Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Rady pacientům
  • Nemocnice
  • Aktuální: Výběr nemocnice

Výběr nemocnice

Nemocnice
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Každý pacient má právo zvolit si poskytovatele lůžkové péče, kde bude hospitalizován. Spádovost podle bydliště pacienta v českém zdravotnickém právu v zásadě neplatí.

Pacient však nemá nárok na výběr nemocnice, do níž jej převeze zdravotnická záchranná služba. Cílovým poskytovatelem akutní lůžkové péče je nejblíže dostupný poskytovatel akutní lůžkové péče, který je způsobilý odborně zajistit poskytování zdravotní péče pacientovi, odpovídající závažnosti postižení zdraví nebo přímému ohrožení života. Záchranná služba veze pacienta do nejbližšího vhodného zdravotnického zařízení – tzn. tam, kde mu mohou pomoci s akutním zdravotním problémem. 

Vzdálenost od vašeho bydliště není rozhodující. Mnohem důležitější je, abyste směřovali tam, kde vám mohou účinně pomoci.

Podle čeho se rozhodnout?

Stejně jako to děláte při nákupu spotřebních předmětů nebo při rozhodování o větší investici, měli byste věnovat odpovídající pozornost i výběru zdravotnického zařízení, a nespokojit se jen s tím, které je zrovna nejblíže. Vždyť zdraví je to nejcennější, co máme. Váš praktický lékař vám jistě doporučí nemocnici, s níž má dobré zkušenosti. Neměli byste však slepě spoléhat jen na doporučení jiných, měli byste se pokusit sami si zjistit co nejvíce informací o poskytovatelích zdravotních služeb, kteří při výběru přicházejí v úvahu. Dobrý zdroj informací přináší internet, podívejte se, má-li vámi zvolené zařízení webové stránky a co na nich prezentuje.

Další možností, jak se můžete přesvědčit, že daný poskytovatel zdravotních služeb poskytuje kvalitní zdravotní služby, je skutečnost, že získala certifikát kvality a bezpečí, nebo se o něj alespoň uchází. Certifikát nemocnice obdrží od oprávněné osoby, pokud splní stanovené hodnotící standardy a ukazatele kvality a bezpečí. O udělení oprávnění k provádění hodnocení kvality a bezpečí rozhoduje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Požadavky, které musí osoba oprávněná k provádění hodnocení kvality a bezpečí splnit, vycházejí z platných právních předpisů. Tuto problematiku upravuje zákon o zdravotních službách (viz také Legislativa vztahující se k oblasti kvality a bezpečí zdravotních služeb).

Odkaz na aktuální seznam osob oprávněných k provádění hodnocení kvality a bezpečí poskytovaných zdravotních služeb naleznete v sekci Důležité kontakty.

Nemocnice, které mají certifikát kvality a bezpečí, splňují velmi náročné požadavky na kvalitní a bezpečnou péči o pacienty, mají zaveden program zvyšování kvality a bezpečí, ukazatele kvality, sledují spokojenost pacientů, různé rizikové oblasti a další. Díky tomu mohou detekovat případné nedostatky či rizika a následně přijímat nápravná opatření.

Užitečné vám mohou být také informace od lidí z vašeho okolí, kteří v nemocnici byli. Zvolenou nemocnici můžete navštívit i osobně, všímejte si, zda je tam čisto, jak se chová personál, požádáte-li o nějaké informace. Ptejte se také ostatních pacientů, jakou mají s tímto zařízením zkušenost.

Health Promoting Hospitals & Health Services (HPH)

Další možností, jak poznat, zda je prioritou nemocnice kvalitní a bezpečná péče o pacienta, ale i její zaměstnance, je informace o tom, zda je dané zdravotnické zařízení členem Národní sítě nemocnic a zdravotnických zařízení podporujících zdraví v ČR. Tato síť sdružuje taková zdravotnická zařízení, která participují na mezinárodním programu Světové zdravotnické organizace – Health Promoting Hospitals & Health Services (zkráceně HPH). Jedná se o celosvětově rozšířený a uznávaný program, který vede nemocnice k tomu, aby kladly větší důraz na podporu zdraví a prevenci nemocí, a ne pouze na samotné diagnostické a léčebné služby. Je zaměřen nejen k samotnému managementu (vedení) zdravotnického zařízení a systémovým opatřením, ale především se soustředí na pacienty, zdravotnický personál a prostředí, v kterém jsou zdravotní služby poskytovány.

V České republice se do tohoto projektu zapojilo již několik nemocnic. Sedm z těchto nemocnic získalo mezinárodně uznávaný certifikát, který deklaruje jejich aktivní účast na výzkumném projetu HPH, v rámci něhož byla vyhodnocována úroveň plnění mezinárodních standardů na podporu zdraví. ČR dokončila tento projekt jako první na světě a tyto nemocnice se tak staly významnými reprezentanty vysoké úrovně zdravotních služeb v ČR.

Seznam těchto nemocnic a jejich výsledky naleznete na stránce Kvalita a bezpečí zdravotních služeb, práva a povinnosti pacientů (odkaz vede na web Ministerstva zdravotnictví ČR) [1].

Nekuřácké nemocnice

Dalším způsobem, jak můžete poznat, že poskytovatel zdravotních služeb má zvýšený zájem o své pacienty (i zaměstnance), je jeho aktivní účast v celosvětovém programu tzv. nekuřáckých nemocnic. Cílem je, aby bylo každé zdravotnické zařízení nekuřácké. Ostatně i podle zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, je kouření a užívání elektronických cigaret ve zdravotnickém zařízení a v prostorech souvisejících s jeho provozem zakázáno. Kouření je možné pouze v odděleném prostoru vyhrazeném ke kouření v uzavřeném psychiatrickém oddělení nebo v jiném zařízení pro léčbu závislostí. Zákon také zakazuje prodej tabákových výrobků, elektronických cigaret atd. ve zdravotnickém zařízení a v prostorech souvisejících s jeho provozem. Avšak program nekuřáckých nemocnic má širší záběr opatření než jen stanovení zákazů kouření. Účelem programu nekuřácké nemocnice je pomoci vedení nemocnic systematicky a metodicky vést zdravotnické zařízení ke skutečně nekuřáckému „statutu“, a to na základě řízeného sebehodnocení. Proto podstatou programu je proces, který k tomuto cíli vede. Je shrnut do 40 bodů v deseti okruzích a nemocnice každoročně sama hodnotí, čeho dosáhla. Je to především podpora vedení, dále ustavení pracovní skupiny, zákaz prodeje tabákových výrobků v prostorách nemocnice, zmapování prevalence kouření mezi personálem, vyškolení personálu v krátké intervenci u pacientů, nabídka intenzivní léčby závislosti na tabáku personálu i pacientům, nekuřácké prostory nemocnice a konečným bodem i nabídka nikotinových náplastí pro kuřáky závislé na nikotinu v uzavřených nekuřáckých prostorách (zejména psychiatrie či detox).

Podrobné informace o nekuřáckých nemocnicích naleznete webu Ministerstva zdravotnictví ČR [2].

Vhodným zdrojem informací vám mohou být i pacientské organizace, které mají dostatek zkušeností s vaší diagnózou.

Související odkazy

  1. Kvalita a bezpečí zdravotních služeb, práva a povinnosti pacientů (odkaz vede na web mzcr.cz)
  2. Nekuřácké nemocnice (odkaz vede na web mzcr.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

Práva pacienta

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Průvodce zdravotním systémem

Poskytovatelé zdravotních služeb

Poskytovatelé zdravotních služeb jsou lékaři, nelékařští zdravotničtí pracovníci, nemocnice a dal...

Nemocnice

Další členové zdravotnického týmu

Přehled zdravotnických pracovníků, se kterými se budete během vašeho pobytu v nemocnici setkávat...

Průvodce zdravotním systémem

Role ministerstva zdravotnictví a jeho institucí

Stejně jako ostatní resorty je i ministerstvo zdravotnictví ústředním orgánem státní správy. Na s...

Kvalita a bezpečí poskytova...

Bezpečí pacienta

Cítíte se ve zdravotnickém zařízení bezpečně? Pokud ne, hned si položte druhou otázku: „Mohu to n...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 04.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI