Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Dětské nemoci
  • Bakteriální a virové infekce u dětí
  • Aktuální: Plané neštovice (varicella)

Plané neštovice (varicella)

Bakteriální a virové infekce u dětí
Autor: Státní zdravotní ústav

Plané neštovice (lat. varicella) jsou vysoce nakažlivou infekční chorobou. Způsobuje je virus varicella zoster (VZV). Nejčastěji se objevují v dětském věku a jsou většinou mírného rázu. Virus se přenáší kapénkami při přímém kontaktu s nemocným nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů. Charakteristickým projevem této infekce je vyrážka provázená horečkou.

Výskyt

Varicella je celosvětově rozšířené vysoce nakažlivé infekční onemocnění. K infekci virem varicella zoster (VZV) dochází většinou v dětském věku, nejčastěji onemocní děti od 3 do 10 let věku. Nejčastěji se plané neštovice vyskytují v zimě a brzy na jaře. Po prodělání onemocnění planými neštovicemi přetrvává virus v senzorických gangliích míšních nebo hlavových nervů. Při poklesu imunity může dojít k reaktivaci viru VZV v organismu, která se klinicky projeví jako pásový opar. V roce 2018 bylo hlášeno v ČR celkem 30 666 případů onemocnění (v roce 2017 to bylo 39 424 případů).

Graf: Vývoj onemocnění plané neštovice v letech 1958 - 2018. Počet případů kulminoval koncem 70. let, poté klesal až k současné hodnotě kolem 30 tisíc případů za rok.

Obrázek 1: Trend onemocnění planými neštovicemi v České republice v letech 1958–2018 (Zdroj: Státní zdravotní ústav)

Prevence

Pro prevenci planých neštovic jsou dvě dávky vakcíny proti planým neštovicím ve více než 90 % účinné. Očkování tedy nemusí očkovaného vždy ochránit před onemocněním, ale ve srovnání s neočkovanými jedinci probíhá infekce mírně s menším počtem kožních lézí a s nižší horečkou.

Očkování dětí:

  • očkovat proti planým neštovicím lze od věku 9 měsíců,
  • podávají se dvě dávky vakcíny, druhá dávka nejméně 6 týdnů po první dávce.

Očkování dospělých:

  • podávají se dvě dávky vakcíny, druhá dávka nejméně 6 týdnů po první dávce, přeočkování není stanoveno,
  • očkování je doporučeno pro vnímavé jedince, kteří onemocnění neprodělali v minulosti nebo nemají protilátky, dále pro osoby pracující v riziku přenosu nákazy,
  • kontraindikací očkování je těhotenství, žena očkovaná proti planým neštovicím nesmí být těhotná nebo nesmí otěhotnět jeden měsíc po očkování,
  • očkovat je možné i jedince vnímavé k nákaze planými neštovicemi, u kterých ještě neuplynuly 3 dny od styku s nemocným (postexpoziční očkování).

Příznaky onemocnění

Typickým příznakem onemocnění je vyrážka. Jeden až dva dny před výsevem vyrážky se může objevit horečka, únava, ztráta chuti k jídlu a bolest hlavy. Vyrážka se vysévá ve vlnách po dobu 2 - 6 dnů, svědí a postupně se mění v puchýřky (vezikuly) a stroupky (krusty). Nejprve se objeví v oblasti hlavy (obličeje, vlasů, víček), později na hrudníku a zádech, poté se rozšiřuje po celém těle, včetně sliznice úst, víček nebo oblasti genitálií.

Komplikace onemocnění, zejména zánět mozečku, mozku a míchy, nebo sekundární bakteriální zánět plic, nebo bakteriální superinfekce kůže a měkkých tkání a krvácivé stavy, hrozí zejména u dětí do 1 roku života, u dospělých osob nad 20 let, u gravidních žen a osob se sníženou obranyschopností, kde navíc hrozí systémové onemocnění.

Při onemocnění gravidních žen narůstá se stupněm těhotenství výskyt komplikací, nejzávažnější je primární varicellový zápal plic. Při onemocnění v prvních 20 týdnech těhotenství dochází častěji k potratu nebo předčasnému porodu.

Pokud gravidní žena onemocní planými neštovicemi v prvních 4 měsících gravidity, může se asi u 2 % plodů vyvinout vrozený varicellový syndrom. U dítěte se projeví například vrozenými vadami oka a dalších orgánů, mikrocefalií, deformací končetin, poruchou psychomotorického vývoje atd.

U novorozenců, u jejichž matek došlo k výsevu planých neštovic v období 5 dní před porodem a až 2 dny po porodu, může mít onemocnění velmi vážný až fatální průběh (perinatální varicella).

Další důležité informace

Inkubační doba: obvykle 10 až 21 dní.

Původce: virus varicella zoster (VZV).

Zdroj: nemocný člověk.

Přenos: onemocnění se přenáší přímým stykem s nemocnou osobou, výjimečně i s osobou očkovanou, virus je obsažen ve vezikulární tekutině a v sekretu z horních cest dýchacích. Možný je i nepřímý přenos prostřednictvím předmětů kontaminovanými sekrety dýchacího traktu nebo obsahem kožních lézí. Nákaza je přenosná i z matky na plod během těhotenství (transplacentárně) i během porodu (perinatálně).

Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: období nakažlivosti začíná 2 dny před objevením se vyrážky, trvá obvykle 7 dní od začátku výsevu a končí, pokud jsou již všechny puchýřky ve stadiu stroupků. U osob se sníženou obranyschopností je období nakažlivosti delší. Plané neštovice mohou mít závažný průběh u dospělých, těhotných žen a pacientů s poruchou imunity. Vnímavost je všeobecná, ve většině případů po prodělaném onemocnění vzniká doživotní imunita, ale vzácně se mohou vyskytnout i opakovaná onemocnění.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

Očkování (vakcinace) Očkování dětí Očkování dospělých

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Infekční nemoci

Pásový opar (herpes zoster)

Pásový opar (herpes zoster) je kožní infekční onemocnění vyvolané herpetickým virem varicella zos...

Očkování: základní informace

Úhrada očkování

Ze zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů (s účinností o...

Bakteriální a virové infekc...

Spalničky

Spalničky se vyskytují na celém světě a patří k nejnakažlivějším infekčním onemocněním. Nejčastěj...

Bakteriální a virové infekc...

Zarděnky

Zarděnky jsou vysoce nakažlivým onemocněním. Původcem onemocnění je virus zarděnek. Šíří se vzduš...

Související doporučené zdroje

Bakteriální a virové infekc...

Spalničky

Zdroje věnované prevenci, cestě přenosu, příznakům, průběhu, komplikacím, diagnostice a léčbě spalniček. Prostor je poskytnut také názorům na povinné očkování nebo zajímavostem z historie očkování...

Přejít na externí zdroj
Bakteriální a virové infekc...

Neštovice

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě neštovic. Dozvíte se, proč se neštovicím říká dětská nemoc, pro koho představuje nákaza touto vysoce i...

Přejít na externí zdroj
Bakteriální a virové infekc...

Příušnice

Zdroje věnované původci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě příušnic. Dozvíte se, jaká rizika představuje nákaza příušnicemi v dospělosti, z jakého důvodu se provádí očkován...

Přejít na externí zdroj
Bakteriální a virové infekc...

Rotavirové infekce

Co jsou rotaviry a jaká onemocnění způsobují? Jak se přenáší rotavirová infekce, koho nejčastěji postihuje a jakým způsobem je možné se proti ní bránit? Proč je při průjmu důležité dbát na dostateč...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI