Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Toxoplazmóza

Toxoplazmóza

Infekční nemoci
Autor: Státní zdravotní ústav

Toxoplazmóza je parazitární infekční onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jedná se o parazita, tedy živočicha, který pro svůj životní cyklus potřebuje definitivního hostitele (kočka, kočkovité šelmy) a mezihostitele (prase, ovce, skot, hlodavci, člověk). Některé živočichy (včetně člověka) používá jen jako mezihostitele, jiné jako definitivního hostitele. Existují dvě infekční stadia parazita: tkáňové cysty a oocysty (vajíčka).

Mezihostitel (např. člověk) se nakazí požitím masa s tkáňovými cystami nebo neumytou zeleninou, ovocem nebo pitím infikované vody s vajíčky (oocystami). Po této nákaze vzniknou u mezihostitele tkáňové cysty – nejčastěji v mozku, svalech a v očích a obsahují až několik set tisíc parazitů v počátečním stadiu vývoje. Tkáňová cysta přežívá v těle až do konce života bez příznaků.

Vajíčka (oocysty) jsou přítomná pouze u definitivního hostitele. Ten se nakazí požitím nakaženého masa s tkáňovými cystami (např. kočka pozřením hlodavce) nebo potravou s oocystami, které jsou v trusu nakažených koček.

Příznaky

Lymfatická forma onemocnění: asi u 90 % infikovaných probíhá onemocnění bez příznaků. Pokud se objeví příznaky, pak připomínají chřipku s únavou, bolestmi hlavy, svalů, zvýšenou teplotou a mohou trvat až měsíce. Nejčastěji jsou zvětšené mízní uzliny krční, v záhlaví, pod pažemi a v tříslech. Uzliny dosahují často až několika centimetrů, jsou citlivé nebo přímo bolestivé a zvětšené bývají několik měsíců.

Oční forma probíhá jako zánět cévnatky s postižením sítnice a krvácením. Postižení mozku se projevuje encefalitidou – zánětem mozku. Bývá časté u nemocných s infekcí HIV.

Nebezpečí pro těhotné ženy

Může se nakazit dítě od matky v těhotenství?

Může. Riziko nákazy ovlivňuje chování, stravování a hygienické návyky těhotné ženy. Protože se venkovské dívky setkávají s kočkami častěji než městské již v dětství, častěji se v tomto věku také nakazí a vytvoří se jim doživotně protilátky, takže pokud se v době těhotenství s toxoplazmózou setkají, onemocnění u nich nepropukne. Nakazí-li se těhotná žena, která protilátky nemá, s pokročilostí těhotenství stoupá riziko nákazy plodu, ale zároveň klesá závažnost postižení. Čím dříve matka onemocní toxoplazmózou, tím je poškození plodu větší, někdy dojde ke spontánnímu potratu nebo se dítě narodí mrtvé či s postižením mozku a oka s následnou slepotou.

Může se těhotná žena nechat vyšetřit na toxoplazmózu?

Může. V ČR patří prenatální screening (vyšetření vybrané skupiny za účelem včasného vyhledávání onemocnění v těhotenství) toxoplazmózy k doporučeným odběrům.

Jak se chránit před nákazou toxoplazmózou?

Podle Doporučeného postupu Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP [1] je základem prevence následující:

  • Nepožívat syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso a vnitřnosti a pít nepasterizované mléko, stejně jako konzumovat syrovou zeleninu, která není omyta od hlíny a může být znečištěna kočičím trusem.
  • Po práci se syrovým masem si umýt ruce a všechny nástroje, vhodné je používat rukavice.
  • Domácí kočky nekrmit syrovým masem nebo vnitřnostmi, denně odstraňovat kočičí výkaly (při chovu koček v bytě).
  • Vnější prostředí, zejména pak dětská pískoviště, hřiště, zahrady chránit před kočičími výkaly používání fólií nebo plachet k zakrytí venkovních hracích ploch
  • Udržovat osobní a kolektivní hygienu při styku se zvířaty (na jatkách, ve velkochovech prasat, dobytka, drůbeže a ve zvěřincích atd.) a s půdou, která může být znečištěna kočičími výkaly a dalšími substráty (zahrady, záhony, pískoviště). Při práci používat předepsané ochranné pomůcky a dodržovat zásady bezpečnosti práce.

Epidemiologická opatření

Každý případ onemocnění člověka by měl být hlášen a statisticky evidován. Hlášení život ohrožujícího nebo rychle se šířícího infekčního onemocnění nebo podezření na takové infekční onemocnění nebo epidemický výskyt podává ihned osoba poskytující péči orgánu ochrany veřejného zdraví příslušnému podle místa výskytu infekčního onemocnění osobně, telefonicky, faxem nebo elektronickou poštou.

Při epidemiologickém pátrání po zdroji a cestě přenosu nákazy v okolí nemocného je třeba cíleně vyhledávat nemocné nebo zdroje nemoci v populaci (depistáž) s ohledem na styk nemocného se zvířaty (kočka), na domácí zabíjačky a konzumaci syrového masa, kontaminovanou zeleninu, spadané ovoce nebo na práci s hlínou na zahrádce.

Související odkazy

  1. Společnost infekčního lékařství ČLS JEP: Doporučený postup pro diagnostiku a léčbu toxoplasmózy (odkaz vede na web infekce.cz)
  2. Romana Bachurová: Toxoplasma gondii a možnosti laboratorní diagnostiky. Bakalářská práce, Hradec Králové, 2016. (odkaz vede na web cuni.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Rodina

Domácí mazlíčci

Zvířecího společníka si obvykle pořizuje ten, kdo má zvířata rád. Těší se z jejich přítomnosti, v...

Infekční nemoci

Virová hepatitida E (žloutenka typu E)

Hepatitida E je virová infekce jater, která způsobuje jejich zánět. V souvislosti s aktuálními př...

Infekční nemoci

Toxokaróza

Toxokaróza je nakažlivé (infekční) parazitární onemocnění způsobené psími a kočičími škrkavkami (...

Infekční nemoci

Tularemie (zaječí nemoc)

Tularemie neboli zaječí nemoc je celosvětově rozšířené zoonotické onemocnění způsobené bakterií F...

Související doporučené zdroje

Infekční nemoci

Toxoplazmóza

Zdroje věnované původci, způsobu nákazy, příznakům a diagnostice toxoplazmózy a také rizikům, které představuje toto onemocnění v těhotenství.

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Opar rtu

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě oparů. Dozvíte se, kde všude se může opar vyskytnout a koho nejčastěji postihuje, co jsou herpetické v...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Salmonelóza

Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jak...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Mor na Madagaskaru – září 2021

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organiz...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 04.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI