Zánět vulvy (vulvitida)
Zánět vulvy (vulvitida) může být způsoben celou řadou faktorů, mezi které se řadí např.:
- Bakteriální infekce (např. syfilis, kapavka, chlamydie), plísňové infekce (např. Candida albicans), parazitární infekce (např. Trichomonas vaginalis, svrab) nebo virové infekce (např. lidský papilomavirus, virus herpes simplex). Vzniku infekcí může napomáhat narušený vaginální mikrobiom, který může být důsledkem příliš častého koupání v pěnových koupelích a používání mýdel a deodorantů v intimní oblasti.
- Alergické reakce na syntetické textilie, mýdla, čisticí prostředky, parfémy nebo léky (např. některá antibiotika).
Kombinovaný zánět vulvy a pochvy se nazývá vulvovaginitida [1].
- Příznaky: především svědění, pálení, bolest, otok, zarudnutí, zesílený výtok či zvětšené tříselné lymfatické uzliny.
- Léčba: V případě zánětů způsobených alergiemi příznaky rychle mizí po odstranění spouštěče. V případě vulvitidy způsobené infekcí se používají protizánětlivé sedací koupele, masti a vaginální čípky, které účinkují proti příslušnému patogenu. Používat lze i masti zmírňující svědění a bolest. Při intimní hygieně se vyhýbejte používání mýdel a deodorantů.
- Průběh: Včasná léčba obvykle vede k rychlému odeznění potíží. Bakteriální infekce lze řešit cílenou antibiotickou léčbou, případně v kombinaci s přípravky obsahujícími laktobacily.
Plísňové infekce jsou někdy vleklé, a měly by být léčeny dostatečně dlouho pomocí antimykotik. V některých výjimečných případech, jako jsou např. opakované plísňové infekce, by měl být léčen i sexuální partner. Neléčené infekce vulvy se mohou stát chronickými a rozšířit se do sousedních orgánů, jako jsou močové cesty nebo pochva.
Genitální bradavice (kondylomata)
Genitální bradavice (kondylomata, lat. condylomata acuminata) jsou způsobeny infekcí lidským papilomavirem (HPV) [2].
- Příznaky: Genitální bradavice jsou ploché, na dotek hladké až sametové uzlíky (papuly) v oblasti genitálií. Zbarveny mohou být stejně jako okolní kůže, nebo mohou nabývat různých odstínů mezi bílou a hnědou. Ve většině případů nezpůsobují žádné potíže; jen zřídka jsou spojeny se svěděním, pálením, krvácením, bolestí nebo sexuální dysfunkcí (dyspareunií).
- Léčba: Cílem léčby je odstranit viditelné genitální bradavice a zmírnit nepříjemné příznaky. Žádná z aktuálně dostupných léčebných metod nedokáže odstranit HPV z těla. Na výběr je chirurgické odstranění, lokální aplikace kyseliny trichloroctové nebo kryoterapie.
Lipschützův vřed
Lipschützův vřed (lat. ulcus vulvae acutum) je poměrně vzácně se vyskytující onemocnění, které postihuje převážně (nikoli však výhradně) dospívající dívky a mladé ženy. Příčina jeho vzniku zatím nebyla objasněna.
- Příznaky: Především akutní bolestivé vředy v oblasti vulvy, bolest v oblasti genitálií, obvykle také horečka a zvětšení tříselných lymfatických uzlin.
- Léčba: Klid na lůžku, antibiotika a protizánětlivé léky, případně sedací koupele a masti proti bolesti ke zmírnění potíží.
Lichen sclerosus
Lichen sclerosus je poměrně častá chronická změna kůže vulvy a pochvy [3]. Většinou se objevuje až po menopauze, ale stále častěji je diagnostikován i u mladších žen. Příčiny jsou z velké části neznámé. Svou roli mohou hrát autoimunitní reakce, genetické a hormonální vlivy. Existují různé podtypy, z nichž nejčastější je tzv. lichen sclerosus et atrophicus. Tyto kožní změny se mohou vyskytovat nejen v oblasti genitálií, ale také na krku nebo na zádech.
- Příznaky: Typické jsou bílé, částečně zarudlé, někdy velmi zrohovatělé uzlíky (přibližně velikosti hrášku) na kůži a sliznici. Ty se vzájemně spojují a vytvářejí větší bělavá ložiska, která na pohled připomínají porcelán. Po delší nemoci se kůže na poškozených místech leskne a vypadá podobně jako pergamenový papír. Objevují se bolestivé kožní trhliny (ragády) a menší krvácení (hemoragie). Postižená žena často trpí značným svěděním v oblasti vulvy a silným pocitem pálení při močení. Postupem času se mohou malé stydké pysky zmenšovat a poševní vchod se může zužovat, což způsobuje obtíže při pohlavním styku (dyspareunii).
- Léčba: lokální aplikace krémů nebo mastí s obsahem kortizonu a testosteronu, estrogenu nebo progesteronu.
- Průběh: Onemocnění je v současné době nevyléčitelné, průběh je chronický.
Poranění vulvy
K poranění vulvy může dojít v důsledku nehody, při pohlavním styku, při porodu nebo při zavedení cizího tělesa do pochvy.
- Příznaky: Především krevní výrony (hematomy) nebo krvácení z pochvy, natržení a poranění pochvy včetně hráze (perinea), akutní bolest břicha.
- Léčba: Lokální tlakový obvaz, aplikace chladu, v případě potřeby drobný chirurgický zákrok. Pokud tvorba jizev způsobuje nepohodlí při sezení nebo při pohlavním styku, lze je chirurgicky odstranit.
Vulvární cysty
Nejčastěji se vyskytující vulvární cystou je cysta Bartholiniho žlázy. Ta vzniká v případě, že vývod Bartholiniho žlázy v poševní předsíni se něčím „ucpe“ (např. odlupujícími se buňkami epitelové tkáně z povrchu sliznice), sekret nemůže odtékat ze žlázy pryč a hromadí se v ní.
- Příznaky: Typický je otok tkáně ve tvaru vystupující kuličky, který se vyskytuje ve spodní třetině malých a velkých stydkých pysků.
- Léčba: Vulvární cysty jsou v zásadě neškodné, ale měly by být chirurgicky odstraněny, aby se opět uvolnily vývody ucpaných žláz.
Nádory vulvy
Při vzniku nádorů vulvy hraje významnou roli lidský papilomavirus (HPV), který se přenáší pohlavním stykem. Obvykle jsou postiženy velké stydké pysky, méně často malé stydké pysky nebo oblast klitorisu.
- Příznaky: Nádory vulvy zpočátku jen zřídkakdy způsobují potíže. Po infekci HPV se nezhoubné nádory objeví nejdříve po čtyřech týdnech, často však až po několika měsících jako bělavé nebo narůžovělé výrůstky, které vypadají jako malé bradavičky. Zhoubné nádory vulvy často způsobují trvalé svědění. Teprve v pokročilých stadiích může být nádor viditelný, když začíná růst směrem ven.
- Léčba: Nezhoubné nádory vulvy se odstraňují chirurgicky. U zhoubných nádorů vulvy léčba spočívá v chirurgickém odstranění, radioterapii a/nebo chemoterapii, a to v závislosti na rozsahu onemocnění.
Na koho se mohu obrátit?
Pokud máte jakékoli potíže nebo pozorujete změny v oblasti genitálií, obraťte se na svého gynekologa.
Související odkazy
- Zuzana Dostálová, Romana Gerychová: Vulvovaginitidy – záněty vulvy a pochvy. Interní medicína 2011, 13(6): 262–264. (odkaz vede na PDF soubor na webu internimedicina.cz, 102 kB)
- HPV College: Genitální bradavice (odkaz vede na web hpv-college.cz)
- M. Pešek, J. Bouda: Nenádorové epiteliální změny vulvy – lichen sclerosus. Česká gynekologie 2014, 79(1): 57–63. (odkaz vede na web prolekare.cz)
- Libor Ševčík, Yvetta Vantuchová: Nemoci zevních rodidel – část I. Dermatologie pro praxi 2009, 3(3): 131–135. (odkaz vede na PDF soubor na webu dermatologiepropraxi.cz, 194 kB)