Cystická fibróza

Zdroje věnované popisu, projevům, a léčbě . Dozvíte se, která opatření je potřeba dodržovat při cystické fibróze a jaké zkušenosti mají dospělí, ale i rodiče dětských pacientů, se zvládáním této choroby.

Pokračujte na původní zdroj

Cystická fibróza

Více v kategorii Vzácná onemocnění

Články na NZIP

 • Šeroslepost

  K vidění za šera a za tmy jsou zapotřebí speciální světločivé buňky v sítnici, tzv. tyčinky (viz článek Oko: struktura a funkce). Ty zprostředkovávají černobílé vidění. Pokud je funkce těchto buněk i jen částečně narušena, je schopnost vidění za šera a za tmy omezená. Pokud tyto buňky přestanou fungovat úplně, je postižený člověk šeroslepý.

 • Selen

  Selen je jedním ze stopových prvků. Pro lidské tělo je tento prvek životně důležitý (esenciální) a je součástí různých enzymů a proteinů. Selen se podílí na mnoha reakcích v těle, včetně regulace hormonů štítné žlázy a systému antioxidační ochrany proti volným radikálům. Kromě toho je selen obsažen ve spermiích a je nezbytný pro mužskou plodnost. Selen se nachází v mnoha potravinách, i když v malém množství. Zejména v potravinách rostlinného původu obsah selenu podléhá značným výkyvům, protože je ovlivňován složením půdy. Lidé dodržující přísnou vegetariánskou nebo veganskou dietu by proto měli do svého jídelníčku cíleně zařazovat potraviny rostlinného původu bohaté na selen, jako jsou například para ořechy či houby.

Doporučené zdroje

 • Rettův syndrom

  Zdroje věnované příčinám, projevům, průběhu, komplikacím a diagnostice Rettova syndromu. Nejsou opomenuty informace týkající se léčby, která se zaměřuje na příznaky onemocnění. Pozornost je dána také činnosti spolku Rett-Community či výchově a vzdělávání dětí s tímto syndromem.

  Přejít na externí zdroj
 • Svalové dystrofie

  Zdroje věnované typům, příčinám, projevům, komplikacím, diagnostice a možnosti léčby svalové dystrofie. Dozvíte se, jak může fyzioterapie, rehabilitace či lázeňský pobyt příznivě ovlivnit průběh tohoto onemocnění. Najdete informace o činnosti Asociace muskulárních dystrofiků v ČR a seznámíte se s příběhy pacientů, kteří se utkávají s některou z forem svalové dystrofie.

  Přejít na externí zdroj
 • Praderův–Williho syndrom

  Zdroje věnované příčinám, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě projevů Praderova-Williho syndromu. Dozvíte se, z jakého důvodu mají lidé s touto diagnózou neustálý hlad, proč je této skutečnosti potřeba věnovat zvláštní pozornost a také, že existuje sdružení Praderova-Williho syndromu.

  Přejít na externí zdroj
 • Orphanet – portál o vzácných onemocněních

  Nejen pro pacienty, kteří trpí některým z tisíců vzácných onemocnění, je nově v českém jazyce dostupný portál s mezinárodní databází Orphanet. Kromě popisu jednotlivých nemocí nabízí také informace o léčbě, adresář odborníků, lékařů, specializovaných center i pacientských organizací a mnoho dalších informací. Cílem Orphanetu je poskytovat vysoce kvalitní informace o vzácných onemocněních a zajistit rovný přístup ke znalostem všem zájemcům. 

  Přejít na externí zdroj