Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Anatomie, fungování lidského těla
  • Pohybový aparát
  • Aktuální: Rameno: struktura a funkce

Rameno: struktura a funkce

Pohybový aparát
Autor: gesundheit.gv.at

Ramena spojují trup s horními končetinami. Vyznačují se speciální biomechanikou, která umožňuje velmi široký rozsah pohybu: pažemi lze pohybovat v téměř jakémkoli směru. Rameno je tak nejpohyblivějším kloubním systémem v těle. Kvůli své komplikované struktuře je však zároveň velmi náchylné k poranění.

Mechanická funkce ramene je výsledkem spolupráce tří dílčích kloubů a úzce koordinované souhry různých svalů, šlach a vazů. V níže uvedeném textu jsou v závorkách kurzívou uvedeny latinské názvy.

Kostěné struktury v rameni

V rameni se setkávají tři kosti (obr. 1):

Klíční kost

Klíční kost (clavicula) má přibližně tvar písmene S a tvoří spojnici mezi hrudní kostí a lopatkou. Konec směřující k hrudní kosti je téměř kulatý, zatímco konec směřující k lopatce je plochý a široký. Klíční kost lze po celé délce vyhmatat přes kůži.

Lopatka

Lopatka (scapula) (obr. 2) tvoří zadní část ramenního pletence. Je z větší části plochá, má tvar trojúhelníku a upínají se na ni svaly, které jsou důležité pro pohyby v rameni.

  • Svaly jsou většinou připojeny ke kostěným výběžkům lopatky. Konkrétním příkladem je zobcovitý výběžek (processus coracoideus), který směřuje dopředu a lze jej nahmatat. Při pohybu ramene mění svou polohu.
  • Hřeben lopatky (spina scapulae) rozděluje lopatku na horní a dolní část. Hřeben lopatky je na vnější straně zakončen nadpažkem (acromion), který tvoří nejvyšší bod ramene a spojuje se s klíční kostí (viz níže, akromioklavikulární kloub).
  • Na bočním okraji lopatky se nachází glenoidální jamka lopatky (cavitas glenoidalis scapulae), která společně s pažní kostí tvoří ramenní kloub (viz níže).

Pažní kost

Kost pažní (humerus) (obr. 3) je nejdelší kostí horní končetiny. Takzvaná hlavice kosti pažní (caput humeri) svým polokulovitým tvarem zapadá do glenoidální jamky lopatky (viz výše) a společně s ní tvoří ramenní kloub.

  • Na hlavici kosti pažní navazuje krček kosti pažní (collum humeri), který slouží jako úpon pro kloubní pouzdro ramenního kloubu.
  • Kromě toho se na horním (proximálním) konci pažní kosti nacházejí různé úchytné body – například velký hrbol kosti pažní (tuberculum majus humeri) a malý hrbol kosti pažní (tuberculum minus humeri), na které se upínají svaly ramenního pletence.
  • Dále se kost pažní skládá z těla kosti pažní (corpus humeri) a dolního (distálního) konce, který spolu s kostmi předloktí tvoří loketní kloub.

kosti ramene; pohled na hrudník zepředu, zprava a zezadu

Obrázek 1: Kosti ramene: pažní kosti (po stranách, bílé), lopatky (zelené) a klíční kosti (modré). (Zdroj: bio.libretexts.org)

Obrázek 2: Pravá lopatka zepředu (vlevo) a zezadu (vpravo) – schematický nákres. V některých případech jsou uvedeny pouze latinské popisky, protože české názvy nejsou běžně zažité. (Zdroj: depositphotos.com)

Obrázek 3: Pravá pažní kost zepředu (vlevo) a zezadu (vpravo) – schematický nákres. V některých případech jsou uvedeny pouze latinské popisky, protože české názvy nejsou běžně zažité. (Zdroj: depositphotos.com)

Klouby v rameni

V rameni se nacházejí následující klouby:

Ramenní kloub (glenohumerální kloub)

Ramenní kloub neboli glenohumerální kloub (articulatio humeri) (obr. 4) je skloubením pažní kosti a lopatky. Kulatá hlavice kosti pažní (caput humeri) přitom zapadá do glenoidální jamky lopatky (cavitas glenoidalis scapulae).

Ramenní kloub je nejpohyblivější kulovitý kloub v těle. Umožňuje provádět pohyby kolem tří os:

  • do stran: upažení (abdukce) a připažení (addukce),
  • dopředu a dozadu: předpažení (flexe, resp. ventrální flexe) a zapažení (extenze, resp. dorzální flexe),
  • otáčení kolem podélné osy pažní kosti: směrem ke střední rovině těla (vnitřní rotace) a směrem od střední roviny těla (zevní rotace).

Kombinací těchto pohybů lze vytvořit „složitý“ pohyb odborně označovaný jako cirkumdukce, tzn. pohybování celou paží tak, aby opisovala kuželovitý prostor.


Rotátorová manžeta je označení pro skupinu čtyř silných svalů (obr. 5) a jejich šlach, které ramenní kloub obepínají jako manžeta (odtud také pochází název této anatomické struktury) a tímto kloubem nejen pohybují, ale také jej stabilizují. Svaly rotátorové manžety jsou:

  • sval podlopatkový (musculus subscapularis),
  • sval nadhřebenový (musculus supraspinatus),
  • sval podhřebenový (musculus infraspinatus),
  • malý sval oblý (musculus teres minor).

Svaly rotátorové manžety se na jednom konci upínají k lopatce, na druhém konci k pažní kosti. Kloubní pouzdro je dále zpevněno vazy, které se nacházejí na přední i zadní straně ramenního kloubu.

Ramenní kloub obsahuje i řadu dalších šlach (např. šlachu dlouhé hlavy bicepsu) a vazů, které vzájemně spojují lopatku, pažní kost a klíční kost, čímž zajišťují jejich stabilitu.

V blízkosti ramenního kloubu se nachází několik tíhových váčků, které snižují tření mezi kostmi, svaly a šlachami. Největší z nich má latinské označení bursa subacromialis a nachází se pod nadpažkem (acromion). Bursa subacromialis snižuje tlak a tření mezi hlavicí pažní kosti, lopatkou a svaly a šlachami kloubního pouzdra.

Obrázek 4: Průřez ramenním kloubem – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)

Obrázek 5: Svaly rotátorové manžety (popisky ve střední části obrázku), kosti a klouby ramene (popisky na obvodu obrázku) – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)

Akromioklavikulární kloub

Akromioklavikulární kloub (articulatio acromioclavicularis) je pomocný kloub, který se nachází mezi nadpažkem (acromion) a klíční kostí (clavicula). Jeho kloubní pouzdro je zpevněno pomocí vazů. Akromioklavikulární kloub se pohybuje například při zvednutí paže nad úroveň ramene.

Sternoklavikulární kloub

Sternoklavikulární kloub (articulatio sternoclavicularis) se nachází mezi hrudní kostí (sternum) a klíční kostí (clavicula). Jedná se o kulovitý kloub, ale rozsah jeho pohybu je omezen tuhými vazy. Jeho hlavní pohyb spočívá ve zvedání a spouštění klíční kosti. Podílí se také například na pokrčení ramen nebo zkřížení rukou před tělem.

Poznámka: Někteří autoři jako další pohyblivou součást ramene uvádějí i tzv. skapulotorakální skloubení (vyznačeno na obr. 6). Nejedná se však o skutečný kloub, nýbrž spojení lopatky a hrudního koše pomocí řídkého vaziva, které vyplňuje mezery mezi svaly lopatky a hrudníkem, a umožňuje klouzavý pohyb lopatky po hrudníku.

Obrázek 6: Pohyblivá spojení v rameni – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

Kosti, klouby, svaly, šlachy

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Mozek, nervy a smysly

Periferní nervový systém (PNS): somatický a autonomní oddíl

Periferní nervový systém (PNS) představuje části nervového systému mimo mozek a míchu. Umožňuje ž...

Pohybový aparát

Šlachy a vazy

Úkolem vazů a šlach je spojovat jednotlivé části pohybového aparátu, jako jsou kosti, svaly a klo...

Pohybový aparát

Pohybový aparát

Pohybový aparát lidského těla zahrnuje všechny struktury, které člověku umožňují nejen pohyb, ale...

Pohybový aparát

Klouby

Klouby jsou pohyblivá spojení mezi dvěma nebo více kostmi, která umožňují cílený pohyb. Tzv. syno...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI