Zdroje věnované prevenci, přenašeči, příznakům, stádiím, diagnostice a léčbě lymeské borreliózy. Také se dozvíte, jakým způsobem odstranit klíště a ošetřit ranku.
Více v kategorii Infekční nemoci
Články na NZIP
-
Virová hepatitida C (žloutenka typu C)
Virová hepatitida C je infekce jater, kterou způsobuje virus hepatitidy C (HCV). Infekce HCV může vést k poškození jater a následné chronické infekci. Až u 30 % pacientů s chronickou infekcí se může vyvinout těžké postižení jater, u menšího počtu může končit cirhózou až rakovinou jater. Infekci lze vyléčit, zejména pokud je diagnostikována včas a léčena vhodnými kombinacemi antivirotik. Antivirová léčba dokáže vyléčit více než 90 % osob s infekcí HCV.
-
Bartonelóza (nemoc z kočičího škrábnutí)
Bartonelóza je infekční onemocnění způsobené bakterií Bartonella henselae, přenášené na zvířata blechami. Bakterie přežívá v trusu blechy. Ve chvílích, kdy zablešená kočka pečuje o svoji srst, se její drápy infikují bleším trusem. Pokud taková kočka někoho škrábne, bakterie z jejích drápů pronikají do těla.
-
Invazivní meningokoková onemocnění (IMO)
Původcem onemocnění je bakterie Neiseseria meningitidis, k nákaze dochází nejčastěji vzdušnou cestou při bližším styku s nemocným nebo bezpříznakovým nosičem. Nejzávažnější jsou invazivní infekce – sepse, meningitidy, či jejich kombinace, které mohou postihnout jedince často z plného zdraví a mají velmi rychlý a fatální průběh.
-
Tularemie (zaječí nemoc)
Tularemie neboli zaječí nemoc je celosvětově rozšířené zoonotické onemocnění způsobené bakterií Franciscella tularensis. Je to infekční onemocnění, které postihuje především zajíce, hlodavce a je přenosné na ostatní volně žijící i domácí zvířata a na člověka. Člověk se nakazí nejčastěji přímým kontaktem s nemocným nebo uhynulým zvířetem, požitím kontaminovaných potravin nebo pitné vody. Onemocnění není přenosné mezi lidmi.
Doporučené zdroje
-
Salmonelóza
Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jakého důvodu je důležité doplňovat tekutiny, pokud onemocníte tímto infekčním onemocněním.
-
Mor na Madagaskaru – září 2021
Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organizace (WHO) již dříve potvrdila, že 7 případů z 30 hlášených skončilo úmrtím, všechny v obci Miandrandra.
-
Streptokokové infekce
Co je streptokok a jaká onemocnění způsobují jeho nejvýznamnější patologické druhy? Jak se přenášejí streptokokové infekce, čím se léčí a jakým způsobem je možné posilovat svoji imunitu? Ve kterém ročním období se nejčastěji vyskytují infekční onemocnění dýchacích cest? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají streptokokových infekcí, naleznete v uvedených příspěvcích.
-
Opar rtu
Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě oparů. Dozvíte se, kde všude se může opar vyskytnout a koho nejčastěji postihuje, co jsou herpetické viry a jaká další onemocnění mohou způsobit. Také naleznete informace, které se týkají pásového oparu.