Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Duševní onemocnění
  • ADHD
  • Aktuální: ADHD u dospělých

ADHD u dospělých

ADHD
Autor: gesundheit.gv.at

Přibližně dvě třetiny dětí s ADHD se s touto poruchou potýkají i v dospělosti. Diagnostická kritéria, která se používají v dětství, však pro dospělé neposkytují příliš užitečné opěrné body. Dospělí s ADHD musejí v každodenním životě bojovat často s problémy, například v práci, v řízení domácnosti nebo vlastních financí. Jejich sociální interakce jsou obvykle plné konfliktů. Včasná diagnostika a léčba v dětském věku může přispět k bezproblémovému životu v dospělosti.

Diagnóza

Hlavní symptomy, kterými jsou hyperaktivita, nedostatek pozornosti a impulzivita, je možné kompenzovat několika behaviorálními strategiemi. V případě podezření na ADHD je nezbytné přesné psychiatrické odebrání anamnézy a vyšetření. Objevit se mohou také souběžná onemocnění, jako například zneužívání návykových látek (viz kategorie Závislosti a návykové látky), úzkostné poruchy nebo tiky. Kromě toho je důležité provést vyšetření na interním oddělení a neurologii, aby se vyloučila jiná onemocnění.

Pokud má být v dospělém věku s jistotou stanovena diagnóza ADHD, musí se onemocnění, respektive jeho příznaky, objevit již před dvanáctým rokem života. Vedle toho musí pacient trpět hyperaktivitou a poruchou pozornosti a minimálně dvěma dalšími příznaky (např. omezené ovládání emocí, impulzivita).

Léčba

Léčba ADHD v dospělosti spočívá v poučení o onemocnění, psychoterapii (např. behaviorální terapii, skupinové psychoterapii) a v případě potřeby i v psychosociálních intervencích (např. prostřednictvím sociálního pracovníka). K psychoterapii patří takzvaná psychoedukace. V jejím centru je snaha o lepší pochopení poruchy a objasnění jejího vlivu na každodenní život. Život s ADHD usnadňují cvičení zaměřená na podporu koncentrace, sebeovládání (např. řízení pocitů) a sociálních kompetencí. Ve zvládání každodenního života pomáhá speciální behaviorální koučink, např. nastolením strukturovaného denního režimu.

Je-li to nutné, existuje možnost medikamentózní léčby metylfenidátem nebo atomoxetinem. Obě skupiny léků zasahují do metabolismu neurotransmiterů a umožňují jejich lepší regulaci. V dospělém věku je možné pokračovat v léčbě metylfenidátem nebo atomoxetinem, která byla zahájena v dětství nebo mládí. Jiné látky dosud nebyly dostatečně prozkoumány. V České republice se nicméně pro zahájení léčby ADHD v dospělém věku používá pouze atomoxetin.

Poznámka: O rizicích, vedlejších účincích a kontraindikacích vás bude informovat váš lékař nebo lékárník.

Na koho se mohu obrátit?

Pokud byla diagnóza ADHD stanovena již v dětství, bude ošetřující lékař případně provázet pacienta po nějakou dobu i v dospělém věku a následně jej předá do péče psychiatra. Ten se postará o další lékařskou péči. Ve stávající psychoterapii je rovněž možno pokračovat s behaviorálním terapeutem. Je-li podezření na diagnózu potvrzeno po 18. roce věku, bývá prvním kontaktem pacienta s lékařem psychiatr, který podnikne další diagnostické a terapeutické kroky.

Související odkazy

  1. iROZHLAS: Dospělí s ADHD mají časovou slepotu: nedokáží odhadnout ani vlastní kapacity, říká psycholožka (rozhovor s Mgr. Terezou Štěpánkovou, Ph.D., na webu irozhlas.cz)
  2. nepozornidospeli.cz – stránky věnované lidem, kteří trpí ADHD/ADD (poruchou pozornosti s hyperaktivitou či bez hyperaktivity)
  3. Markéta Čermáková, Hana Papežová, Petra Uhlíková, Radka Jiráčková, Jana Gricová, Tereza Štěpánková: Poruchy pozornosti a hyperaktivita (ADHD) – příručka pro dospělé. 2020. (odkaz vede na PDF soubor na webu nepozornidospeli.cz, 5.2 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Mozek, nervy a smysly

Neurotransmitery: poslové uvnitř mozku

V našem mozku jsou vzájemně propojeny miliardy nervových buněk (neuronů), které spolu komunikují...

Poruchy autistického spektra

Aspergerův syndrom: diagnóza a léčba

Aspergerův syndrom je v Mezinárodní klasifikaci nemocí MKN-10 zařazen mezi „závažné vývojové poru...

ADHD

ADHD u dětí: příčiny a diagnóza

Mechanismus vzniku ADHD zatím nebyl plně objasněn. Odborníci předpokládají, že se na něm podílí m...

ADHD

ADHD u dětí: léčba

Terapie ADHD stojí na několika pilířích, které se vzájemně doplňují. Důležitou roli hraje osvěta,...

Související doporučené zdroje

ADHD

ADHD

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě ADHD. Díky příspěvkům se můžete dozvědět, jaká diagnóza se skrývá pod zkratkou ADHD, koho syndrom nejčastěji postihuje a které návyky a techn...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI