Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Duševní onemocnění
  • Úzkostné poruchy
  • Aktuální: Tréma, strach z vystupování na veřejnosti

Tréma, strach z vystupování na veřejnosti

Úzkostné poruchy
Autor: gesundheit.gv.at

Určité napětí před vystoupením je normální. Tréma může mít i pozitivní účinek, protože vystupujícího udržuje v bdělém stavu a motivuje jej, aby ze sebe vydal to nejlepší. Na začátku vystoupení tréma obvykle zmizí. Někteří lidé však mají tak silný strach z vystupování na veřejnosti, že jim způsobuje značné duševní utrpení. V takovém případě se jedná o fenomén ze spektra úzkostných poruch, který sice postihuje mnoho lidí, ale často je tabuizovaný a skrytý.

Výskyt

Tréma před vystoupením je stálým a trýznivým společníkem mnoha umělců. Odhaduje se, že silnou trémou trpí přibližně polovina hudebníků. Nároky na vlastní dokonalost jsou obrovské: každý špatný tón je vnímán jako ostuda a katastrofa. Herci trpí strachem z vystupování na veřejnosti o něco méně – možná proto, že pokud něco spletou, mohou snadněji improvizovat a jejich um nezávisí na bezchybném fungování jemných motorických dovedností tak, jak je tomu u většiny hudebníků.

Příčiny

Důvody, proč se u člověka rozvine strach z vystupování na veřejnosti, jsou různé, a často se vzájemně posilují. Mnoho vystupujících umělců se již od dětství muselo vyrovnávat s vysokými nároky svých rodičů. Ať už kvůli nátlaku rodičů nebo kvůli vrozeným predispozicím se u nich pak vyvinul perfekcionismus a velmi vysoké ambice. Sami k sobě jsou velmi přísní a bojují s každou chybou, někdy dokonce i po mnoha letech, kdy už rodiče v jejich životech nehrají tak důležitou roli.

Další významnou roli pro vznik strachu z vystupování na veřejnosti může hrát školský systém: ve školách se nejen předávají vědomosti, ale také v nich existuje obrovský tlak na výkon při zkouškách, který může být živnou půdou pro strach ze selhání. Součástí prostředí silně orientovaného na cíl je myšlení zaměřené na výkon a soutěživost; v učebních osnovách mnohdy není místo pro poučení se z vlastních chyb. K tomu se časem přidávají přijímací zkoušky, zkoušky a castingy v uměleckém prostředí, které jsou často velmi náročné a kde existuje obrovský konkurenční tlak. To vše v člověku utvrzuje strach ze selhání a přinejmenším domnělé ostudy před publikem a kolegy. Tréma může být natolik silná, že dotyčný se zcela vyhýbá živým vystoupením nebo je krátce před jejich konáním ruší.

Dále je známo, že strach z vystupování na veřejnosti silněji postihuje citlivěji založené jedince, protože ti mají tendenci k nadměrné stimulaci, která může být spojena s pocitem ztráty kontroly.

Příznaky

Strach z vystupování na veřejnosti se projevuje jako akutní stres s typickými příznaky, např.:

  • zvýšená srdeční frekvence,
  • zrudnutí v obličeji,
  • třes,
  • napětí,
  • podrážděnost,
  • tělesná a emoční úzkost,
  • nesoustředěnost,
  • zapomnětlivost,
  • průjem.

Někteří postižení trpí záchvaty paniky, které se vyznačují rychlým bušením srdce, dušností, bolestmi žaludku a silným pocením až po skutečnou smrtelnou úzkost. Každá umělecká činnost může mít své specifické příznaky, např. zpěvákům selhává hlas, hudebníky hrající na dechový nástroj trápí sucho v ústech, houslistům se třese ruka, herci zapomínají svůj text.

Přitěžující okolností je i to, že silná tréma je velké tabu, o kterém se jen málokdy mluví otevřeně. Jinými slovy, postižení se svým tíživým pocitům často cítí vydáni napospas.

Zatímco někteří umělci si na vystupování na veřejnosti časem zvyknou, u jiných se naopak tréma s přibývajícími lety zhoršuje. Mnoho z nich se uchýlí k alkoholu, drogám či beta-blokátorům (léky, které mj. snižují srdeční frekvenci), ve kterých hledají zklidnění. Někdy se však kvůli tomu mohou dostat až do bodu, od kterého již nemohou své povolání vykonávat.

Diagnóza

V rámci důkladné anamnézy je nejprve potřeba zjistit, zda postižený mívá v souvislosti s příznaky úzkosti i nějaké tělesné potíže, které je potřeba léčit. Následně se mj. zjišťuje, zda někdy v minulosti trpěli úzkostmi i příbuzní nebo zda se v rodině někdy vyskytlo depresivní onemocnění.

V dalším kroku se zkoumá, které konkrétní negativní myšlenky a vnitřní představy vyvolávají úzkost. Často jsou to vzpomínky na nepříjemné zážitky, které se odehrály v někdy minulosti, jako např. zpackaný výkon při vystoupení školního orchestru. Dále je potřeba vzít v úvahu, že strach z negativních reakcí publika většinou bývá menší než strach z kritiky kolegů.

Terapie

Cestou k větší vyrovnanosti a vnitřnímu klidu mohou být relaxační cvičení, která se používají při psychoterapii, případně se je člověk může naučit sám. Kromě toho lze využít poradenství a léčbu v ordinaci klinického psychologa, případně některé psychoterapeutické metody, které člověku pomohou vypořádat se s úzkostí. Zde hrají významnou roli mj. metody behaviorální terapie, trénink pozornosti a specifické techniky zvládání stresu. Terapeut například s pacientem pracuje na přeměně negativních pocitů a myšlenek v pozitivní energii. Především je však důležité, aby se člověk naučil odpouštět chyby sám sobě. Pomáhá mj. trénink sebevědomí, např. s pomocí deníku, do něhož si člověk zaznamenává každou pozitivní reakci na svou práci. Pomocí speciálních vizualizačních cvičení si člověk může trénovat svůj výstup v představách a pozitivně měnit svou představu o sobě samotném. Pomoci mohou i pravidelné nácviky vystoupení před publikem (třeba i jen před několika lidmi), aby se hudebník naučil lépe vypořádat se svými příznaky a aby jeho tělo dokázalo lépe zpracovávat faktory vyvolávající stres.

Na koho se mohu obrátit?

Při silné trémě nabízejí podporu zejména psychoterapeuti, lékaři s výcvikem v psychoterapeutické medicíně nebo kliničtí psychologové. Případně můžete kontaktovat svého praktického lékaře, který vám doporučí konkrétní kontakty.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Úzkostné poruchy
Strach ze zkoušek

Mnoho lidí zažívá strach před zkouškou a při samotné zkoušce. Takové pocity jsou zcela normální....

Ošetření zubů
Strach ze zubního ošetření

Jen málokdo chodí rád k zubnímu lékaři. Strach ze zubního ošetření („strach ze zubaře“) je v zubn...

Úzkostné poruchy
Úzkostné poruchy: diagnóza

Včasná diagnóza úzkostné poruchy umožňuje rychlé zahájení léčby a snižuje riziko rozvoje dalších...

Úzkostné poruchy
Úzkostné poruchy: co to je?

Strach má pro zdravý život velký význam. Strach chrání: je-li něco vnímáno jako ohrožující a zdá...

Související doporučené zdroje

Úzkostné poruchy

Obsedantně kompulzivní porucha

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě obsedantně kompulzivní poruchy. Příspěvky se zabývají zejména chorobným kontrolováním, neustálým opakováním určité činnosti, patologickým hro...

Přejít na externí zdroj
Úzkostné poruchy

Úzkostné poruchy

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě úzkostných poruch. Seznámíte se s různými druhy fobií a také s technikami, které se doporučují na uvolnění napětí a zvládání úzkostných stavů.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 17.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace