Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Dýchací cesty a plíce
  • Jiná onemocnění dýchacího systému
  • Aktuální: Zánět průdušek (bronchitida): základní informace

Zánět průdušek (bronchitida): základní informace

Jiná onemocnění dýchacího systému
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Odborným termínem bronchitida se označuje zánět průdušek, tedy zánět dolní části dýchacích cest. Bronchitida je nejčastěji komplikací akutního zánětu horních cest dýchacích. Zánět může být virový i bakteriální, vzácněji může být způsoben dalšími původci (chlamydie, plísně, paraziti) nebo jiným drážděním, např. kouřením cigaret.

Akutní bronchitida

Základním příznakem akutní bronchitidy je suchý kašel a bolest na hrudi. Ten obvykle přechází na kašel produktivní, s expektorací (vykašláváním) hlenů. Chronický kašel s vykašláváním žlutého až zeleného hlenu značí bronchitidu chronickou.

Nejčastější jsou akutní bronchitidy virového původu, které také často provází zvýšení teploty. Podobně jako u angíny k orientaci o vhodnosti léčby antibiotiky pomůže stanovení CRP. Při předpokládaném virovém původu doporučíme léčbu podle příznaků (tzv. symptomatickou léčbu), která obnáší klidový režim, podávání tekutin, léků proti horečce a bolestem (paracetamol, ibuprofen), a léky podporující vykašlávání (tzv. expektorancia) nebo tlumící kašel (tzv. antitusika).

V případě vyššího CRP nebo produkce hlenohnisavého sputa (vykašlávaného hlenu), zvyšujícího podezření na bakteriální zánět, doporučí lékař antibiotika. Podobně doporučí lékař antibiotickou léčbu u pacienta s vyšším rizikem komplikací, např. u pacienta s chronickým plicním nebo srdečním onemocněním nebo u pacienta s diabetem.

Chronická bronchitida

Opakované bronchitidy mohou přerůst v chronickou bronchitidu, kterou charakterizují opakované epizody bronchitid s produktivním kašlem. Častou příčinou je dlouhodobé kouření cigaret. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je komplikací chronické bronchitidy, při které jsou již nepříznivě ovlivněny plicní funkce a dýchání je zhoršeno. Pacienti s CHOPN jsou pravidelně sledováni praktickými lékaři nebo plicními lékaři. Chřipkové onemocnění může závažně ohrozit pacienty s CHOPN, proto jim je silně doporučováno očkování proti chřipce před každou chřipkovou sezónou. Při zánětech horních dýchacích cest jsou pacientům s CHOPN časněji doporučována antibiotika.

Astma

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest vyznačující se bronchiální hyperreaktivitou, která vede k záchvatovitému zúžení průdušek a projevuje se pískoty, vrzoty, sevřením na hrudi, kašlem a dušností. Vlastním spouštěčem záchvatu může být infekce dýchacích cest, námaha, změna počasí, potraviny, emoční stres. Změna plicních funkcí, ke které dochází během zánětu, se po jeho skončení vrací k normálu.

V České republice je 8 % astmatiků, v dětské populaci až 10 %. Dispozice ke vzniku astmatu je v rodinách atopiků a alergiků.

Podezření na astma může být potvrzeno vyšetřením plicních funkcí i mimo záchvat. V současnosti jsou dostupné léky, které ovlivňují jak reaktivitu průdušek, tak zánět v pozadí. Astmatikům tak mohou zajistit plnohodnotný život a pomáhají předcházet záchvatům.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Jiná onemocnění dýchacího s...

Záněty dýchacích cest: základní informace

Dýchací cesty představují systém, do kterého ústy a nosem přichází vzduch, setkává se se sliznicí...

Chřipka

Chřipka: základní informace

Chřipka je časté virové onemocnění dýchacího systému, které v zimních měsících způsobuje každoroč...

Jiná onemocnění dýchacího s...

Akutní zánět průdušek (akutní bronchitida)

Akutní bronchitida je jedním z nejčastějších onemocnění vůbec. Jedná se o zánět sliznice průdušek...

Jiná onemocnění dýchacího s...

Chronický zánět průdušek (chronická bronchitida)

Chronická bronchitida je přetrvávající zánět sliznice průdušek, v nichž se tvoří příliš mnoho hle...

Související doporučené zdroje

Ušní, nosní a krční (ORL)

Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida)

Co je zánět dutin, proč k němu dochází a jak se projevuje? V čem spočívá prevence tohoto nepříjemnému onemocnění? Kdy je nutné vyhledat lékaře a jak se uvedený zánět léčí? Kde se nacházejí vedlejší...

Přejít na externí zdroj
Ušní, nosní a krční (ORL)

Nachlazení

Zdroje věnované původcům nákazy, prevenci, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě nachlazení. Dozvíte se, jak posílit imunitní systém, ve kterém ročním období jsme nejvíce ohroženi nachlazení...

Přejít na externí zdroj
Ušní, nosní a krční (ORL)

Angína (tonzilitida)

Zdroje věnované původci nákazy, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě angíny. Dozvíte se, jaké komplikace se mohou objevit při angíně, co je chronická tonzilitida a jaký je rozdíl mezi angín...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI