neurohypofýza

Neurohypofýza neboli zadní lalok hypofýzy (lat. lobus posterior hypophysis) je jeden ze dvou laloků podvěsku mozkového (neboli hypofýzy). Z neurohypofýzy se uvolňují antidiuretický hormon a oxytocin (oba tyto hormony však vznikají v hypothalamu).

 

Bližší vysvětlení (viz obrázek níže): Neurohypofýza je v podstatě „výběžkem“ hypothalamu, neboť ji tvoří axony (nervová vlákna) nervových buněk (neuronů) dvou konkrétních oblastí hypothalamu – tzv. paraventrikulárního a supraoptického jádra. Buněčná těla těchto neuronů se nacházejí v hypotalamu, ale jejich axony sestupují jako tzv. hypothalamo-hypofyzární trakt stopkou hypofýzy – a zakončení těchto axonů tvoří neurohypofýzu.

Neurohypofýza sama o sobě hormony neprodukuje; místo toho ukládá a vylučuje dva hormony hypothalamu: paraventrikulární jádra produkují oxytocin, zatímco supraoptická jádra produkují antidiuretický hormon (ADH). Tyto hormony putují po nervových vláknech do „zásobáren“ v axonálních zakončeních v neurohypofýze. V reakci na signály z výše zmíněných neuronů v hypothalamu se pak hormony uvolňují z axonálních zakončení do krevního oběhu.

Obrázek: Neurohypofýza – schematický nákres. Oxytocin (modře) i antidiuretický hormon (červeně) vznikají v neurosekrečních buňkách v hypothalamu, a po nervových vláknech putují do „zásobáren“ v axonálních zakončeních v neurohypofýze. Tam se tyto hormony hypothalamu buď ukládají, nebo se prostřednictvím kapilár uvolňují do krevního oběhu. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0)

Viz také neur(o)-, hypofýza, adenohypofýza.