tyreotropin uvolňující hormon

Tyreotropin uvolňující hormon, tyreoliberin neboli TRH (zkratka pochází z anglického názvu thyrotropin-releasing hormone) je hormon, který vzniká v hypothalamu, což je oblast na spodině mozku, těsně nad hypofýzou. TRH je produkován shlukem nervových buněk v hypothalamu, které jsou souhrnně označovány jako paraventrikulární jádro (lat. nucleus paraventricularis). Vytvořený TRH je přenášen nervovými vlákny, která vycházejí z tohoto jádra, a je uvolňován do krve v okolí hypofýzy, kde má nejdůležitější účinek. Tím je regulace tvorby a vylučování tyreotropního hormonu (v hypofýze), který následně reguluje produkci hormonů štítné žlázy. TRH působí po velmi krátkou dobu (přibližně dvě minuty) a v krevním řečišti urazí necelý centimetr, než je odbourán. TRH se řadí mezi peptidové hormony a je tvořen pouhými třemi aminokyselinami.

Kromě výše popsaného účinku může sekrece (vznik a uvolňování) TRH z hypothalamu stimulovat rovněž uvolňování dalšího hormonu hypofýzy, konkrétně prolaktinu. TRH může působit i jako neurotransmiter.

Obrázek: Zjednodušeně znázorněná chemická struktura tyreotropin uvolňujícího hormonu. Konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. kyslíku či dusíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: By Fvasconcellos - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1388401)

Viz také tyreotropin, hormony.