Počet výsledků: 7

Otevřít filtraci

Angiotenzin-konvertující enzym 2 neboli ACE2 (zkratka pochází z anglického názvu angiotensin-converting enzyme 2) je enzym, který se nachází na povrchu buněk v plicích, tepnách, srdci, ledvinách a střevech. ACE2 snižuje krevní tlak, neboť rozkládá oligopeptid označovaný jako angiotenzin II (který má vazokonstrikční účinky) na kratší oligopeptid, označovaný jako angiotenzin(1-7) (ten má naopak vazodilatační účinky). ACE2 tak působí proti účinku ACE, který naopak krevní tlak zvyšuje. V roce 2020 se ukázalo, že ACE2 je rovněž receptorem pro některé koronaviry – mezi nimi i SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Viz také angiotenzin, angiotenzin-konvertující enzym.

Angiotenzin II je hormon, který hraje významnou roli v regulaci krevního tlaku a vodní a elektrolytové rovnováhy. Angiotenzin II vzniká působením angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE) z angiotenzinu I a je důležitou součástí renin-angiotenzin-aldosteronového systému (RAAS). Angiotenzin II má vazokonstrikční účinky, podporuje produkci aldosteronu a stimuluje (povzbuzuje) sympatický nervový systém. Angiotenzin II se řadí mezi peptidové hormony. Viz také angiotenzin.

Renin-angiotenzin-aldosteronový systém neboli RAAS (zkratka pochází z anglického názvu renin-angiotensin-aldosterone system) reguluje vodní a elektrolytovou rovnováhu, a proto má rozhodující vliv na krevní tlak. Jak již z názvu vyplývá, na fungování RAAS se podílejí renin, angiotenzin a aldosteron. Schéma RAAS je zjednodušeně znázorněno v následujícím obrázku. Obrázek: Zjednodušené schéma renin-angiotenzin-aldosteronového systému. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také renin, angiotenzin, aldosteron.

Angiotenzin I je prohormon, který hraje významnou roli v regulaci krevního tlaku a vodní a elektrolytové rovnováhy. Angiotenzin I vzniká působením reninu z angiotenzinogenu a je důležitou součástí renin-angiotenzin-aldosteronového systému (RAAS). Působením angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE) z něj pak vzniká angiotenzin II. Viz také angiotenzin.

Blokátory receptorů pro angiotenzin II, sartany neboli ARB (zkratka pochází z anglického názvu angiotensin II receptor blockers) jsou léky, které se používají při léčbě hypertenze a srdečního selhání. Lékař je může předepsat i pacientům s chronickým onemocněním ledvin nebo těm, kteří prodělali infarkt myokardu. Mezi ARB se řadí např. valsartan, losartan či kandesartan (a řada dalších léčiv, jejichž název končí na „-sartan“). Viz také receptor, angiotenzin II.

Angiotenzin-konvertující enzym neboli ACE (zkratka pochází z anglického názvu angiotensin-converting enzyme) je enzym, který se podílí na regulaci krevního tlaku. ACE je součástí renin-angiotenzin-aldosteronového systému (RAAS). V rámci RAAS tento enzym katalyzuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzin II. Viz také angiotenzin, angiotenzin-konvertující enzym 2, inhibitory ACE.

Angiotenzin je souhrnné označení pro dva různé peptidy, které hrají významnou roli v regulaci krevního tlaku a vodní a elektrolytové rovnováhy. Konkrétně se jedná o: angiotenzin I – vzniká z angiotenzinogenu působením reninu, angiotenzin II – vzniká z angiotenzinu I působením angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE). Angiotenzin se řadí mezi peptidové hormony a je důležitou součástí renin-angiotenzin-aldosteronového systému (RAAS). Viz také angio- a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz angiotenzin.

Zobrazeno 1 až 7 z 7

Počet výsledků