Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Leishmanióza

Leishmanióza

Infekční nemoci
Autor: Státní zdravotní ústav

Leishmanióza je onemocnění vyvolané různými druhy jednobuněčných parazitů – prvoků z rodu Leishmania. Infekce je přenášena na lidi a zvířata (hostitel) štípnutím samičky komára rodu Phlebotomus a Lutzomyia (přenašeč). Tento hmyz se vyskytuje převážně v teplejších zeměpisných pásmech, včetně zemí EU a v sousedících zemích. Inkubační doba onemocnění je od dvou týdnů do několika měsíců.

Formy onemocnění

Rozlišujeme tři hlavní formy lidského onemocnění leishmaniózou [1, 2]:

Viscerální leishmanióza (angl. visceral leishmaniasis, zkratka VL) – nejzávažnější forma, známá též pod názvy kala-azar nebo černá horečka. Způsobují ji Leishmania donovani, Leishmania chagasi a Leishmania infantum. Infikované makrofágy jsou zaneseny do jater a sleziny, parazit se zde masivně množí a napadá další buňky. Bez včasné diagnózy a léčby postižený jedinec umírá.

Kožní leishmanióza (angl. cutaneous leishmaniasis, zkratka CL) – nejčastější forma, kdy parazité napadají a poškozují kůži. Původci jsou Leishmania tropica, Leishmania major, Leishmania mexicana, Leishmania aethiopica. Neléčená kožní leishmanióza není smrtelná, poškozená kůže se hojí jizvou.

Mukokutánní leishmanióza neboli kožně-slizniční leishmanióza (angl. mucocutaneous leishmaniasis, zkratka MCL) se vyskytuje v pralesích Střední a Jižní Ameriky. Kromě poškození kůže dochází i k destrukci chrupavčitých tkání v oblasti obličeje. Nejčastějšími původci jsou Leishmania braziliensis a Leishmania guaynensis.

Diagnostika a léčba

Diagnóza lidí i zvířat se opírá o charakteristické klinické příznaky, epidemiologické informace a mikroskopický průkaz parazita ve vzorcích kožní (CL) a lymfatické tkáně (VL – kostní dřeň, ledvina, lymfatické uzliny). V západoevropských zemích, v Izraeli a Turecku je používán test PCR. Sérologické vyšetření je levné a vysoce senzitivní pro diagnózu VL, ale zřídka používané pro diagnózu CL z důvodu slabé protilátkové odpovědi.

Vnímavost

Vnímavost k infekci leishmaniózou významně souvisí s hostitelskou imunitní odpovědí a buněčnou imunitou. Malnutrice dětí, HIV infekce, imunosupresivní terapie a transplantace orgánů jsou hlavními rizikovými faktory VL vyvolané Leishmania infantum.

Výskyt leishmaniózy v zemích EU a okolních zemích

Výskyt jednotlivých druhů leishmanií se významně geograficky liší. V zemích jižní Evropy se nachází autochtonně pouze Leishmania infantum, schopná vyvolat VL i CL u lidí i zvířat.

Naopak výskyt Leishmania major a Leishmania tropica je omezen na severní Afriku a některé oblasti Kavkazu, a jejich primárními rezervoáry jsou některé druhy divokých hlodavců a damani. Lidé jsou také přírodními rezervoáry Leishmania tropica a Leishmania donovani s.s. (sensu stricto).

Podle údajů WHO/EURO z posledních let je autochtonní leishmanióza endemická v Albánii, Alžírsku, Arménii, Ázerbájdžánu, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Chorvatsku, Kypru, Egyptě, Francii, Gruzii, Řecku, Izraeli, Itálii, Jordánsku, Kosovu, Libanonu, Lybii, Maltě, Černé Hoře, Severní Makedonii, Palestině, Portugalsku, Rumunsku, Srbsku, Slovinsku, Tunisku, Ukrajině a Turecku. Ve všech těchto zemích se vyskytuje Leishmania infantum, původce VL i CL, zatímco Leishmania major a Leishmania tropica, způsobující CL se vyskytuje pouze v zemích severní Afriky a v Ázerbájdžánu. Leishmania donovani s.s. byla zatím popsána jen v některých oblastech Kypru a Turecka.

Společný pro všechny regiony je významný vzestup incidence onemocnění v 80. a 90. letech, k němuž vedly demografické a sociální změny (např. severní Afrika a Střední východ – geografická expanze v souvislosti se zemědělským rozvojem a stavbou infrastruktur pro transport).

obrázek 1 k článku Leishmanióza

Obrázek 1: Geografická distribuce hlášených případů Leishmania infantum u zvířat a lidí v EU a okolních zemích v letech 2009–2020. Zdroj: European Centre for Disease Prevention and Control [3].

Prevence

Lidem cestujícím do rizikových oblastí se doporučuje především snažit se zamezit poštípání flebotomy. Nejvhodnější je používání repelentů, vhodného oblečení, sítí do oken a dveří atd.

Účinná vakcína vedoucí k eradikaci leishmaniózy není dostupná.

Pokud jde o domácí zvířata, zejména psy, ideální je necestovat s nimi do oblastí zvýšeného rizika vůbec. Psi jsou vysoce vnímaví k infekci, jsou přirozenými hostiteli tohoto parazitického prvoka, a tak představují nejdůležitější domácí rezervoár nákazy. Pohyb infikovaných psů a lidí je považován za hlavní příčinu zavlečení leishmanií do periferních neendemických oblastí, kde je přítomen příslušný vektor. Leishmanióza psů je značně podhlášená, aktuálně jsou onemocnění psů hlášena např. z Itálie, Španělska, Chorvatska.

V ČR byl v roce 2017 publikován případ onemocnění feny (č. 1), k jejíž nákaze došlo během návštěvy v Itálii z důvodu krytí v listopadu 2009, v lednu 2010 porodila 11 štěňat. V srpnu 2011 se u této feny objevilo kožní onemocnění, s rozvojem selhání ledvin, proto byla v dubnu 2013 utracena bez stanovení specifické příčiny onemocnění. Jedna fena (č. 2) z lednového vrhu 2010 byla zdravá do roku 2014, kdy vrhla 9 štěňat, z nichž 6 přežilo. Po porodu se u ní objevily zdravotní obtíže s postižením kůže, zvětšením lymfatických uzlin bez reakce na běžnou léčbu. Sérologickým vyšetřením byla prokázána leishmanióza psů. Fena (č. 3) z vrhu feny (č. 2) narozená v lednu 2014 začala mít zdravotní obtíže v dubnu 2016. Vzhledem k anamnéze byla vyšetřena na leishmaniózu, která byla potvrzena. Fena č. 2 a 3 nikdy nevycestovaly z ČR, k přenosu nákazy došlo transplacentárně [4].

Leishmanióza je onemocnění, kterému dosud nebyla věnována dostatečná pozornost. Mezi údaji o incidenci onemocnění dostupnými ze zdrojů WHO a ze zdrojů jednotlivých zemí jsou diskrepance, které svědčí pro podhlášenost leishmaniózy a urgentní potřebu zlepšit surveillance a hlášení onemocnění. Již v roce 2017 odhadovala WHO/EURO roční incidenci VL v populaci na 1 100 – 1 900 případů/100 000 obyvatel a roční incidenci CL v populaci na 10 000 – 17 000 případů/100 000 obyvatel [5].

Hlášení

Hlášení humánních leishmanióz je povinné ve všech endemických zemích, přesto toto onemocnění některé země s endemickým výskytem nehlásí (např. Francie, Egypt, Srbsko). Zvířecí leishmaniózy nejsou hlášeny z řady zemí (např. Francie, Turecko, Rumunsko, Srbsko atd.).

Ve většině neendemických zemí leishmaniózy nepatří mezi povinně hlášená onemocnění. Na základě existujících dat vyvstala potřeba do budoucna zlepšit surveillance, prevenci a kontrolu leishmaniózy v zemích EU a okolních zemích.

ČR patří mezi evropské země bez výskytu autochtonních infekcí leishmaniózou u lidí i zvířat. Na území ČR nebyl nalezen vektor (přenašeč). Ojedinělé případy importovaných humánních leishmanióz, které se v ČR vyskytují, jsou povinně hlášené, i když dosud neexistuje specifická surveillance. Od roku 2009 jsou v EU povinně hlášena onemocnění leishmaniózou domácích zvířat – autochtonní přenos nebyl dosud v ČR prokázán

Všechny země by měly hlásit případy zvířecích leishmanióz do World Organisation for Animal Health (WOAH) a případy lidských leishmanióz do Světové zdravotnické organizace (WHO).

Dne 20. 6. 2022 ECDC vydalo k této problematice technickou zprávu Surveillance, prevention and control of leishmaniases in the European Union and its neighbouring countries [3].

Související odkazy

  1. European Centre for Disease Prevention and Control: Leishmaniasis (odkaz vede na web ecdc.europa.eu; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  2. World Health Organization: Leishmaniasis (odkaz vede na web who.int; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  3. European Centre for Disease Prevention and Control: Surveillance, prevention and control of leishmaniases in the European Union and its neighbouring countries (odkaz vede na web ecdc.europa.eu; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  4. Vlasta Svobodova, Miroslav Svoboda, Lucia Friedlaenderova, Petr Drahotsky, Eva Bohacova, Gad Baneth. Canine leishmaniosis in three consecutive generations of dogs in Czech Republic. Veterinary Parasitology 2017, 237: 122–124. (odkaz vede na web sciencedirect.com; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  5. Gradoni, Luigi, López-Vélez, Rogelio & Mokni, Mourad. (‎2017)‎. Manual on case management and surveillance of the leishmaniases in the WHO European Region. World Health Organization. Regional Office for Europe. (odkaz vede na web who.int; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Infekční nemoci

Tularemie (zaječí nemoc)

Tularemie neboli zaječí nemoc je celosvětově rozšířené zoonotické onemocnění způsobené bakterií F...

Infekční nemoci

Chagasova nemoc

Chagasova choroba je onemocnění vyskytující se téměř výlučně v kontinentální části Latinské Ameri...

Infekční nemoci

Mor

Mor je infekční onemocnění, jehož původcem je bakterie Yersinia pestis. Na území Evropy se mor vy...

Infekční nemoci

Opičí neštovice

Opičí neštovice jsou poměrně vzácně se vyskytující zoonotické onemocnění, které je způsobeno vire...

Související doporučené zdroje

Infekční nemoci

Opar rtu

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě oparů. Dozvíte se, kde všude se může opar vyskytnout a koho nejčastěji postihuje, co jsou herpetické v...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Salmonelóza

Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jak...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Mor na Madagaskaru – září 2021

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organiz...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Streptokokové infekce

Co je streptokok a jaká onemocnění způsobují jeho nejvýznamnější patologické druhy? Jak se přenášejí streptokokové infekce, čím se léčí a jakým způsobem je možné posilovat svoji imunitu? Ve kterém...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 12.08.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI