Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Oči
  • Onemocnění sítnice
  • Aktuální: Odchlípení sítnice

Odchlípení sítnice

Onemocnění sítnice
Autor: gesundheit.gv.at

Odchlípení sítnice (lat. amotio retinae, ablatio retinae) znamená, jak již vyplývá ze samotného názvu, uvolnění sítnice. Tento stav může mít závažné důsledky. Aby nedošlo k následnému oslepnutí, je většinou nezbytné neprodleně zahájit léčbu. Při odchlípení sítnice totiž nemohou být světločivé buňky (viz článek Oko: struktura a funkce) dostatečně zásobovány a odumírají. Neléčené odchlípení sítnice vede prakticky vždy k úplnému oslepnutí, a to většinou již během několika dnů, nejvýše týdnů.

Odchlípení sítnice – co to je?

Při odchlípení sítnice se sítnice (retina) uvolní od stěny očního pozadí (cévnatky). To je často následek trhliny nebo otvoru v sítnici, kudy prosakuje sklivcová tekutina, což vede k odchlípení sítnice od zadní části oka. Taková trhlina může například vzniknout odchlípením sklivce, které se vyskytuje většinou u starších lidí (někdy však i u mladších věkových skupin) nebo při silné krátkozrakosti. Odchlípení sklivce může nastat také při diabetické retinopatii, v důsledku těžkých pohmožděnin/poranění nebo nádorů atd.

Diagnostika odchlípení sítnice

Oční lékař odebere anamnézu a provede nezbytná vyšetření. Postižené osoby občas pozorují světelné záblesky na okraji zorného pole (i při zavřených očích) a „déšť sazí“, který vnímají na základě drobných krvácení (způsobených trhlinkami v krevních cévách). Zrak se zhoršuje, a to v závislosti na místě, kde došlo k odchlípení. Při odchlípení okraje sítnice je postiženo periferní (boční) vidění. Výpadky zorného pole se projevují například tím, že postižené osoby vnímají houstnoucí závoj nebo přibývající stín. Pokud se sítnice odchlípí v místě žluté skvrny (macula lutea), je silně omezena ostrost vidění, tzn. postižený člověk ztrácí schopnost vidět ostře.

Poškození zraku může mít různé příčiny. Odchlípení sítnice může s jistotou potvrdit nebo naopak vyloučit pouze oční lékař, a to na základě zjištěných příznaků a různých vyšetření. V průběhu diagnostiky lékař pátrá po trhlinách či otvorech na sítnici, a to prostřednictvím oftalmoskopie.

Léčba odchlípení sítnice

Pokud lékař na sítnici odhalí otvory nebo trhliny, může je ošetřit pomocí laseru („svařit“), ovšem pouze v případě, že se sítnice ještě neodchlípila. Pokud již došlo k odchlípení sítnice, je nezbytná operace. Přitom se použije silikonová plomba, nebo v případě více otvorů či trhlin chirurg umístí pásek kolem oční bulvy (tzv. cerkláž). Tekutina nacházející se pod sítnicí je odstraněna punkcí. Za určitých okolností může být nezbytné i odstranění sklivce, který se nahradí silikonovým olejem nebo plynem; tento mikrochirurgický zákrok ve sklivci a na sítnici se odborně označuje jako pars plana vitrektomie.

Je-li odchlípení sítnice důsledkem jiného onemocnění (např. nádoru či zánětu), pak se toto onemocnění léčí odděleně. Odchlípená sítnice se léčí na oční klinice v nemocnici, většinou je zapotřebí rychlá operace.

O možnostech léčby, jejích přínosech a rizicích i o tom, jaké zásady je potřeba po léčbě dodržovat, informuje pacienta jeho oční lékař.

Poznámka: U odchlípení sítnice je nesmírně důležité včas zahájit léčbu, aby se poškození sítnice ještě nezhoršilo, a naopak aby se stav pacienta po ošetření sítnice co nejdříve zlepšil.

Na koho se mohu obrátit?

Odchlípení sítnice diagnostikuje a pacienta o tomto onemocnění informuje oční lékař (neboli oftalmolog či odborný lékař v oboru oční lékařství). Léčba probíhá na specializovaných klinikách či odděleních nemocnic. Podle individuálních předpokladů mohou být do léčby zapojeni lékaři různých specializací a obvodní lékaři.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Mozek, nervy a smysly

Oko: struktura a funkce

Oko se skládá z mnoha různých struktur, které ve složitém souladu dohromady provádějí různé úkony...

Onemocnění sítnice

Diabetická retinopatie

U pacientů s cukrovkou (diabetem) se může v důsledku chronicky zvýšené glykemie postupně vyvinout...

Onemocnění sítnice

Věkem podmíněná makulární degenerace

Věkem podmíněná makulární degenerace (často se používá zkratka AMD z anglického výrazu age-relate...

Jiné poruchy zraku

Degenerativní změny sklivce

Sklivec udržuje tvar oční bulvy a stabilizuje ji (viz článek Oko: struktura a funkce). Gelovitá k...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 04.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI