Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Srdce, krevní oběh a cévy
  • Cévní mozková příhoda
  • Aktuální: Cévní mozková příhoda: sekundární prevence

Cévní mozková příhoda: sekundární prevence

Cévní mozková příhoda
Autor: gesundheit.gv.at

U 2–15 % pacientů s CMP nebo TIA se objeví do 12 měsíců od první CMP další epizoda mozkové mrtvice; do 5 let je to dokonce mezi 25 a 42 %. Proto je nesmírně důležitá i sekundární prevence cévní mozkové příhody, která se zahajuje se již v nemocnici po odeznění akutní fáze. Tato preventivní terapie je zaměřena na faktory způsobující mozkovou mrtvici, jako jsou vysoký krevní tlak, poruchy srážení krve nebo vysoká hladina cholesterolu.

Antiagregační léky

Inhibitory funkce krevních destiček (antiagregancia) hrají v sekundární prevenci ischemické cévní mozkové příhody nezastupitelnou roli. Tyto léky specificky působí proti „shlukování“ krevních destiček, čímž zabraňují tvorbě krevní sraženiny (trombu). Nejlépe prostudovanou látkou z této skupiny je ASA (kyselina acetylsalicylová, obsažená např. v Aspirinu, Acylpyrinu, Anopyrinu apod.) a pokud je vyloučena přítomnost krvácení, často se podává v rámci lékové terapie. Kyselina acetylsalicylová i další antiagregancia (dipyridamol, tiklopidin, klopidogrel) lze použít samostatně nebo v kombinaci navzájem či s dalšími léky.

Antikoagulační léky

Pacienti s cévní mozkovou příhodou s určitými srdečními chorobami (srdeční selhání, ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, defekty srdečních chlopní nebo fibrilace síní) potřebují antikoagulační léky (antikoagulancia), které snižují srážlivost krve nikoli na úrovni krevních destiček, nýbrž na úrovni koagulačních faktorů, které jsou přítomny v krevní plazmě. Antikoagulační léky (antikoagulancia) tak snižují krevní srážlivost, v žádném případě však krev „neředí“. Z tohoto pohledu je často lidově užívaný výraz „léky na ředění krve“ nesprávný. Společné podávání antikoagulačních a antiagregačních léků je možné jen v odůvodněných případech, protože u mnoha lidí tato kombinace zvyšuje riziko krvácivých komplikací nad únosnou mez.

Novější generace antikoagulačních léků (tzv. NOAC) je zvláště vhodná pro pacienty s fibrilací síní, kteří utrpěli mozkovou příhodu. Takzvaná „nová antikoagulancia“ nebo „antikoagulancia nezávislá na vitaminu K“ mají výhodu, že není nutné pravidelně kontrolovat krevní srážlivost (vyšetření INR); na druhou stranu je však nutné pravidelně sledovat jiné krevní parametry, např. hodnoty udávající funkci ledvin.

Antihypertenziva

Vysoký krevní tlak hraje při vzniku mozkových příhod zásadní roli: pacienti s hypertenzí mají 4× až 6× vyšší riziko mrtvice než pacienti bez hypertenze. Z tohoto důvodu se po skončení akutní fáze do medikamentózní léčby přidávají i léky na snížení krevního tlaku (antihypertenziva). Konzistentní antihypertenzní léčba může snížit relativní riziko cévní mozkové příhody o 25 % a mozkového krvácení dokonce o 50 %.

Léčba diabetu

Diabetes mellitus neboli „cukrovka“ je pro vznik TIA nebo CMP významným rizikovým faktorem. Pro opakovaný výskyt TIA nebo CMP však již role diabetu tak jednoznačná není. Podle různých zdrojů je výskyt cukrovky u pacientů s TIA nebo cévní mozkovou příhodou mezi 15 a 33 procenty. U pacientů s cévní mozkovou příhodou trpících zároveň diabetem je kromě správného nastavení hladiny cukru v krvi nutná přísnější kontrola krevního tlaku, protože tato skupina pacientů je zvýšeným krevním tlakem zvláště ohrožena.

Léky snižující hladinu cholesterolu

Vztah mezi hladinou cholesterolu v krvi a CMP není tak silný a jednoznačný jako vztah mezi touto hladinou a infarktem myokardu. Přesto však zůstává faktem, že zvýšená hladina celkového cholesterolu, zvýšené hodnoty LDL cholesterolu a nízké hodnoty HDL cholesterolu riziko CMP zvyšují. V rozsáhlých studiích a metaanalýzách byl prokázán přínos léků snižujících hladinu cholesterolu (statiny) při sekundární prevenci mozkové mrtvice. Například ve studii SPARCL (Stroke Prevention by Aggressive Reduction in Cholesterol Levels, tedy Prevence mrtvice prostřednictvím agresivního snížením hladiny cholesterolu) bylo potvrzeno, že významné snížení LDL cholesterolu při sekundární prevenci může zabránit mrtvici [1, 2]. U pacientů, kteří mají velmi vysokou hladinu cholesterolu nebo nesnášejí statiny, je možné použít další druhy léků. Kromě užívání léků snižujících hladinu cholesterolu je také důležité, aby pacienti s cévní mozkovou příhodou změnili svůj životní styl (např. zdravá strava, cvičení).

Související odkazy

  1. Amarenco P, Bogousslavsky J, et al. High-dose atorvastatin after stroke or transient ischemic attack. The New England Journal of Medicine 2006; 355(6): 549–559. doi: 10.1056/NEJMoa061894. (odkaz vede na web nejm.org; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  2. H. Rosolová: Studie SPARCL – the Stroke Prevention by Aggressive Reduction in Cholesterol Levels: komentář. Kardiologická revue – Interní medicína 2006, 8(4): 208–210. (odkaz vede na web kardiologickarevue.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Cévní mozková příhoda

Cévní mozková příhoda: co to je?

Cévní mozková příhoda vzniká následkem náhlého problému s krevním zásobením mozku. Výsledkem je,...

Infarkt myokardu a angina p...

Infarkt myokardu: léčba

Nejdůležitějším faktorem při akutním infarktu myokardu je čas. Každá minuta, po kterou věnčité te...

Cévní mozková příhoda

Akutní cévní mozková příhoda: léčba

Standardní akutní léčbou ischemické cévní mozkové příhody je stále trombolýza. Při této metodě je...

Cévní mozková příhoda

Cévní mozková příhoda: prevence

Cévní mozková příhoda může postihnout prakticky kohokoli bez ohledu na věk. CMP totiž není přízna...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI