Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Ústa a zuby
  • Ošetření zubů
  • Aktuální: Korunky, můstky a jiné zubní náhrady

Korunky, můstky a jiné zubní náhrady

Ošetření zubů
Autor: gesundheit.gv.at

Ztráta zubní hmoty nebo i celých zubů je občas tak výrazná, že vyplnění či rekonstrukce daného zubu již nepřichází v úvahu. V takových případech se zubní lékař snaží obnovit přirozenou funkci a estetiku chrupu pomocí fixních či snímatelných zubních náhrad nebo různých kombinovaných řešení. Mezi materiály používané k tomuto účelu patří kovové slitiny, plasty zabarvené do přirozené barvy zubů a keramika.

Fixní zubní náhrady

Mezi fixní zubní náhrady patří korunky, fazety, můstky a implantáty (o zubních implantátech se dočtete v samostatném článku). Zvolený typ použité zubní náhrady závisí především na typu a rozsahu defektu. Fixní zubní náhrady se vyrábějí v zubní laboratoři za použití individuálně připravených forem. Na předem připravené zuby je pak trvale upevňuje zubní lékař. Pacient si tyto náhrady tedy sám nesundává, v ústech zůstávají nastálo.

Korunky

Korunka se používá k úplnému zakrytí poškozeného zubu. Kromě posílení poškozeného zubu, a tím jeho kousacích vlastností, lze korunku použít i ke zlepšení vzhledu zubu nebo k jeho lepšímu vytvarování. Korunku může lékař nasadit i na špičku implantátu.

Při aplikaci polokorunky nebo tříčtvrteční korunky zůstává pohledová strana zubu zachována, ostatní plochy (žvýkací plocha, některé zubní hrboly apod.) jsou nahrazeny korunkou, obvykle kovovou nebo keramickou. Zdravá (a vůči kazivosti odolná) část zubu se tak nenahrazuje. Dnes se termín „polokorunka“ už prakticky nepoužívá, principiálně se v podstatě jedná o overlaye nebo onlaye (viz článek Zubní výplně).

Klasická korunka je nutná v případě velké ztráty zuboviny nebo pokud je potřebné obnovit normální polohové vztahy mezi horní a dolní čelistí. Nasazuje se na ošetřený pahýl zubu, který zcela zakrývá. Na rozdíl od polokorunky nahrazuje i všechny hrbolky. Korunka se od overlaye liší tím, že nahrazuje větší část zubu, zatímco overlay nahrazuje prakticky jen kousací plošku. Pro plné korunky se dnes nejčastěji používají různé keramické materiály nebo metalokeramika (kombinace keramiky a kovu).

Korunky se vyrábějí přesně na míru v zubní laboratoři. Pacientovi je poté nasadí lékař v zubní ordinaci.

Obrázek 1: Korunky se vyrábějí přesně na míru v zubní laboratoři. Pacientovi je poté nasadí lékař v zubní ordinaci. (Zdroj: depositphotos.com)

Fazety

Fazety jsou tenké keramické plátky určené k opravám odlomených pohledových kousků zubů a jiných kosmetických defektů (např. pro nápravu nepříjemného zbarvení), především v oblasti předních zubů. Používají se tedy převážně v estetické stomatologii. U běžných fazet se před aplikací částečně odbrousí sklovina. U takzvaných bezpreparačních fazet není v ideálním případě toto broušení nutné, což znamená, že nedochází k porušení zubu a fazeta tak je v případě potřeby bez následků odstranitelná.

Před nasazením fazety zubní lékař pomůže s výběrem vhodného odstínu.

Obrázek 2: Před nasazením fazety vám zubní lékař pomůže s výběrem vhodného odstínu. (Zdroj: depositphotos.com)

Můstky

Můstky se používají k nahrazení jednoho nebo více chybějících zubů. Jejich okraje jsou upevněny buď k pilířovým zubům nebo k zubním implantátům sousedícím s mezerou, kterou je třeba zaplnit. Můstky dělíme na fixní a snímatelné.

Fixní můstky jsou na pilířové zuby (které musí být ještě před nasazením můstku obroušeny na pahýly) ukotveny pomocí tzv. pilířových korunek, mezi nimi je alespoň jeden mezičlen (další zubní korunka). Můstek je pak tvořen alespoň třemi pevně spojenými zubními korunkami (dvě pilířové korunky a jeden mezičlen, který nahrazuje mezeru po odstraněném zubu).

Snímatelné můstky se používají v případě, kdy mezery mezi zuby jsou příliš velké, nebo když pilířové zuby již nejsou dostatečně stabilní na to, aby unesly fixní můstek. Výhodou snímatelných můstků je, že jakékoli opravy je možné provádět i mimo pacientova ústa. Termín snímatelný můstek označuje prakticky totéž, co částečná zubní náhrada (viz níže).

Fixní zubní můstek ukotvený na zubních implantátech.

Obrázek 3: Ilustrace fixního zubního můstku ukotveného na zubních implantátech. (Zdroj: depositphotos.com)

Snímatelné zubní náhrady

Chybějící zuby mohou být nahrazeny zubními protézami, které si pacient může sám vyjmout a znovu nasadit. Podle toho, zda jsou nahrazeny jen některé nebo všechny zuby v čelisti, mluvíme o částečných nebo celkových zubních náhradách.

Částečná zubní náhrada je umístěna na kovovém rámu, který je pomocí drátěných spon připevněn k přirozeným zubům. Někdy se k připevnění protézy používají i korunky na přirozených zubech. Termín částečná snímatelná zubní náhrada označuje prakticky totéž co snímatelný můstek.

Celková zubní náhrada se používá v případě, že pacient buď již nemá žádné zbývající zuby, nebo když chrup je v tak špatném stavu, že je nutné všechny zbylé zuby vytrhnout. Na dásně přiléhá akrylový základ ve stejné barvě. Zubní náhrada pro horní čelist pokrývá i patro, dolní část má tvar oblouku, aby umožnila pohyblivost jazyka.

Částečná zubní náhrada před nasazením

Obrázek 4a: Ilustrace částečné zubní náhrady před nasazením. (Zdroj: depositphotos.com)

Částečná zubní náhrada po nasazení

Obrázek 4b: Ilustrace částečné zubní náhrady po nasazení. (Zdroj: depositphotos.com)

Celková zubní náhrada pro dolní čelist i pro horní čelist

Obrázek 5: Fotografie celkové zubní náhrady pro dolní čelist (vlevo) i pro horní čelist (vpravo). (Zdroj: depositphotos.com)

Běžná celková zubní protéza se do úst vkládá po zahojení dásní po extrakci zubů. Proces hojení však může trvat i několik měsíců, během nichž by pacient neměl žádné zuby. Proto se obvykle používají tzv. dočasné zubní náhrady, které se obvykle připravují ještě obvykle před extrakcí zubů. Dočasná zubní náhrada se pak zavádí ihned po extrakci zubů. Obvykle však musí být upravována – poprvé po dvou týdnech a poté opakovaně po dobu několika měsíců, protože kostní aparát pro přidržování zubů se během hojení přetváří a zubní náhrada tak ztrácí stabilitu, která je úpravami obnovena.

Na zubní protézu si obvykle pacient musí zvykat, protože mu nejprve v ústech může připadat příliš objemná nebo příliš volná, může vyvolat zvýšené slinění atd. Jezení a mluvení s protézou rovněž vyžadují praxi.

Pokud se vyskytnou otlaky na dásních, záněty nebo změny na ústní sliznici způsobené protézou, je třeba okamžitě vyhledat lékaře, aby se předešlo vzniku závažnějších problémů. Časem lze také očekávat opotřebení zubní protézy a změny související s věkem v oblasti úst a čelistí. Doporučuje se proto podstupovat každoroční prohlídku u zubního lékaře.

Hybridní zubní náhrady

Hybridní zubní náhrada je celková zubní náhrada, která však není nesena pouze na dásních, ale na zbytkových zubech nebo na implantátech.

Teleskopická protéza nesená na zubech: Snímatelné zubní náhrady tohoto typu jsou ukotveny na zbytkové zuby pomocí teleskopických dvojitých korunek (teleskopická protéza). Takzvaná primární korunka je pevně připevněna k zubu, sekundární korunka pak je součástí snímatelného můstku nebo částečné snímatelné protézy. Zasunutím sekundárních korunek na primární se nasazuje a ukotvuje protéza.

Protéza nesená implantáty: Do čelistí se aplikují (obvykle titanové) zubní implantáty, které slouží jako kotvení pro samotnou protézu. Protéza je sice snímatelná, přesto kvalitně drží v ústech. Nevýhodou oproti klasickým snímatelným protézám kotveným drátkem (obr. 4a, 4b) je především cena, do níž se započítávají titanové implantáty.

Protéza nesená implantáty. Zubní implantáty jsou zakončeny kulovými koncovkami, na které se hybridní náhrada „nacvakne“ – a v ústech proto lépe drží.

Obrázek 6: Ilustrace protézy nesené implantáty. Zubní implantáty jsou zakončeny kulovými koncovkami, na které se hybridní náhrada „nacvakne“ – a v ústech proto lépe drží. (Zdroj: depositphotos.com)

Na koho se mohu obrátit?

Váš zubní lékař vyšetřením zjistí, jaké typy zubních náhrad jsou pro vás vhodné, a probere s vámi dostupné možnosti. Po dohodě s vámi pak provede veškeré potřebné procedury. Samotné zubní náhrady se obvykle vyrábějí v zubní laboratoři, nikoli přímo v ordinaci (přestože již existují zařízení, která jsou schopná připravit zubní náhradu či korunku okamžitě v ordinaci, čímž odpadá nutnost čekání na práci externí zubní laboratoře; tato zařízení jsou však velmi drahá a nejsou běžným vybavením zubních ordinací).

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Ošetření zubů

Zubní implantáty

Zubní implantáty jsou systémy většinou šroubovitého nebo válcovitého tvaru, které slouží jako náh...

Ošetření zubů

Zubní výplně

Zuby, které byly poškozeny úrazem nebo zubním kazem, lze léčit různými způsoby. Základním cílem j...

Ošetření zubů

Zuby moudrosti, ošetření kořenových kanálků apod.

Extrakce (vytržení) zubu a ošetření kořenových kanálků patří mezi nejčastější zákroky v zubním lé...

Hlava a krk

Od mléčných zubů až k zubům moudrosti

Již při narození dítěte jsou v čelistech uloženy všechny zuby. Zhruba od 6. měsíce věku se začína...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI