při námaze, ale při progresi onemocnění i v klidu. Objevuje se také kašel. Kromě toho se může objevit závažná vyhublost (kachexie). Plicní emfyzém je chronickým onemocněním, které se vyvíjí v průběhu let a postupuje pomalu.

Jaké jsou příčiny plicního emfyzému?

Plicní emfyzém se vyskytuje v souvislosti s některými onemocněními plic, zvláště pak s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Během vývoje a průběhu CHOPN dochází k chronickému zánětu průdušek a/nebo poškození či zničení plicních sklípků (emfyzém). V důsledku neustálého zužování dýchacích cest je ztíženo dýchání, je snížen příjem kyslíku, v krvi se zvyšuje obsah oxidu uhličitého. Nedostatečný přísun kyslíku ovlivňuje celý organismus. Kardiovaskulární systém a svaly jsou oslabeny a nejsou schopny plného výkonu. Výrazné omezení plicních funkcí může poškodit i orgány. Riziko tzv. exacerbace, tedy akutního zhoršení, se zvyšuje se závažností onemocnění. Bližší informace o chronické obstrukční plicní nemoci naleznete v kategorii CHOPN.

Plicní emfyzém postihuje zejména kuřáky. Může se však rozvinout i v důsledku pasivního kouření a přítomnosti dalších škodlivin v ovzduší nebo pracovním prostředí (znečištěné ovzduší, polétavý prach, křemičitý prach, výfukové plyny atd.).

Plicní emfyzém může být i důsledkem vzácné, geneticky podmíněné metabolické poruchy – deficitu alfa-1-antitrypsinu, při kterém vrozený nedostatek určitého proteinu vede mj. k poškození plicní tkáně.

Plicní emfyzém se může objevit rovněž v důsledku ztráty elasticity plic, která souvisí s věkem. Rozšíření plicních sklípků (alveolů) je pozorováno rovněž u onemocnění spojených s fibrózou.

Jak se stanoví diagnóza?

Diagnóza se stanoví na základě odebrané anamnézy a různých vyšetření, jako jsou zejména:

  • fyzikální vyšetření (např. auskultace neboli poslech),
  • spirometrie,
  • vyšetření krevních plynů,
  • případně rentgenové vyšetření nebo počítačová tomografie hrudníku.

Z vyšetření krve se případně dá zjistit, zda pacient netrpí deficitem alfa-1-antitrypsinu.

Jak probíhá léčba?

Léčba zahrnuje různá opatření, např.:

Vyhýbání se škodlivým látkám. Je nutné přestat kouřit, vyhýbat se pasivnímu kouření a dalším znečišťujícím látkám (např. jemnému prachu). Užitečné tipy pro odvykání závislosti na tabáků najdete v článku Závislost na tabáku: kde hledat pomoc?

Užívání léků na rozšíření dýchacích cest (průdušek), protizánětlivé přípravky a antibiotika (na ochranu před bakteriálními infekcemi).

Léčba základního onemocnění, které vede k emfyzému (např. CHOPN, deficit alfa-1-antitrypsinu), a případně i dalších onemocnění, která se mohou objevit při postupné progresi plicního emfyzému, např. pravostranného srdečního selhání.

Chirurgické zákroky:

  • Bulektomie – u pokročilého emfyzému lze odstranit tzv. emfyzémové buly (dutiny vyplněné vzduchem), které utlačují „zdravou“ (tj. zatím ještě relativně fungující) plicní tkáň.
  • Bronchoskopická volumredukce (BLVR) nebo volumredukční operace plic (LVRS) – při těchto zákrocích je chirurgicky odstraněna plicní tkáň poškozená emfyzémem, aby se dosáhlo zmenšení objemu plic a přitom byla zachována funkční tkáň.
  • Transplantace plic – může být indikována ve velmi závažných případech.

Další metody a opatření, mezi něž patří kyslíková terapie (využívající přenosných a/nebo stacionárních systémů), respirační fyzioterapie, silový a vytrvalostní trénink, zdravá výživa, případně úprava tělesné hmotnosti.

Na koho se mohu obrátit?

Léčba plicního emfyzému je v rukou především plicních lékařů. Při výskytu prvních příznaků je však zcela na místě obrátit se na svého praktického lékaře; ten může pacienta odeslat na příslušné oddělení, kde budou provedena všechna potřebná vyšetření a předepsána vhodná terapie. Pokud existuje podezření na spojitost nemoci s expozicí škodlivinám v zaměstnání, mohou se do léčby zapojit i lékaři z oboru pracovního lékařství.

Spirometrické vyšetření mohou provádět plicní lékaři ve svých ambulancích, příslušně vyškolení internisté, praktičtí lékaři nebo některá nemocniční oddělení. Na léčbě se mohou podílet i další specialisté, (nejen) respirační fyzioterapeuti a další zdravotnické profese (např. dietologové).

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata:  CHOPN


Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

CHOPN
CHOPN: co to je?

CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) je pomalu postupující onemocnění plic, při kterém se tr...

Jiná onemocnění dýchacího s...
Pneumotorax

Při pneumotoraxu se vzduch dostává do pleurální dutiny, což je mezera mezi plícemi a hrudní stěno...

Jiná onemocnění dýchacího s...
Chronický zánět průdušek (chronická bronchitida)

Chronická bronchitida je přetrvávající zánět sliznice průdušek, v nichž se tvoří příliš mnoho hle...

Jiná onemocnění dýchacího s...
Silikóza

Silikóza je způsobena vdechováním anorganických prachů (většinou prachu obsahujícího částice oxid...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 23.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace