Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě endometriózy. Jaké jsou základní typy endometriózy a jak může souviset toto onemocnění s bolestivou menstruací, neplodností a bolestí při pohlavním styku, jsou otázky, kterými se zabývají vybrané příspěvky.
Více v kategorii Onemocnění ženských pohlavních orgánů
Články na NZIP
-
Endometrióza: léčba
V současné době neexistuje žádná léčebná metoda, která by dokázala endometriózu úplně vyléčit. Léčba musí být vždy přizpůsobena individuálním potřebám konkrétní pacientky: proto je rozhodující, zda žena vyhledala pomoc lékaře kvůli silným bolestem, neplodnosti nebo kombinaci obojího. K dispozici jsou různé možnosti léčby; která z nich by měla být v každém jednotlivém případě použita, závisí především na cíli léčby.
-
Endometrióza a plánování rodičovství
Endometrióza postihuje přibližně 6–10 % všech žen v plodném věku. Kolem 30–40 % žen s endometriózou trpí zároveň neplodností [1].
-
Endometrióza: příčiny a příznaky
Endometrióza je benigní (nezhoubné), často chronické onemocnění, které se může vyskytnout kdykoli mezi pubertou a menopauzou. Ačkoli v posledních několika desetiletích byl učiněn značný pokrok ve výzkumu endometriózy, patogeneze (vznik a vývoj) tohoto onemocnění stále není zcela objasněna. Dnešní medicína předpokládá, že na vzniku endometriózy se podílí několik faktorů.
-
Endometrióza: diagnóza
Endometrióza je stále poměrně neznámé, avšak časté onemocnění, které postihuje asi 6 až 10 procent všech žen v reprodukčním věku [1]. Endometrióza je proto mnohdy odhalena až velmi pozdě. Kromě silných bolestí je častým důvodem k návštěvě gynekologa také nemožnost otěhotnět. Existují různé vyšetřovací metody k odhalení ložisek endometriózy a k vyloučení jiných příčin obtíží.
Doporučené zdroje
-
Menstruace
Projevy premenstruačního syndromu, menstruační cyklus, problematika nepravidelných a bolestivých „měsíčků“, menstruační vložky, tampony a kalíšky, endometrióza a také další témata, která se týkají menstruace, najdete v uvedených příspěvcích.
-
Syndrom polycystických ovarií
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě polycystických ovarií (vaječníků). V příspěvcích je vysvětleno, jak vypadají a fungují vaječníky a jaké změny nastávají v těle ženy v případě syndromu polycystických ovárií. Dále se můžete dozvědět, jakým způsobem spolu souvisí zmíněný syndrom, obezita a cukrovka 2. typu.
-
Hysterektomie
Co je hysterektomie a při kterých onemocněních se k ní přistupuje? Jak se odstranění dělohy provádí a s čím je třeba počítat těsně po operaci? Jaké změny v životě ženy přináší tento operační výkon? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se vztahují k danému tématu, naleznete v uvedených zdrojích.
-
Cystokéla
Co je cystokéla, jak se projevuje, proč vzniká a lze jí předejít? Koho nejčastěji postihuje toto onemocnění a ke kterým zdravotním komplikacím může vést? Na základě kterých vyšetření určí lékař uvedenou diagnózu a jakým způsobem probíhá léčba? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, naleznete v těchto zdrojích.