Na jakém principu fungují jednotlivé typy vakcín proti covid-19? Jak probíhá očkování proti uvedenému onemocnění a kam se očkovací látka aplikuje? Které nežádoucí reakce se mohou objevit po očkování? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, najdete v uvedených zdrojích.
Více v kategorii COVID-19
Články na NZIP
-
Očkování v české legislativě
Druhy očkování v ČR stanoví prováděcí vyhláška Ministerstva zdravotnictví k zákonu č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví v platném znění [1].
-
Úhrada očkování
Od roku 2012 jsou na základě novely zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění očkovací látky hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění, tedy zdravotními pojišťovnami. Očkovací látky jsou zcela zdarma v případě pravidelného očkování v souladu s platnou vyhláškou o očkování. V případě nepovinných hrazených očkování je u vyjmenovaných druhů očkování stanovena vždy jedna vakcína jako plně hrazená, v případě více dostupných očkovacích látek je možnost si na dražší očkovací látku doplatit.
-
Doporučená očkování pro zdravotníky
Kromě zvláštních očkování, která jsou stanovena legislativou, existuje řada doporučených očkování, jejichž aplikace u zdravotnických pracovníků by měla být zvážena podle aktuální epidemiologické situace. Jedná se zejména o očkování proti infekčním onemocněním, které lze přenést na vnímavé pacienty, například tedy o chřipku, spalničky, příušnice, zarděnky, hepatitidu A, pertusi (černý kašel) nebo plané neštovice.
-
Zvláštní očkování zdravotníků
Očkování zdravotníků v ČR je dáno Vyhláškou MZ ČR č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem [1]. Patří sem zvláštní očkování proti virové hepatitidě B a proti spalničkám nebo u vybraných profesí proti vzteklině.
Doporučené zdroje
-
Důvody, proč se lidé starší 80 let nechávají očkovat proti COVID-19
Poslechněte si názory několika seniorů, kteří s očkováním proti COVID-19 neváhali a co je k tomu vedlo.
-
Jak a kde se testovat na COVID-19
Webové stránky ministerstva zdravotnictví nabízejí průvodce testováním na onemocnění COVID-19. Návštěvníci zde najdou přehled testů, aktuální informace o testování a jak probíhá, a také interaktivní seznam zapojených odběrových míst i s případnou volnou kapacitou.Antigenní testy jsou nyní zdarma dostupné lidem se zdravotním pojištěním v ČR jednou za tři dny. Podmínkou zároveň je, aby zájemce neprodělal onemocnění COVID-19 v předchozích 90 dnech.
-
Aktuální informace o novém koronaviru a onemocnění COVID-19
V souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru Ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav systematicky monitorují situaci a jsou v úzkém spojení jak s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), tak i s experty ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Ministerstvo zdravotnictví dále připravilo pro občany i pro zdravotníky souhrnné informace, které jsou průběžně aktualizovány.
-
Léky proti COVID-19 v otázkách a odpovědích
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) shromáždil nejčastější a nejzajímavější dotazy ohledně léků proti COVID-19 a společně s reakcemi českých odborníků je publikoval na svých webových stránkách.