kreatin

Kreatin je látka, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Jedná se o poměrně jednoduchou sloučeninu, kterou si tělo samo vytváří ze tří aminokyselin: argininu, glycinu a methioninu. Kreatin hraje důležitou roli v energetickém metabolismu, neboť slouží jako „přenašeč“ fosfátu. Speciální enzym (tzv. kreatinkináza) zprostředkovává následující biochemickou reakci:

kreatin + ATPkreatinfosfát + ADP

Vznikající kreatinfosfát pak v kosterních svalech, srdeční svalovině a mozku slouží jako rychle dostupný zdroj energie pro regeneraci ATP.

Kreatin vzniká především v játrech a ledvinách, ale částečně je přijímán i v potravě (je obsažen především v mase a v rybách). Vlastní produkce kreatinu v těle a příjem potravou obvykle bez problémů pokryjí denní potřebu této látky. Pokud je v těle kreatinu přebytek, je vylučován močí (v podobě kreatininu). Dokonce ani strava, která neobsahuje téměř žádný kreatin (např. vegetariánská), nevede k příznakům nedostatku, protože tělo si samo dokáže vytvořit tolik kreatinu, kolik potřebuje.

Obrázek: Chemická struktura kreatinu. Barevně jsou odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (černá), dusíku (modrá), kyslíku (červená) a vodíku (bílá). (Zdroj: By Jynto - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54539265)

Viz také kreatinfosfát, kreatinin.