Počet výsledků: 7

Otevřít filtraci

Rakovina žaludku je lidové označení pro zhoubné nádory žaludku. Viz také rakovina, žaludek.

Zánět žaludku neboli gastritida je přesněji řečeno zánět žaludeční sliznice. Léčba tohoto stavu závisí na tom, zda se jedná o akutní či chronickou gastritidu. Viz také gastropatie, zánět, žaludek.

Zhoubné nádory žaludku je odborný název pro rakovinu žaludku. U převážné většiny pacientů se zhoubným nádorem žaludku se jedná o adenokarcinom, označovaný též jako karcinom žaludku. Ostatní typy zhoubných nádorů, které mohou mít původ v žaludku, se vyskytují vzácněji. Viz také nádor, zhoubný nádor, žaludek.

Žaludek (lat. ventriculus, řecky gaster) je součástí trávicího traktu. Rozmělněná potrava do něj přichází z jícnu. V žaludku potrava nějakou dobu zůstává a podléhá činnosti kyselé žaludeční šťávy, čímž se částečně natráví. Z žaludku pak natrávená potrava odchází do tenkého střeva. Z anatomického hlediska rozlišujeme na žaludku zejména kardii, žaludeční klenbu, tělo žaludku a předsíň vrátníku. Stěnu žaludku tvoří čtyři vrstvy specializované tkáně. Zevnitř směrem ven jsou to: žaludeční sliznice (tunica mucosa gastrica), podslizniční vazivo neboli submukóza (tela submucosa), tři vrstvy hladké svaloviny, serózní membrána neboli seróza (tunica serosa). Odvozené přídavné jméno je žaludeční. Obrázek: Struktura žaludku – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také trávicí trakt, gastr(o)- a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz žaludek, žaludeční apod.

Tělo žaludku (lat. corpus ventriculi) je hlavní část žaludku, která se nachází mezi žaludeční klenbou (nahoře) a předsíní vrátníku (dole). Obrázek: Základní členění žaludku – schematický nákres. Kardie je vyznačena žlutě, žaludeční klenba tyrkysově, tělo žaludku červeně, předsíň vrátníku červenofialově. Pozor! Jícen (zeleně) a dvanáctník (fialově) nejsou součástmi žaludku, ale přímo na něj navazují, neboť jsou součástí trávicího traktu. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také žaludek.

Karcinom žaludku je zdaleka nejčastějším typem zhoubných nádorů žaludku. Přesněji řečeno se jedná o adenokarcinom žaludku, který představuje přibližně 90 až 95 % všech diagnostikovaných případů rakoviny žaludku. Adenokarcinomy žaludku vznikají z buněk žaludeční sliznice, které produkují žaludeční šťávu. Rozlišujeme dva hlavní typy adenokarcinomů žaludku: intestinální karcinom – obvykle má o něco lepší prognózu, nešíří se tak rychle a o něco lépe reaguje na léčbu, difuzní karcinom – vyskytuje se méně často, ale šíří se rychleji a bývá hůře léčitelný. Obrázek: Zjednodušené schéma pěti „hlavních“ klinických stadií karcinomu žaludku. TNM klasifikace rozlišuje stadia podrobněji. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také karcinom, žaludek.

Zánět žaludku a střeva neboli gastroenteritida je nejčastěji vyvolán infekcí, ale může být způsoben i dietní chybou. Mezi příznaky se často objevuje průjem, zvracení a bolest břicha. Může se vyskytnout i horečka, únava a dehydratace. Gastroenteritidu obvykle způsobují viry (virová gastroenteritida), ale mohou ji vyvolat i bakterie (bakteriální gastroenteritida), vzácněji i parazité či plísně. Onemocnění se může šířit konzumací nesprávně připraveného jídla, pitím kontaminované vody nebo blízkým kontaktem s nakaženým člověkem. Viz také zánět, žaludek, střeva a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz gastroenteritida.

Zobrazeno 1 až 7 z 7

Počet výsledků