Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Závislost na alkoholu je onemocnění, které často začíná nepozorovaně a plíživě, kdy si člověk zprvu ani neuvědomuje, že se řítí do problémů. Na zhoršující se závislost jej často upozorní až lidé v jeho okolí. Viz také závislost, alkohol, alkoholismus.

Porucha způsobená užíváním alkoholu je jiný název pro alkoholismus. Viz také porucha, alkohol.

Alkoholismus, někdy též porucha způsobená užíváním alkoholu nebo AUD (zkratka pochází z anglického názvu alcohol use disorder), je takové užívání alkoholu, které zahrnuje problémy s kontrolou pití, zaujetí alkoholem, pokračování v užívání alkoholu, i když způsobuje problémy, nutnost pít více, aby člověk dosáhl stejného účinku, nebo abstinenční příznaky, když postižený člověk rychle sníží obvyklou dávku alkoholu nebo úplně přestane pít alkohol. Alkoholismus se podílí na vzniku mnoha různých tělesných i duševních onemocnění. Člověk trpící alkoholismem je označován jako alkoholik. Viz také alkohol, závislost na alkoholu.

Alkohol má v souvislosti s lékařstvím dva různé významy: „Alkohol“ je lidové označení pro etanol neboli etylalkohol, který je zneužíván jako návyková látka v alkoholických nápojích. Z chemického hlediska je „alkohol“ definován jako „jakákoli organická sloučenina, která má alespoň jednu hydroxylovou skupinu (–OH, tedy kyslík a vodík) vázanou na nasycený atom uhlíku“; z tohoto hlediska mezi alkoholy patří i metanol (neboli metylalkohol), cukerné alkoholy apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz alkohol.

Cukerné alkoholy (angl. sugar alcohols) jsou sloučeniny odvozené od cukrů, které na každém atomu uhlíku mají navázanou jednu tzv. hydroxylovou skupinu (–OH, tedy kyslík a vodík). Konkrétními příklady cukerných alkoholů jsou glycerol, erythritol, mannitol či sorbitol. Viz také cukry, alkohol, polyoly.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků