Zdroje věnované popisu, rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě idiopatické plicní fibrózy. Získáte informace o specializovaných pracovištích (Centra pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů), na kterých se provádí diagnostika a léčba této choroby. Není opomenuta ani plicní rehabilitace, která je důležitou součástí léčby.
Související témata: Astma, CHOPN, Chřipka, Jiná onemocnění dýchacího systému
Více v kategorii Dýchací cesty a plíce
Články na NZIP
-
Chronický zánět průdušek (chronická bronchitida)
Chronická bronchitida je přetrvávající zánět sliznice průdušek, v nichž se tvoří příliš mnoho hlenu. U zdravých lidí obsahuje sliznice dýchacích cest řasinky, které transportují částečky nečistot a hlenu z plic. V případě chronické bronchitidy jsou tyto řasinky poškozené nebo dokonce zničené. Stěny průdušek se ztenčují a jsou čím dál a nestabilnější, což může vést k jejich zúžení. Pokud jsou průdušky zúžené trvale, jedná se o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).
-
Silikóza
Silikóza je způsobena vdechováním anorganických prachů (většinou prachu obsahujícího částice oxidu křemičitého) nebo prachových směsí. V minulosti byli postiženi především pracovníci v hornictví, průmyslu (např. hutě) a službách (kameníci). V současné době jsou u nás nové případy díky přijetí přísných pracovních norem a ochranných opatření velmi vzácné. Silikóza, která má původ v minulosti, se však může projevit i po mnoha letech. Silikóza se řadí mezi pneumokoniózy.
-
Plicní edém
Plicní edém je nahromadění tekutiny v plicní tkáni a/nebo v plicních sklípcích, což může mít různé příčiny. Zejména v případě, že tekutina prostupuje až do plicních sklípků, je postižený člověk ohrožen nedostatkem kyslíku a hromaděním oxidu uhličitého v krvi. Plicní edém může představovat život ohrožující stav, který často vyžaduje intenzivní lékařskou péči.
-
Idiopatická plicní fibróza
Idiopatická plicní fibróza (IPF) je onemocnění, které obvykle probíhá chronicky a vyskytuje se především u starších lidí. Plicní fibróza vede k remodelaci (přestavbě) plicní tkáně a k čím dál výraznější ztrátě plicních funkcí. V plicích se tvoří větší množství pojivové tkáně, která tvrdne a jizví se. Obtíže se často začnou projevovat až postupně, v pozdější fázi nemoci.
Doporučené zdroje
-
Embolie a trombóza
Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě žilní trombózy a plicní embolie. Jakým způsobem spolu souvisí žilní trombóza a plicní embolie? Proč může dojít při cestování k žilní trombóze a jak se můžete před ní chránit? Odpovědi na tyto a další otázky týkající se trombo-embolické nemoci, se dozvíte z uvedených příspěvků.
-
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě chronických obstrukčních onemocnění, plicní rehabilitaci a respirační fyzioterapii.
-
Astma
Zdroje věnované příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě astmatu, praktickým radám, jak žít s astmatem a jak udržet toto onemocnění pod kontrolou.
-
Transplantace plic
Jaké jsou možnosti moderní medicíny a jakým způsobem lze pomoci člověku s vážnou nemocí? Co vše obnáší transplantace plic a kdy se k ní přistupuje? Jak dlouho trvá operace a jaké mohou nastat komplikace? Odpovědi a další informace, které se týkají transplantace plic, naleznete ve vybraných zdrojích.