Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Očkování (vakcinace)
  • Očkování: základní informace
  • Aktuální: Co se v těle děje po očkování?

Co se v těle děje po očkování?

Očkování: základní informace
Autor: Česká vakcinologická společnost ČLS JEP, Státní zdravotní ústav

Po podání očkovací látky se aktivuje imunitní systém očkovaného a tvorba protilátek proti danému infekčnímu onemocnění. To se někdy může projevit zvýšenou teplotou, zarudnutím v místě vpichu (lokální, místní reakce) nebo celkovými příznaky podobnými chřipkovému onemocnění (celkové reakce). Tyto reakce jsou očekávané, přesto mají být sledovány a hlášeny ošetřujícímu lékaři, který vyhodnotí jejich závažnost.

Vlastní aplikace očkovací látky probíhá tak, že lékař nebo zdravotní sestra nejprve provede dezinfekci místa podání (v případě injekčních podání), nejčastěji alkoholovým dezinfekčním prostředkem. Počká, až dezinfekce zaschne a podá očkovací látku. Po podání přelepí náplastí místo podání. Tuto náplast je možné odstranit bezprostředně po tom, co již místo nejeví známky případného krvácení.

Po podání očkovací látky zapíše lékař informaci o provedeném očkování do zdravotnické dokumentace a do očkovacího průkazu dítěte nebo dospělého. Součástí zápisu v očkovacím průkazu je i informace, proti čemu byl jedinec očkován (očkování je zaznamenané v příslušné kolonce očkovacího průkazu), název podané očkovací látky, její šarže (obdoba výrobního čísla), případně pořadí podané dávky a způsob aplikace. Lékař by měl také očkovaného nebo rodiče očkovaného dítěte informovat, jak dlouho bude jedinec po očkování chráněn, zda budou následovat další přeočkování, v případě více dávkového schématu očkování bude jedinec nebo rodiče s očkovaným dítětem obvykle pozváni na další očkování v předem domluveném termínu. Po vlastním očkování požádá lékař očkovaného jedince nebo rodiče očkovaného dítěte, aby setrvali v čekárně po dobu 30 minut z důvodu možné bezprostřední reakce po očkování a dostupnosti případné lékařské péče.

Reakce na očkování

Po každém očkování se může objevit nějaká reakce. Některé reakce s očkováním souvisí, považují se za fyziologické a očekávané, přesto mají být sledovány a hlášeny ošetřujícímu lékaři, který vyhodnotí jejich závažnost. Jsou to nejčastější nežádoucí účinky po očkování. Mohou se objevit v různé intenzitě po každém očkování, protože jsou projevem postupného vstřebávání antigenu a ostatních složek vakcíny. Nejčastěji jde o nejméně závažné, místní reakce typu zarudnutí, bolestivosti nebo zatvrdnutí v místě vpichu, případně o celkové reakce, které jsou méně časté, ale mohou být závažnější, jako je například zvýšená teplota nebo bolest hlavy, svalů nebo kloubů.

Nejzávažnější reakce na očkování (anafylaktická reakce až anafylaktický šok) jsou velmi vzácné, jejich výskyt je mnohonásobně nižší než výskyt komplikací nebo úmrtí na onemocnění, proti kterému očkujeme. Anafylaktická reakce začíná nejčastěji kožními příznaky (horkost kůže, svědění celého těla, zarudnutí), následuje pocit tlaku na hrudi, úzkost a pocit na zvracení, přidávají se dýchací a srdeční obtíže. Anafylaktická reakce se může objevit bezprostředně po očkování, většina anafylaktických reakcí se projeví do 30 minut po očkování, proto je důležité, aby očkovaný jedinec setrval po aplikaci očkovací látky ještě 30 minut v čekárně.

Přehled všech fyziologických známých a očekávaných nežádoucích účinků jednotlivých očkovacích látek je vždy uveden v příbalovém letáku nebo SPC (souhrn údajů o léčivém přípravku). Příbalový leták, který je součástí balení očkovací látky, vám může lékař poskytnout. Většina ordinací má tyto informace dostupné na svých webových stránkách, případně mají dostupné kopie příbalových informací.

Hlášení nežádoucích účinků

Povinnost hlásit závažné a neočekávané účinky léčivého přípravku (vakcíny) Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv [1] mají zdravotničtí pracovníci (lékaři, lékárníci, zdravotní sestry atd.), dále také držitelé rozhodnutí o registraci a další provozovatelé. Hlásit se ale mohou jakékoli nežádoucí účinky. Podezření na nežádoucí účinek léčivého přípravku může být nahlášeno i osobou, která není zdravotnickým pracovníkem, například rodičem očkovaného, příbuzným nebo pacientem hlásícím sám na sebe.

Kdy je nutné přeočkování?

Množství ochranných protilátek po očkování může v průběhu života klesat (vyvanutí imunity), takže v případě kontaktu s infekčním agens (původcem nemoci) může dojít k onemocnění i u osoby, která byla v minulosti očkována. Proto je nutné některá očkování v pravidelných intervalech opakovat i v dospělosti.

Související odkazy

  1. Hlášení podezření na nežádoucí účinky léčivého přípravku (odkaz vede na web Státního ústavu pro kontrolu léčiv)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

Infekční nemoci

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Očkování dospělých

Co mě čeká při návštěvě lékaře, pokud se chci nechat očkovat?

Při návštěvě spojené s očkováním se vás lékař nejprve zeptá, o která očkování máte zájem nebo vám...

Očkování: mýty, otázky a od...

Časté dotazy v souvislosti s významem a účinností očkování

Odpovědi České vakcinologické společnosti ČLS JEP a jejich členů na časté dotazy v souvislosti s...

Očkování dětí

Co čeká rodiče a děti při návštěvě lékaře za účelem očkování

Rodiče registrují své dítě u praktického lékaře pro děti a dorost obvykle po propuštění z porodni...

Očkování: základní informace

Co je očkování proti infekčním onemocněním?

Očkování je podání očkovací látky do lidského organismu za účelem aktivace imunitního systému a n...

Související doporučené zdroje

Očkování: základní informace

Fakta a mýty v očkování – spalničky

Všeobecně rozšířeným omylem je, že spalničky jsou zcela neškodné onemocnění. Dále se někteří lidé dokonce domnívají, že stávající zdravotnický systém v rozvinutých zemích má k dispozici dostatek pr...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 25.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI