Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Ústa a zuby
  • Ošetření zubů
  • Aktuální: Zuby moudrosti, ošetření kořenových kanálků apod.

Zuby moudrosti, ošetření kořenových kanálků apod.

Ošetření zubů
Autor: gesundheit.gv.at

Extrakce (vytržení) zubu a ošetření kořenových kanálků patří mezi nejčastější zákroky v zubním lékařství. Tyto rutinní procedury se obvykle provádějí v lokální anestezii, v případě nutnosti i v celkové anestezii.

Extrakce zubu

Prakticky každý člověk se během života setká s nutností vytržení zubu (nebo zubů). Existuje řada důvodů, kvůli kterým může být nutná extrakce zubu, mezi něž patří například:

  • kaz, který je již příliš hluboký a ošetření kořenových kanálků není možné (nebo žádoucí),
  • zánět, který již zničil velkou část zubu a okolní kosti,
  • nedostatek místa v ústech, zvláště v souvislosti s nutností uvolnění místa pro správný růst a umístění zubů,
  • zub je poškozen a představuje riziko pro rozvoj infekce, která by pak mohla ohrozit kost, v níž je zub ukotven, a tím i okolní zuby.

Před samotnou extrakcí lékař zkontroluje vaši anamnézu. Délka, tvar a poloha zubu, jeho kořenů a kosti, v níž je ukotven, se stanoví pomocí rentgenového vyšetření. Tyto informace umožní lépe odhadnout stupeň obtížnosti procedury.

Při jednoduché extrakci se zub v lokální anestezii uvolní speciálními nástroji a poté se odstraní zubními kleštěmi. Pokud je k odstranění zubu potřeba rozsáhlejších chirurgických opatření, jako je odklopení mukoperiostálního laloku nebo odstranění části kosti, může být ve velmi vzácných případech nutná i celková anestezie. Po takovém složitějším zákroku jsou kosti pod odklopeným lalokem vyhlazeny, lalok je přiklopen zpět a operovaná oblast sešita.

Speciální kleště, které zubní lékař používá při extrakci (vytržení) zubu.

Obrázek 1: Ilustrace speciálních kleští, které zubní lékař používá při extrakci (vytržení) zubu. (Zdroj: depositphotos.com)

Po extrakci zubu se mohou objevit bolesti a otoky, které však po několika dnech ustoupí. Z krátkodobého hlediska může pomoci užívání léků proti bolesti – nejlépe takových, které předepíše zubní lékař. Pacient by neměl užívat aspirin (nebo jiné léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou), protože tato látka má negativní vliv na srážení krve. Vhodnější jsou léky proti bolesti obsahující ibuprofen, paracetamol nebo diklofenak. Pokud však bolesti, otok, krvácení nebo horečky přetrvávají nebo jsou velmi silné, měli byste okamžitě kontaktovat svého zubního lékaře.

Speciální případ – zuby moudrosti

Zuby moudrosti jsou poslední stoličky na každé straně čelistí. Jsou to poslední zuby, které se prořezávají do ústní dutiny, obvykle mezi 16. a 20. rokem věku. Často pro ně již není v čelisti dostatek místa, což může mít za následek zaklínění zubů moudrosti, jen částečné prořezání, nebo zaujetí vodorovné polohy v čelisti bránící jejich růstu, což může způsobit bolestivé otoky a záněty. Někdy je nutný menší chirurgický zákrok, který zubu moudrosti pomůže v prořezání do ústní dutiny.

U zubů moudrosti se mnohdy již zanedlouho po prořezání objeví zubní kaz, proto se často již v mladém věku vytrhávají – v neposlední řadě proto, že jejich absence neovlivňuje žvýkací funkci ani polohu skusu, a není ani spojena s žádnými estetickými nevýhodami.

Zub moudrosti“ v problematické poloze

Obrázek 2: Ilustrace „zubu moudrosti“ v problematické poloze (vpravo), která obvykle vyžaduje zásah zubního lékaře. (Zdroj: depositphotos.com)

Ošetření kořenových kanálků (endodontické ošetření)

Při ošetření kořenových kanálků odstraňuje lékař odstranění nevyléčitelně nemocnou, zanícenou, poraněnou nebo již mrtvou zubní dřeň. Cílem je zabránit hnisání a následně tvorbě abscesu na špičce kořene, což může snadno vést ke zničení kosti, v níž je zub uchycen. Nejčastějšími příčinami poškození nebo odumírání zubní dřeně jsou odštípnutí nebo jiné zranění zubu či hluboký zubní kaz.

Mezi typické obtíže signalizující zánět kořenových kanálků patří:

  • citlivost zubu na teplo či chlad,
  • bolest při skusu, bez ohledu na jídlo,
  • pacientovi připadá, že je zub „příliš dlouhý“,
  • pocit tlaku v oblasti špičky kořene zubu.

Nejjednodušším diagnostickým postupem je takzvaný test vitality zubu. Pokud pacient pocítí silnou bolest, která během několika sekund nezmizí, znamená to přítomnost zánětu zubní dřeně. Před zahájením léčby je zub zrentgenován, aby lékař mohl určit stupeň zánětu a posoudit anatomické vlastnosti zubu. Na základě této informace se lékař může rozhodnout, zda lze zub zachovat a jak ošetření nejlépe provést.

Nejprve je sterilním vrtákem vyvrtán přístup k zanícené zubní dřeni, která se speciálními nástroji odstraní ze všech nervových kanálů (v závislosti na druhu zubu jeden až pět). Dutina se poté vyčistí, dezinfikuje a vyplněním kořenového kanálku utěsní proti bakteriím. Nakonec je na zub umístěna korunka, která obnovuje jeho přirozený tvar a vzhled. Někdy je pro lepší uchycení korunky do kanálku vložen kovový nebo plastový kolík. Díky tomuto postupu, který probíhá během několika sezení, je dnes možné zachránit mnohé ze zubů, pro něž by bylo dříve jediným řešením vytržení.

Princip ošetření kořenových kanálků

Obrázek 3: Ilustrace znázorňující princip ošetření kořenových kanálků. (Zdroj: Original version by Jeremy Kemp; SVG conversion by Jellocube27, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons)

Poznámka: Zub po správně provedeném ošetření kořenových kanálků může při dostatečné péči vydržet celý život. Je však potřeba mít na paměti, že zubní kaz se může objevit také u ošetřených zubů a řádná péče o ústní dutinu a pravidelné prohlídky u zubního lékaře jsou stále důležité pro prevenci dalších problémů.

Bližší informace najdete v kategorii Zubní a ústní hygiena.

Resekce kořenového hrotu

Resekce kořenového hrotu je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní špička kořene zubu, kterému již byl neúspěšně (nebo jen s částečným úspěchem) ošetřen kořenový kanálek a okolní zanícená oblast. Dříve bylo toto ošetření považováno za poslední možnost záchrany zubu, pokud se nepodaří dokonale vyčistit kořenové kanálky. Dnes je do značné míry nahrazeno reendodoncií, zatímco resekce kořenového hrotu se provádí jen ve výjimečných případech.

Typické obtíže, které mohou vést k nutnosti resekce kořenového hrotu:

  • lokální nebo do okolí vyzařující bolesti,
  • pocit tlaku,
  • akutní vzplanutí chronického zánětu v okolí špičky kořene, u níž se případně vytvořil absces nebo píštěl,
  • bolestivost zubu při skusu nebo poklepání.

Zákrok se provádí v lokální anestezii. K zanícenému kořenu vytvoří lékař přístup skrze kost a odstraní zanícenou tkáň. Zbytek kořene následně vyplní a po dezinfikování místa uzavře ránu šitím. Je-li operace úspěšná, zub může zůstat zachován ještě po mnoho let.

Na koho se mohu obrátit?

Extrakce zubů, ošetření kořenových kanálků a resekce kořenového hrotu jsou rutinní ošetření, která lze provádět v jakékoli zubní ordinaci.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Onemocnění zubů

Parodontitida: co to je?

Parodontitida je v dnešní době nejčastějším důvodem ztráty zubů v dospělém věku. Záněty dásní se...

Onemocnění zubů

Zubní kaz: co to je?

Zubní kaz je svým způsobem „infekční“ onemocnění, které způsobují kyseliny z bakterií. Toto civil...

Hlava a krk

Od mléčných zubů až k zubům moudrosti

Již při narození dítěte jsou v čelistech uloženy všechny zuby. Zhruba od 6. měsíce věku se začína...

Jiné potíže s ústy a zuby

Poruchy čelistního kloubu

Čelistní kloub (odborně temporomandibulární kloub) je jedním z nejvíce namáhaných kloubů lidského...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 07.06.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI