Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Výživa zdravé populace
  • Minerální látky
  • Aktuální: Selen

Selen

Minerální látky
Autor: gesundheit.gv.at

Selen je jedním ze stopových prvků. Pro lidské tělo je tento prvek životně důležitý (esenciální) a je součástí různých enzymů a proteinů. Selen se podílí na mnoha reakcích v těle, včetně regulace hormonů štítné žlázy a systému antioxidační ochrany proti volným radikálům. Kromě toho je selen obsažen ve spermiích a je nezbytný pro mužskou plodnost. Selen se nachází v mnoha potravinách, i když v malém množství. Zejména v potravinách rostlinného původu obsah selenu podléhá značným výkyvům, protože je ovlivňován složením půdy. Lidé dodržující přísnou vegetariánskou nebo veganskou dietu by proto měli do svého jídelníčku cíleně zařazovat potraviny rostlinného původu bohaté na selen, jako jsou například para ořechy či houby.

V čem je selen obsažen?

Dobrými zdroji selenu jsou maso, ryby a vejce, dále houby, košťálová zelenina (např. brokolice, růžičková kapusta, květák, kedlubna, zelí, kapusta apod.) a cibulová zelenina (např. cibule, pórek nebo česnek), dále čočka, chřest a ořechy, zejména para ořechy.

Kolik selenu potřebujeme?

Denní potřeba selenu není přesně stanovena. Odhadovaný přiměřený příjem pro dospělé ve věku 25–51 let je denně 70 µg selenu pro muže a 60 µg selenu pro ženy. Tato hodnota platí i pro těhotné ženy. U kojících matek je odhadovaný přiměřený příjem 75 µg selenu denně.

Další informace k doporučeným denním dávkám minerálních látek se dočtete na stránce Minerální látky – pokrytí denní potřeby.

Nedostatek/nadbytek selenu

Extrémně nadměrný příjem selenu může vést k akutní otravě, která může přivodit srdeční selhání, fibrilaci komor a dokonce i smrt. Chronicky zvýšený příjem selenu způsobuje různé příznaky, jako je například vypadávání vlasů, ztráta nehtů nebo poruchy nervového systému, dále únava, bolesti kloubů, nevolnost a průjem. Nadbytek selenu se u některých lidí může projevovat česnekovým zápachem z úst. Doplňky stravy s obsahem selenu by se nikdy neměly užívat bez konzultace s lékařem.

Nedostatek selenu v důsledku nedostatečného příjmu v potravě je v Evropě spíše vzácný, ale může se vyskytnout při velmi nevyvážené stravě (např. při špatně plánovaném veganství). Nejčastějšími rizikovými faktory nedostatečného zásobení selenem jsou v České republice onemocnění s narušenou absorpcí selenu nebo vysoké ztráty tohoto stopového prvku. Konkrétně se jedná o idiopatické střevní záněty, cystickou fibrózu, syndrom krátkého střeva, selhání ledvin, chronickou dialýzu apod. Mezi příznaky nedostatku selenu patří poruchy funkce svalů, imunitního systému a tvorby spermií. Nedostatek selenu během těhotenství může mít za následek snížení porodní hmotnosti a způsobit preeklampsii a potrat. Dvě nejvýznamnější onemocnění z nedostatku selenu jsou keshanská nemoc (angl. Keshan disease, její příznaky byly poprvé popsány v oblasti Keshan v severovýchodní Číně) a Kašinova–Bekova nemoc (pojmenována po ruských lékařích N. I. Kašinovi a E. V. Bekovi). Obě tyto nemoci však závisí i na dalších ovlivňujících faktorech a v České republice se prakticky nevyskytují.

Související odkazy

  1. Zuzana Kratochvílová: Význam a zdroje selenu ve výživě člověka. Bakalářská práce, České Budějovice, 2014. (odkaz vede na PDF soubor na webu theses.cz, 1.3 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Minerální látky
Sodík a chlorid

Sodík (Na+) se nachází ve všech buňkách a tělesných tekutinách. V potravinách se velmi často vysk...

Minerální látky
Minerální látky – pokrytí denní potřeby

Denní potřeba jednotlivých minerálních látek většinou nebývá důsledně pokryta každý den, ani to n...

Minerální látky
Fosfor

Fosfor je jedním z makroprvků a v lidském organismu plní řadu úkolů. Nachází se ve všech živých b...

Minerální látky
Draslík

Draslík – společně se sodíkem a chloridem – má zásadní význam při udržování vodní a elektrolytové...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 27.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace