Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Mor

Mor

Infekční nemoci
Autor: Státní zdravotní ústav

Mor je infekční onemocnění, jehož původcem je bakterie Yersinia pestis. Na území Evropy se mor vyskytoval až do 18. století, v dnešní době se sporadicky vyskytuje v Jižní Americe, v Asii a v Africe. Inkubační doba je krátká a infikovaný člověk může zemřít během 12 až 24 hodin. Mor je léčitelný antibiotiky v případě, že je terapie zahájena včas.

Výskyt

Historicky první zmínka o pandemii moru je z doby vlády císaře Justiniána z roku 541 (justiniánský mor). Ve středověku (1347–1352) podlehlo na území Evropy obrovské epidemii moru během čtyř let 25 milionů lidí. Na území Evropy se poté mor vyskytoval až do 18. století.

Mor je ve světě stále považován za hrozbu, protože divocí hlodavci, kteří jsou rezervoárem infekce, obývají ohromné území a dostávají se snadno do kontaktu s domácími zvířaty. Například na americkém kontinentě jsou lokální ohniska moru známá ze severovýchodní Brazílie, Bolívie, Peru nebo ze západní poloviny USA; případy moru se zde vyskytují sporadicky nebo v epidemiích. V Asii se mor endemicky vyskytuje v Číně, Indii, Rusku, Kyrgyzstánu, Laosu, Mongolsku, Myanmaru, Vietnamu a Indonésii. V Africe byly hlášeny případy nákazy například z Demokratické republiky Kongo, Madagaskaru, Ugandy, Tanzanie, Keni, Seychel a z Alžíru.

Madagaskar je v posledním desetiletí nejvíce postiženou zemí světa, je zde každoročně hlášeno cca 200 případů, většinou bubonické formy moru. V poslední velké epidemii moru na Madagaskaru v roce 2017 bylo hlášeno 2417 potvrzených, pravděpodobných a možných případů onemocnění, včetně 209 úmrtí (CFR 8,7 %). Z toho bylo 1854 onemocnění klinicky klasifikováno jako plicní forma moru (77 %), 355 onemocnění jako bubonická forma moru (15 %), jeden případ byl klasifikován jako septická forma a 207 případů nebylo klasifikováno. V průběhu epidemie onemocnělo morem nejméně 81 zdravotnických pracovníků.

V září 2021 hlásí Madagaskar další epidemii pneumonické formy moru; od 23. 8. 2021 do 10. 9. 2021 bylo zatím evidováno 30 případů onemocnění, z toho 7 úmrtí). I přes zavedení surveillance a provádění kontrolních opatřeních k zabránění šíření onemocnění je zastavení epidemií obtížné.

Prevence

Mezi preventivní opatření pro cestující do endemických oblastí moru patří:

  • použití prostředků osobní ochrany proti blechám, použitím repelentů proti komárům při prevenci malárie se můžeme chránit i proti blešímu kousnutí;
  • vyhýbání se přímému kontaktu s nemocnými nebo mrtvými zvířaty;
  • vyhýbání se úzkému kontaktu s nemocnými osobami, zejména osobám s diagnostikovanou pneumonií nebo osobám se symptomy plicního moru;
  • vyhýbání se přelidněným oblastem, ve kterých byly nedávno hlášeny epidemie plicního moru;
  • kontaktování oddělení cestovní medicíny před odjezdem k získání informací o aktuální epidemiologické situaci, včetně informací o preventivních opatřeních a zjištění symptomů plicního moru;
  • bezodkladné vyhledání lékařské péče v případě, když se vyskytnou příznaky onemocnění morem,
  • bezodkladná profylaxe kontaktů.

Očkování

Vzhledem k tomu, že mor u lidí se ve většině částí světa vyskytuje vzácně, není nutné podle CDC očkovat jiné osoby než osoby s vysokým rizikem expozice (zdravotnický personál v oblastech s endemickým výskytem moru, pracovníci mikrobiologických laboratoří).

V roce 2020 američtí vědci z FDA potvrdili, že vyvinuli novou orální vakcínu proti moru.

Rovněž odborníci z britské University of Oxford mají novou slibnou vakcínu proti moru, která navazuje na úspěšný vývoj britské pandemické vakcíny proti SARS-CoV-2. Používá stejný nosič, upravený šimpanzí adenovirus ChAdOx1. Vakcína je ve fázi klinických testů.

Příznaky onemocnění

Příznaky onemocnění závisí na vstupní bráně bakterie do organismu, rozlišují se 3 formy moru:

  1. bubonická forma moru se projevuje horečkou a náhlým zánětlivým zduřením mízních uzlin blízkých vstupu infekce, nejčastěji v tříslech, podpaží nebo na krku, uzliny jsou oteklé, zanícené, mohou hnisat, dochází v nich ke krvácení, proto mohou mít charakteristickou černou barvu (také označení černý nebo dýmějový mor), postižené uzliny obsahují velké množství bakterií Yersinia pestis; infekce se může šířit do jater, sleziny a plic, vzniká po poštípání člověka infikovanou blechou;
  2. primární plicní forma moru se projevuje se horečkou, kašlem, dušností, bolestí na hrudníku a vykašláváním krve; vzniká při přímém kontaktu s nakaženým člověkem či zvířetem, z člověka na člověka je přenášena kapénkami vzdušnou cestou;
  3. septikemická forma moru s projevy horečky, dochází k poruše srážení krve a krvácivosti, nastává v případě rozsevu bakterií v krevním řečišti, postižený umírá na selhání vnitřních orgánů.

Pokud mor není léčen, umírá na bubonickou formu moru až 60 % nemocných, na plicní formu cca 90 % a septikemickou formu moru až 100 % nemocných. Aby se snížilo riziko úmrtí, musí být do 24 hodin od prvních příznaků onemocnění podány antibakteriální látky; účinné jsou streptomycin, gentamicin, tetracykliny a chloramfenikol.

Další důležité informace

Inkubační doba: obvykle trvá 1 až 7 dní, u plicní formy 1 až 4 dny.

Původce: Původcem onemocnění je gramnegativní bakterie Yersinia pestis. Tato bakterie je citlivá na sluneční zářením a vysušení; ve vzduchu přežije až jednu hodinu, doba přežití se liší v závislosti na podmínkách prostředí.

Zdroj: Přírodními hostiteli (rezervoárem) nákazy jsou divocí hlodavci, kteří hrají klíčovou roli při udržení cyklu infekce v přírodě (ohnisková nákaza). Zároveň jsou hlodavci zdrojem infekce pro blechy, které infekci přenášejí na člověka.

Přenos: Mor je převážně zoonóza hlodavců. K přenosu mezi hlodavci nebo z hlodavců na člověka dochází kousnutím blechy. Samotná blecha může být infekční až měsíce v závislosti na podmínkách prostředí, zejména teplotě a vlhkosti. Jiní savci, domácí nebo divocí, mohou být také nakaženi.

Lidé jsou popisováni jako náhodní hostitelé, kteří se nepodílejí na přirozeném cyklu moru. K přenosu onemocnění na člověka dochází při pokousání blechami, možný je i přenos z rezervoárového zvířete přímo na člověka přímým kontaktem s poraněnou kůží, kontaminovanými tělními tekutinami.

Onemocnění je přenosné i z člověka na člověka, hlavně u plicní formy moru kapénkovou infekcí nebo při přímém kontaktu s infekční tkání. Plicní forma moru je virulentnější a nebezpečnější než jiné formy moru, z člověka na člověka může být přenášena kapénkami vzdušnou cestou, například kašláním nebo kýcháním. K přenosu dochází v těsné vzdálenosti (obvykle méně než dva metry) a infekční jsou pouze pacienti s příznaky onemocnění. Inkubační doba je krátká a infikovaný člověk může zemřít během 12 až 24 hodin. Mor je léčitelný antibiotiky v případě, že je terapie zahájena včas.

Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: Období nakažlivosti se liší podle formy moru. Bubonická forma moru není obvykle přímo přenosná mezi zvířaty nebo lidmi, pokud nedojde ke kontaktu s hnisem z postižených uzlin. Plicní forma moru je vysoce infekční, přenos nákazy usnadňuje blízký kontakt. Vnímavost vůči infekci je všeobecná, imunita po prodělání onemocnění není celoživotní, lze onemocnět opakovaně v závislosti na velikosti infekční dávky.

Související odkazy

  1. Ústav vědeckých informací 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy: Mor (odkaz vede na web lf2.cuni.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Infekční nemoci

Opičí neštovice

Opičí neštovice (MPX) jsou poměrně vzácně se vyskytující zoonotické onemocnění, které je způsoben...

Infekční nemoci

Tularemie (zaječí nemoc)

Tularemie neboli zaječí nemoc je celosvětově rozšířené zoonotické onemocnění způsobené bakterií F...

Infekční nemoci

Tuberkulóza (TBC)

TBC je závažné infekční onemocnění, které může postihovat řadu orgánů, nejčastěji plíce. Na světě...

Infekční nemoci

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je parazitární infekční onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jedná s...

Související doporučené zdroje

Infekční nemoci

Mor na Madagaskaru – září 2021

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organiz...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Opar rtu

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě oparů. Dozvíte se, kde všude se může opar vyskytnout a koho nejčastěji postihuje, co jsou herpetické v...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Salmonelóza

Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jak...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Virové hepatitidy

Zdroje věnované jednotlivým typům virové hepatitidy, prevenci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím a léčbě tohoto onemocnění.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI