Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Paliativní medicína
  • Aktuální: Jak mluvit o přáních týkajících se konce života?

Jak mluvit o přáních týkajících se konce života?

Paliativní medicína
Autor: Česká společnost paliativní medicíny

Výzkum, který v roce 2015 provedla společnost STEM/MARK a domácí hospic Cesta domů za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ukázal, že 70 % z nás už sice přemýšlelo o tom, jaké to bude, až se budeme vyrovnávat se závažným onemocněním, a dokonce i nad tím, jak bychom si představovali svůj závěr života. Paradoxní ovšem je, že zároveň 64 % z nás o svých přáních s nikým ze svých blízkých, natož třeba se svým praktickým lékařem, nikdy nemluvilo.

Je dokonce pravděpodobné, že máte ve svém blízkém okolí někoho, kdo má chronické, nevyléčitelné onemocnění, ale nikomu to neřekl – část nemocných nechce své blízké zatěžovat tím, co považují za chmurné téma.

„Když chce někdo starý o smrti vážně mluvit, většinou ho mladší odbudou mávnutím ruky: Dej pokoj, ty tady budeš do sta. Místo rozhovoru o věcech, které se mu honí hlavou a o kterých se potřebuje starý člověk nějak rozpovídat, zalepí se mu pusa takovou banalitou. Smrt jsme vytěsnili ze soukromé i veřejné diskuze. Domnívám se, že je to škoda. Jestliže o něčem nemluvíme, tak se nám to vrací jako jakási nepojmenovaná hrůza. Společnost tím pak trpí,“ reagovala na zmíněný výzkum v roce 2015 Jiřina Šiklová, známá socioložka a autorka knihy Vytěsněná smrt.

Odborníci přitom doporučují několik praktických tipů, které vám mohou pomoci toto téma se svými blízkými otevřít, a které můžete udělat hned teď.

Promyslete si, komu ze svého okolí důvěřujete natolik, že byste si přáli, aby vám byl nablízku, až nějaké chronické onemocnění zaklepe na dveře. Měl by to být někdo, kdo vás dobře zná, ví, co je pro vás v životě důležité. Většinu lidí ihned napadne životní partner, ale u mnohých z nás to bude třeba sourozenec, nejlepší kamarád/ka, nebo někdo z dětí. Možná vás překvapí, že pro mnoho starších lidí je nejspolehlivější oporou pro život s nevyléčitelnou nemocí některé z vnoučat.

Pozvěte tohoto člověka na kávu a začněte třeba takto: „Neboj se, neumírám. Ale chtěl bych mít věci v pořádku, a do toho patří i to, abych byl s někým dopředu domluvený, že ho můžu při případných zdravotních problémech nechat napsat do dokumentace jako osobu, které můžou doktoři sdělovat informace o mém zdravotním stavu. Chci to totiž řešit teď, kdy se ještě nic neděje. Bylo by troufalé to chtít po tobě?“ Takový rozhovor je úplně nenásilný, není pochmurný, a kdybychom ho uměli včas se svými blízkými načít, žilo by se lépe jak nám pacientům, tak našim lékařům. Většinou takový rozhovor dál úplně přirozeně pokračuje k dalším závažným tématům, o kterých bychom normálně vůbec neměli odvahu začínat.

Můžete jít i o krok dál – můžete se domluvit, že tenhle vám blízký člověk bude lékařům partnerem pro rozhodování o dalším postupu v případech, kdy byste toho vy nebyli schopni. Představte si například sami sebe v situaci, kdy jste třeba na ARO v bezvědomí, nebo v LDN v pokročilém stadiu Alzheimerovy choroby, a je na výběr ze dvou nebo více variant léčby, z nichž každá má své přínosy i svá negativa. Měl by o tom rozhodovat sám lékař, který je sice odborníkem na vaši nemoc, ale ne na váš život? Pokud bude mít lékař možnost poradit se s někým, kdo vás dobře zná, bude rozhodování méně náročné. A je to kupodivu prosté: stačí o tom sepsat krátké prohlášení a dojít s ním na kterýkoliv úřad (CzechPoint na poště nebo radnici, advokát, notář) ověřit podpis. Můžete využít vzor, který najdete na konci tohoto článku.

Lidé, kterým byla diagnostikována život ohrožující nebo omezující nemoc, mají ještě jeden velmi konkrétní způsob, jak ovlivnit to, jak bude jejich léčba vypadat, a zejména, které postupy a metody lékaři nemají aplikovat - jmenuje se dříve vyslovené přání. Pokud vás dříve vyslovené přání zajímá, na webu umirani.cz [1] můžete najít další informace a po jejich přečtení je sepsat se svým praktickým lékařem.

Vzor – jmenování osoby pro zástupné rozhodování (PDF soubor ke stažení, 26 kB)

Související odkazy

  1. Komunikace s lékaři a rozhodnutí o své léčbě (odkaz vede na web umirani.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Demence: péče o blízkého

Péče o pacienta s demencí – podpora nemocného v rozhodování

Je velmi důležité podporovat člověka s demencí v tom, aby činil vlastní rozhodnutí. Stejně jako v...

Práva pacienta

Právo na učinění dříve vysloveného přání

Pacient může pro případ, kdy by se dostal do takového zdravotního stavu, ve kterém nebude schopen...

Paliativní medicína

Kde se s paliativní medicínou potkáte?

Odborníky na paliativní medicínu už dávno nenajdete pouze v lůžkovém hospici (i když tam jsou sam...

Paliativní medicína

Paliativní medicína není jen o smrti, ale i o kvalitě života s pokročilým onemocněním

„Stojím tváří v tvář smrti, ale ještě jsem neskončil se životem,“ napsal proslulý britský neurolo...

Související doporučené zdroje

Paliativní medicína

Umírání.cz

Informační, poradenský a diskusní portál Umírání.cz je provozován domácím hospicem Cesta domů. Smyslem portálu je sdílet zkušenosti zdravotníků, sociálních pracovníků, psychoterapeutů a duchovních...

Přejít na externí zdroj
Paliativní medicína

Průvodce pro nevyléčitelně onkologicky nemocné a jejich blízké

Paliativní péče a léčba je velkým pomocníkem ve chvíli, kdy se člověk ubírá ke konci svého života, někdy v řádu let a někdy měsíců či týdnů. Je dobré vědět, jaké jsou ještě nejen medicínské, ale i...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI