Počet výsledků: 69

Otevřít filtraci

Žírné buňky je jiný název pro mastocyty. Viz také buňka.

Dusík močoviny v krvi neboli BUN (zkratka pochází z anglického názvu blood urea nitrogen) se stanoví v laboratoři ze vzorku odebrané krve. Močovina se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Normální hodnota BUN se pohybuje v rozmezí 6–20 mg/dl. Stanovení BUN může být součástí vyšetření funkce ledvin.

Neuroendokrinní buňky jsou buňky, které do krve uvolňují hormony v reakci na signál z nervového systému. Viz také neuroendokrinní, buňky.

Buněčná imunita je někdy definována jako imunitní reakce, která je zprostředkována T-lymfocyty. V širším slova smyslu však lze do buněčné imunity počítat také imunitní reakce, na kterých se podílejí i jiné buňky imunitního systému, konkrétně neutrofily, monocyty, makrofágy, dendritické buňky a NK buňky. Viz také buňka, imunita, humorální imunita.

Schwannovy buňky jsou typem neuroglií (podpůrných buněk nervové tkáně), které vytvářejí myelinovou pochvu kolem axonů (nervových vláken) v periferním nervovém systému. Viz také buňka.

Tukové buňky je jiný název pro adipocyty. Viz také tuky (lipidy), buňka.

Gliové buňky je jiný název pro neuroglie. Viz také buňka.

Nervové buňky je jiný název pro neurony. Viz také buňka.

Fotoreceptorové buňky je jiný název pro světločivé buňky. Viz také buňka, receptor.

Chuťové buňky jsou specializovaným typem receptorových buněk, které se nacházejí v chuťových pohárcích. Prostřednictvím chuťových buněk dokážeme rozlišovat pět hlavních chutí: slanou, kyselou, hořkou, sladkou a umami (chuť vývarů a vařeného masa). Viz také chuť, buňka, chuťové pohárky, jazykové papily.

Zobrazeno 1 až 10 z 69

Počet výsledků