Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • COVID-19
  • COVID-19: vakcíny a očkování
  • Aktuální: Posilující dávky očkování proti COVID-19

Posilující dávky očkování proti COVID-19

COVID-19: vakcíny a očkování
Autor: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
Ikona - snadné čtení

Pro zjednodušené informace navštivte článek ve verzi pro snadné čtení.

Co to je metodika snadného čtení?

Přejít na článek pro snadné čtení

Od 18. července je dostupné očkování proti COVID-19 druhou posilující dávkou lidem nad 12 let. První posilující dávku mohou dostat i děti starší 5 let.

Od ukončeného očkování proti COVID-19 postupně klesá účinnost ochrany, a tedy roste pravděpodobnost nákazy i u očkovaných. Tuto pravděpodobnost navíc zvyšuje i vznik a šíření nových variant viru SARS-CoV-2, které v době vývoje očkovacích látek nebyly ještě známy a které dokážou částečně obejít ochranné mechanismy vytvořené po očkování, případně způsobit onemocnění.

Ochrana po očkování rychleji klesá u starších lidí nebo u lidí s oslabenou imunitou či chronickým onemocněním, podobně jako je tomu i u očkování proti jiným nemocem. Základní výhodou očkování je ochrana před onemocněním COVID-19, zejména před jeho závažným průběhem, případně před hospitalizací nebo před úmrtím. Přestože mohou onemocnět i řádně očkovaní, je pravděpodobnost jejich nákazy a rizika závažného průběhu onemocnění významně nižší než u neočkovaných.

Podání posilující dávky pravděpodobnost případné nákazy a jejího závažného průběhu mnohonásobně sníží a zabezpečí vyšší ochranu zdraví.

První posilující dávka

První posilující dávka vakcíny se týká všech starších 12 let, kterým uplynuly alespoň tři měsíce od poslední dávky očkování (v závislosti na kombinaci vakcín proti covid-19 se může časový odstup lišit). V případě jednodávkové vakcíny Janssen lze jít na posilující dávku již po 2 měsících. První posilující dávka se podává i dětem ve věku 5–11 let po uplynutí 6 měsíců od data ukončení předešlého očkování proti covid-19 vakcínou Comirnaty/Pfizer. Posilující dávka je dobrovolná, hrazená zdravotní pojišťovnou.

Především by na posilující dávku měli jít:

  • lidé starší 60 let,
  • lidé s poruchou imunity,
  • lidé s chronickým onemocněním,
  • zdravotníci,
  • zaměstnanci v zařízeních sociální péče,
  • všichni, kteří chtějí posílit svou ochranu proti onemocnění COVID-19.

Každý, u něhož uplynula lhůta od poslední dávky očkování, obdrží každý zvací SMS nebo e-mail. Znění SMS zprávy: „CPOJ 32xx28xx22 se může registrovat na posilující dávku očkovaní proti Covid-19. Kontaktujte praktického lékaře nebo se registrujte na crs.mzcr.cz.“

Poté se každý rozhodne, co mu víc vyhovuje. Buď se samostatně domluví se svým praktickým lékařem, anebo využije centrální rezervační systém [1], v němž si vybere očkovací místo [2]. V rezervačním systému zadá́ své́ číslo pojištence (obvykle rodné číslo), jméno a příjmení. Systém automaticky ověří, zda pro zadanou kombinaci již̌ existuje registrace a záznam, že uběhla aktuálně daná lhůta od data ukončení vakcinace a nasměruje zájemce přímo na rezervaci termínů.

Třetí možností je kontaktovat telefonickou linku 1221.

Očkování věkové kategorie 12 až 15 let probíhá primárně v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost a na očkovacích místech, která to umožňují. Starší zájemci o očkování ve věku 16 až 17 let mohou navštívit libovolné očkovací místo. 

Více informací o postupu očkování získáte na COVID PORTÁLU [3].

Druhá posilující dávka

Druhá posilující dávka se týká lidí starších 12 let, a to s odstupem minimálně tří měsíců od posledního očkování. Vakcínu lze dostat na očkovacích místech bez registrace v nemocnicích a u praktických lékařů. U rizikových skupin je nutná konzultace ošetřujícího lékaře. Více informací najdete opět na COVID PORTÁLU [3].

O kontraindikaci k očkování vždy rozhoduje ošetřující lékař.

Certifikát o provedeném očkování

Certifikát o provedeném očkování se generuje ihned po provedeném očkování, a to bez ohledu na výběr očkovacího místa.

Certifikát si můžete stáhnout na Portálu očkování, nebo přímo v aplikaci Tečka. Pokud certifikát nemůžete najít nebo se nemůžete přihlásit, kontaktujte telefonickou podporu 1221, nebo navštivte podporu aplikace Tečka na Nápověda pro aplikaci Tečka.

Certifikát je platný ihned po podání očkovací látky. A v tuto chvíli podle dodatku k Nařízení Evropského parlamentu a rady (EU 2021/953) je platný neomezeně. Nicméně v případě vycestování si platnosti certifikátů ověřte u Ministerstva zahraničních věcí, protože každý zahraniční stát upravuje podmínky platností certifikátu samostatně.

Očkovací schéma

Všichni dostanou jako posilující dávku některou z mRNA vakcín. Jde o látku Spikevax od společnosti Moderna anebo Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech. Tyto vakcíny dostanou i lidé, kteří byli původně očkováni vakcínou od společnosti AstraZeneca či očkovací látkou Janssen. Dětem ve věku 5 až 17 let se podává pouze vakcína Comirnaty.

Na základě studií, které se zaměřily na kombinování vakcín, se jako ideální k přeočkování totiž jeví právě látky mRNA , a to jednak díky jejich vysoké účinnosti, tak i díky jejich snazší možnosti úprav ve vztahu k novým variantám koronaviru . V tuto chvíli jsou tyto dvě vakcíny jediné povolené k přeočkování na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví [4] a rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví [5] pro druhou posilující dávku.

obrázek 1 k článku Posilující dávky očkování proti COVID-19Obrázek 1: Očkovací schéma pro posilující dávku proti onemocnění COVID-19.

(Poslední aktualizace: 8. 11. 2022)

Související odkazy

  1. Centrální rezervační systém (odkaz vede na web registraci.mzcr.cz)
  2. Přehled očkovacích míst (odkaz vede na web ockoreport.uzis.cz)
  3. COVID PORTÁL (odkaz vede na web covid.gov.cz)
  4. Ministerstvo zdravotnictví ČR: Rozhodnutí o dočasném povolení použití registrovaných léčivých přípravků Comirnaty a Spikevax – posilovací dávka (odkaz vede na web mzcr.cz)
  5. Ministerstvo zdravotnictví ČR: Rozhodnutí o dočasném povolení použití registrovaných léčivých přípravků Comirnaty a Spikevax – druhá posilovací dávka (odkaz vede na web mzcr.cz)
  6. Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP (ČVS) k přeočkování a aplikaci posilujících dávek vakcíny proti onemocnění covid-19 (odkaz vede na web vakcinace.eu)
  7. Aktualizace doporučení ECDC a EMA ohledně dalších posilovacích (booster) dávek vakcín proti onemocnění covid-19 (odkaz vede na web szu.cz)


Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

COVID-19: vakcíny a očkování

Kdy si zajít pro posilující dávku očkování proti COVID-19 po prodělání onemocnění?

Na posilující dávku očkování si můžete dojít hned poté, co skončí vaše izolace kvůli zjištěné poz...

COVID-19: prevence

COVID-19: možnosti prevence

Obecně rozlišujeme specifickou a nespecifickou prevenci infekčních onemocnění. Zásady nespecifick...

COVID-19: vakcíny a očkování

COVID-19: praktické informace k očkování

Očkování je jedním z nejúčinnějších prostředků k omezení vzniku a šíření nákazy v populaci. V min...

COVID-19: vakcíny a očkování

Ověřené informace o vakcínách proti COVID-19

Vakcíny proti COVID-19 brání vzniku onemocnění způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 tím, že v...

Související doporučené zdroje

COVID-19: vakcíny a očkování

Čtyři typy vakcín proti COVID-19

Existují čtyři základní typy vakcín proti COVID-19. Princip jejich fungování je stručně popsán na webu Akademie věd České republiky. První tři typy se mohou reálně dostat na náš trh nebo tu už jsou...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: vakcíny a očkování

COVID-19: Centrální rezervační systém pro testování a očkování

Centrální rezervační systém poskytuje občanům přístup jak k rezervaci testu na COVID-19, tak k rezervaci termínu očkování proti SARS-CoV-2, a to z jediného místa (web MZ ČR).

Přejít na externí zdroj
COVID-19: vakcíny a očkování

Mýty a dezinformace okolo vakcín proti COVID-19

V záplavě informací o vakcínách proti COVID-19 není snadné se vyznat. Lidé jsou do značné míry ovlivnění tlakem dezinformací, ale i nedostatkem srozumitelných, vědecky podložených informací ohledně...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: vakcíny a očkování

COVID-19: co se děje v těle po očkování proti koronaviru?

První dávka vakcín proti nemoci COVID-19 byla přivezena do České republiky 26. prosince 2020. Jedná se o očkovací látku od společností BioNTech a Pfizer – a je to první mRNA vakcína, která by byla...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI