Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Duševní onemocnění
  • Poruchy autistického spektra
  • Aktuální: Aspergerův syndrom: co to je?

Aspergerův syndrom: co to je?

Poruchy autistického spektra
Autor: gesundheit.gv.at

Vídeňský pediatr Hans Asperger se jako první intenzivně zabýval dětmi, u nichž se projevovaly výrazné příznaky syndromu, který byl po něm nakonec pojmenován. Aspergerův syndrom patří mezi takzvané poruchy autistického spektra. Aspergerův syndrom je závažnou vývojovou poruchou, který vykazuje mnoho podobných znaků jako autismus v raném věku.

Předpokládané genetické příčiny

Aspergerův syndrom, stejně jako všechny takzvané poruchy autistického spektra, je mimořádně silně ovlivněn genetikou, přičemž je dědičný z přibližně 70 až 90 %. Lze předpokládat, že rozmanitost autistických poruch je daná řadou interakcí genů, které samy o sobě mají jen malý vliv. Přitom je zřejmé, že genetické příčiny poruch autistického spektra jsou velmi rozmanité, ale lze se domnívat, že všechny mají pro vývoj mozku podobné biologické následky. Mohou se pak projevovat také na dovednostech dítěte v oblasti sociální komunikace.

Zatímco příznaky autismu v raném věku se objevují již ve velmi časném věku dítěte, projevy Aspergerova syndromu v oblasti vývoje nebo sociálního chování lze většinou pozorovat až později a ne tak markantně. Vývoj řeči probíhá standardně, ale objevují se problémy se sociálním porozuměním řeči a vyjadřováním. Vyskytují se také problémy s učením, tiky nebo přecitlivělost na podněty z okolí (zvuky, pachy atd.). Může rovněž dojít k opoždění motorického vývoje (pokusy o chození atd.). Rovněž v dospělém věku se mohou projevovat poruchy chůze nebo nápadná pohybová nešikovnost. Mentální postižení je vyloučeno. Pokud jde o další doprovodné psychiatrické poruchy v období dětství a dospívání, vyskytují se vedle toho velmi často jednoduché poruchy aktivity a pozornosti, úzkostné poruchy, depresivní poruchy a obsedantně kompulzivní poruchy. Až 70 % postižených dětí má alespoň jednu další psychiatrickou diagnózu.

Obtížnější zvládání každodenních situací

Schopnosti sebeřízení jsou méně vyhraněné, proto je často nezbytná podpora při plánování každodenního života. Vedle toho má řada postižených strach ze situací, které mohou obtížně zvládat (např. jít do školy), a s touto zátěží se u nich rozvine například deprese nebo poruchy příjmu potravy.

Později v profesním životě komplikují zvládání každodenního života problémy s organizací práce, dodržováním pravidel a se sociální komunikací s kolegy nebo nadřízenými. S těmito vlastnostmi je někdy obtížnější najít si práci.

Jiné vnímání

Lidé s Aspergerovým syndromem vnímají svět jinak. Je pro ně obtížné zpracovávat současně více vjemů. Pokud se však zaměří na něco konkrétního, dokážou toho často vnímat více než druzí. Pro postižené je obtížné představit si, jak druzí lidé přemýšlejí, přizpůsobit se nebo se vcítit do druhého. Vyznačují se však speciálními, často mimořádně vynikajícími vlastnostmi. Ve svém – často velmi jasně vymezeném – okruhu zájmů mohou dokázat mimořádné věci.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

ADHD
ADHD u dětí: příčiny a diagnóza

Mechanismus vzniku ADHD zatím nebyl plně objasněn. Odborníci předpokládají, že se na něm podílí m...

Tikové poruchy
Tiky a Touretteův syndrom: co to je?

Tiky se poprvé objeví většinou na základní škole – objevují se a zase mizí – a situace se zlepší...

Poruchy autistického spektra
Aspergerův syndrom: diagnóza a léčba

Aspergerův syndrom je v Mezinárodní klasifikaci nemocí MKN-10 zařazen mezi „závažné vývojové poru...

Poruchy autistického spektra
Autismus

Autismus se vyznačuje zejména poruchou smyslového vnímání. Postiženým působí značné problémy zrak...

Související doporučené zdroje

Poruchy autistického spektra

Autismus

Zdroje věnované projevům, diagnostice a formám autismu, ke kterým se řadí Aspergerův syndrom. Najdete také informace, které se týkají Rettova a savantského syndromu.

Přejít na externí zdroj
Poruchy autistického spektra

O poruchách autistického spektra (PAS)

Pacientská organizace Za sklem o. s. předkládá pacientům i jejich blízkým obsáhlé informace o poruchách autistického spektra.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 19.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace