Počet výsledků: 11

Otevřít filtraci

Beta-karoten je látka, která se nachází především ve žlutém a oranžovém ovoci a zelenině (např. mrkev, rajčata či dýně s oranžovou dužinou), ale také v tmavé listové zelenině (např. špenát či kapusta). Lidské tělo si dokáže beta-karoten přeměnit na vitamin A. Beta-karoten se řadí mezi antioxidanty. Viz také antioxidanty, karotenoidy, karoteny.

Karoteny jsou rostlinná barviva, která dodávají některým druhům zeleniny jejich typické žluté, oranžové až načervenalé zbarvení. Lidské tělo dokáže karoteny přeměnit na vitamin A. Významným zdrojem karotenů jsou např. mrkev, rajčata či některé druhy tmavé listové zeleniny (špenát, kapusta). Nejznámějším karotenem je beta-karoten.

Beta-hydroxy-beta-metylbutyrát neboli HMB (zkratka pochází z anglického názvu β-hydroxy-β-methylbutyrate) je metabolický meziprodukt, který v lidském těle přirozeně vzniká v rámci metabolismu leucinu (to je jedna z esenciálních aminokyselin). V malé míře se HMB vyskytuje i v potravinách. O HMB se relativně nedávno začali zajímat sportovci, protože jeho příjem může omezit odbourávání proteinů ze svalů, zlepšovat sílu a svalovou hmotu. Tyto účinky však byly zatím pozorovány pouze u netrénovaných jedinců. Kromě toho se dlouhodobý příjem HMB nedoporučuje, protože nejsou k dispozici data o jeho účincích na lidské tělo za delší časové období.

Beta-blokátory neboli antagonisté beta-adrenergních receptorů představují skupinu léků, které mj. zpomalují srdeční frekvenci a sílu kontrakce (stahu) srdečního svalu. Používají se nejčastěji při léčbě srdečních arytmií, a také u pacientů, kteří již prodělali infarkt myokardu (jako sekundární prevence dalšího infarktu myokardu). Lékař může beta-blokátor předepsat rovněž při léčbě hypertenze. Viz také alfa-blokátory.

Antagonisté beta-adrenergních receptorů je jiný název pro beta-blokátory. Viz také antagonista, receptor.

Beta-1 sympatomimetika jsou sympatomimetika, která vedou mimo jiné ke zvýšení srdeční frekvence a používají se například při léčbě akutního srdeční selhání.

Beta-2 sympatomimetika jsou sympatomimetika, která způsobují rozšíření průdušek a jsou důležitou součástí léčby astmatu. V porodnictví se používají jako inhibitory porodu, protože podporují uvolnění děložního svalstva.

Beta-amyloid je peptid přirozeně se vyskytující v lidském těle, který vzniká degradací (odbouráváním) amyloidového prekurzorového proteinu. Ve zdravém mozku se APP snadno štěpí a rozkládá. U pacientů s Alzheimerovou chorobou je však metabolismus APP narušen a vzniká tzv. beta-amyloid, který se pak v těle hromadí, shlukuje a vytváří nerozpustné usazeniny mezi nervovými buňkami, tzv. senilní plaky. Tělo pak již tyto usazeniny nedokáže rozložit. Viz také Alzheimerova choroba, senilní plaky, amyloidový prekurzorový protein.

Beta-sympatomimetika jsou sympatomimetika, která stimulují tzv. beta-receptory sympatického nervového systému. Podle převažujícího účinku se rozlišují beta-1 sympatomimetika a beta-2 sympatomimetika.

Beta-buňky je jiný název pro B-buňky. Viz také buňka.

Zobrazeno 1 až 10 z 11

Počet výsledků