Na základě současných dat se ukazuje, že onemocnění COVID-19 probíhá u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) obdobně jako u stejně starých zdravých osob, samotné onemocnění RS se tedy nezdá rizikovým faktorem. Zatím neexistuje dostatek informací ohledně efektu a možných nežádoucích účincích vakcín proti COVID-19 u pacientů s RS. Na základě toho, co víme o mechanismu účinku mRNA vakcín, se lze domnívat, že by neměly zhoršovat průběh RS ani vyprovokovat relaps nebo zabránit efektu účinnosti biologické léčby. Důležitý je zejména fakt, že žádná z dosud dostupných vakcín proti COVID-19 není „živá“ – to znamená, že neobsahují žádný virus schopný způsobit infekci.
Více v kategorii COVID-19
Články na NZIP
-
Posilující dávka očkování proti COVID-19
Zájemci, jimž uplynulo alespoň pět měsíců od dokončené vakcinace a dovršili 18 let, se mohou očkovat posilující dávkou proti onemocnění COVID-19. U jednodávkové vakcíny Janssen lze jít na posilující dávku již po 2 měsících. Všem se budou podávat vakcíny mRNA.
-
Ověřené informace o vakcínách proti COVID-19
Vakcíny proti COVID-19 brání vzniku onemocnění způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 tím, že vyvolávají imunitní odpověď proti tomuto viru. Bezpečné a účinné vakcíny proti COVID-19 jsou nutné k zajištění ochrany před tímto onemocněním, zvláště pak u zdravotnických pracovníků a ohrožených skupin obyvatelstva, jako jsou senioři či chronicky nemocní lidé.
-
COVID-19: období nakažlivosti, vnímavost, imunita, smrtnost
Jak dlouho je člověk nakažený virem SARS-CoV-2 pro své okolí? Kdo se může virem nakazit a co dosud víme o imunitě vůči novému koronaviru? Jak vysoká je smrtnost (letalita) onemocnění COVID-19?
-
COVID-19: co víme o mRNA vakcínách?
Technologie mRNA je nová, ale ne neznámá: vědci se jejímu vývoji věnují posledních 30 let. Tato technologie byla již využita k přípravě vakcín nejen proti virům (např. viru chřipky, viru Zika, viru vztekliny a cytomegaloviru), ale i proti některým typům zhoubných nádorů.
Doporučené zdroje
-
Očkování proti COVID-19: informace pro onkologické pacienty a jejich blízké
Česká onkologická společnost ČLS JEP doporučuje onkologickým pacientům, aby se nechali naočkovat proti COVID-19. Používané vakcíny proti COVID-19 nepředstavují pro onkologické pacienty a jejich léčbu žádné zvláštní riziko.
-
Důvody, proč se lidé starší 80 let nechávají očkovat proti COVID-19
Poslechněte si názory několika seniorů, kteří s očkováním proti COVID-19 neváhali a co je k tomu vedlo.
-
Jak a kde se testovat na COVID-19
Webové stránky ministerstva zdravotnictví nabízejí průvodce testováním na onemocnění COVID-19. Návštěvníci zde najdou přehled testů, aktuální informace o testování a jak probíhá, a také interaktivní seznam zapojených odběrových míst i s případnou volnou kapacitou.Antigenní testy jsou nyní zdarma dostupné lidem se zdravotním pojištěním v ČR jednou za tři dny. Podmínkou zároveň je, aby zájemce neprodělal onemocnění COVID-19 v předchozích 90 dnech.
-
Aktuální informace o novém koronaviru a onemocnění COVID-19
V souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru Ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav systematicky monitorují situaci a jsou v úzkém spojení jak s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), tak i s experty ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Ministerstvo zdravotnictví dále připravilo pro občany i pro zdravotníky souhrnné informace, které jsou průběžně aktualizovány.