Individuální zdravotní gramotnost je souhrnem znalostí, motivací a kompetencí získat, porozumět, zhodnotit a uplatnit zdravotně relevantní informace tak, aby byl člověk schopen se v každodenním životě rozhodovat v oblasti zdravotní péče, prevence nemocí a podpory zdraví a aby si udržel a zlepšoval zdraví a kvalitu života. Skupinová, případně institucionální zdravotní gramotnost se týká rodin, škol, institucí a organizací. Jádrem a posláním skupinové gramotnosti jsou jednotlivé osoby, jejich zdraví i kvalita života.
V mnoha zemích se zdravotní gramotnost stala významnou součástí zdravotní politiky. Za účelem zvyšování a rozvoje zdravotní gramotnosti obyvatel byl v České republice zřízen Ústav pro zdravotní gramotnost, z.ú. [1] Účelem ústavu je podpora zvyšování a rozvoje zdravotní gramotnosti obyvatel České republiky. Ústav připravuje strategické dokumenty týkající se rozvoje zdravotní gramotnosti a také realizuje:
- výzkumy týkající se zdravotní gramotnosti v různých populačních skupinách
- organizuje odborné konference, semináře a školení zaměřené na podporu zdravotní gramotnosti
- spolupracuje s orgány státní správy, odbornými institucemi, neziskovými organizacemi a příslušnými mezinárodními organizacemi.
Související odkazy
- Ústav pro zdravotní gramotnost, z.ú. (odkaz vede na web uzg.cz)